Mobilne oprogramowanie ransomware: ewoluujące zagrożenie uderzające w rozwinięte rynki

Raport obejmuje okres dwóch pełnych lat, który, dla celów porównawczych, został podzielony na dwie części, z czego każda obejmuje 12 miesięcy: od kwietnia 2015 r. do marca 2016 r. oraz od kwietnia 2016 r. do marca 2017 r. O wyborze tych konkretnych ram czasowych zdecydował fakt, że właśnie wtedy miało miejsce kilka istotnych zmian w krajobrazie zagrożeń ransomware.
Aktywność związana z mobilnym oprogramowaniem ransomware gwałtownie wzrosła w pierwszym kwartale 2017 r. - w okresie tym odnotowano 218 625 pakietów instalacyjnych mobilnych trojanów ransomware - to 3,5 razy więcej niż w poprzednim kwartale. Następnie aktywność ta spadła do poziomu średniego dla analizowanego okresu dwóch lat. Mimo niewielkiej poprawy krajobraz zagrożeń mobilnych nadal wzbudza niepokój, ponieważ przestępcy biorą na swój celownik państwa o rozwiniętych infrastrukturach finansowych i płatniczych, które można łatwo zaatakować.
W okresie 2015-2016 Niemcy stanowiły państwo o najwyższym odsetku użytkowników mobilnych zaatakowanych przy użyciu mobilnego oprogramowania ransomware - niemal 23% spośród wszystkich użytkowników zaatakowanych jakimkolwiek szkodliwym oprogramowaniem. Na dalszych miejscach znalazły się Kanada (prawie 20%), Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone - z udziałem powyżej 15%.
Sytuacja zmieniła się w okresie 2016-2017, gdy Stany Zjednoczone awansowały z czwartego miejsca na pierwsze (niecałe 19%). Kanada i Niemcy utrzymały pozycję w pierwszej trójce - ich udział wynosił odpowiednio 19% i ponad 15% - podczas gdy Wielka Brytania uplasowała się na czwartym miejscu (z udziałem wynoszącym ponad 13%).
Awans Stanów Zjednoczonych spowodowany był w dużej mierze atakami przy użyciu szkodliwego oprogramowania z rodzin Svpeng i Fusob, z których pierwsza atakuje głównie cele w Stanach Zjednoczonych. Z kolei rodzina Fusob koncentrowała się na początku na Niemczech, jednak od pierwszego kwartału 2017 roku na szczycie jej listy celów znalazła się Ameryka (28% ataków).

Te geograficzne zmiany w krajobrazie mobilnego oprogramowania ransomware mogą wskazywać na trend rozprzestrzeniania się ataków na bogate, nieprzygotowane, podatne i dotąd oszczędzane regiony. To naturalnie oznacza, że użytkownicy, zwłaszcza w tych państwach, powinni zachować szczególną ostrożność - zauważa Roman Unuchek, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.
Kluczowe dane liczbowe pochodzące z najnowszego raportu dotyczącego zagrożeń ransomware:
- Łączna liczba użytkowników, którzy zetknęli się z oprogramowaniem ransomware w okresie od kwietnia 2016 r. do marca 2017 r., wzrosła o 11,4% w porównaniu z okresem wcześniejszych 12 miesięcy (kwiecień 2015 - marzec 2016 r.), czyli z 2 315 931 do 2 581 026 użytkowników na świecie.
- Odsetek użytkowników, którzy co najmniej raz mieli styczność z oprogramowaniem ransomware, w stosunku do łącznej liczby użytkowników, którzy stanowili cel szkodliwego oprogramowania, zmniejszył się o niemal 0,8 punktu procentowego, z 4,34% w okresie 2015-2016 do 3,88% w okresie 2016-2017.
- Wśród osób, które stanowiły cel oprogramowania żądającego okupu, odsetek tych, którzy zetknęli się z programami szyfrującymi dane, wzrósł o 13,6 punktu procentowego: z 31% w okresie 2015-2016 do 44,6% w okresie 2016-2017.
- Liczba użytkowników zaatakowanych przy użyciu programów szyfrujących dane wzrosła półtora raza: z 718 536 w okresie 2015-2016 do 1 152 299 w okresie 2016-2017.
- Liczba użytkowników zaatakowanych przy użyciu mobilnego oprogramowania ransomware zmniejszyła się o 4,62%, z 136 532 użytkowników w okresie 2015-2016 do 130 232.
- Regularnie wykonuj kopię zapasową.
- Stosuj niezawodne rozwiązanie bezpieczeństwa i pamiętaj o włączeniu funkcji wspomagających ochronę przed zagrożeniami ransomware - takich jak "Kontrola systemu" wbudowana w rozwiązania Kaspersky Lab dla konsumentów i firm.
- Dopilnuj, aby oprogramowanie było zawsze aktualne na wszystkich urządzeniach, z których korzystasz.
- Zachowaj ostrożność w stosunku do załączników e-mail lub wiadomości od osób, których nie znasz. Jeśli masz wątpliwości, nie otwieraj ich.
- Jeśli masz firmę, zorganizuj szkolenie dla swoich pracowników i zespołów IT. Ponadto przechowuj poufne dane na odizolowanych nośnikach, ogranicz do dostęp do nich i zawsze wykonuj kopię zapasową wszystkich kluczowych informacji.
- Jeśli padniesz ofiarą oprogramowania szyfrującego, nie wpadaj w panikę. Wykorzystaj niezainfekowany system, aby odwiedzić stronę No More Ransom - być może znajdziesz na niej narzędzie deszyfrujące, które pomoże Ci odzyskać pliki bez płacenia okupu cyberprzestępcom.
- Najnowsze wersje produktów firmy Kaspersky Lab przeznaczone dla mniejszych firm zostały udoskonalone o funkcjonalność ochrony przed oprogramowaniem szyfrującym dane. Ponadto Kaspersky Lab udostępnił bezpłatne narzędzie do ochrony przed oprogramowaniem ransomware, które może zostać pobrane i wykorzystane przez wszystkie firmy niezależnie od zainstalowanego rozwiązania bezpieczeństwa.
- Każdy atak z użyciem oprogramowania ransomware stanowi przestępstwo, które należy zgłosić lokalnym organom ścigania.
Więcej informacji wraz z możliwością pobrania pełnego raportu poświęconego ewolucji zagrożeń ransomware znajduje się na stronie https://kas.pr/49ax.
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.
Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.