Drugi kwartał okazał się aktywnym okresem dla ugrupowań cyberprzestępczych i upłynął pod znakiem ataków na cele geopolityczne oraz nowych kampanii w Azji

W drugim kwartale 2018 r. badacze z Kaspersky Lab nadal wykrywali nowe narzędzia, techniki i kampanie przeprowadzane przez ugrupowania cyberprzestępcze stosujące zaawansowane, długofalowe techniki ataków (ang. Advanced Persistent Threat - APT), z których część nieco ucichła wiele lat temu. Epicentrum zainteresowania cybergangów pozostała Azja: szczególnie aktywne były ugrupowania regionalne, takie jak koreańskojęzyczne grupy Lazarus i Scarcruft. Ponadto badacze odkryli szkodliwy moduł o nazwie LightNeuron wykorzystywany przez rosyjskojęzyczne ugrupowanie Turla przeciwko celom w Azji Środkowej oraz na Bliskim Wschodzie.
Najważniejsze wydarzenia w II kwartale 2018 r.
- Powrót ugrupowania stojącego za szkodnikiem Olympic Destroyer. Po przeprowadzonym w styczniu 2018 r. ataku na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2018 w Pjongczangu badacze wykryli nową aktywność tego ugrupowania wymierzoną w organizacje finansowe w Rosji oraz laboratoria zapobiegania zagrożeniom biochemicznym w Europie i na Ukrainie. Pojawiło się wiele wskazówek, na podstawie których można dopatrywać się istnienia związku pomiędzy atakami Olympic Destroyer a rosyjskojęzycznym ugrupowaniem cyberprzestępczym Sofacy.
- Pojawiły się informacje wskazujące na to, że znany cybergang Lazarus/BlueNoroff atakuje instytucje finansowe w Turcji w ramach szerszej kampanii cyberszpiegowskiej, jak również kasyna w Ameryce Łacińskiej. Operacje te sugerują, że mimo trwających rozmów pokojowych dotyczących Korei Północnej aktywność ugrupowania nadal jest motywowana względami finansowymi.
- Badacze zaobserwowali stosunkowo dużą aktywność ugrupowania APT Scarcruft, które wykorzystywało szkodliwe oprogramowanie dla systemu Android i przeprowadziło operację z użyciem nowego backdoora, któremu nadano nazwę POORWEB.
- Ugrupowanie APT LuckyMouse - chińskojęzyczna grupa cyberprzestępcza znana również jako APT 27, która wcześniej wykorzystywała dostawców usług internetowych w Azji w celu przeprowadzania tzw. ataków przy wodopoju (ang. waterhole) za pośrednictwem znanych stron internetowych - aktywnie atakowała kazachstańskie i mongolskie podmioty rządowe w czasie, gdy doszło do spotkania pomiędzy tymi rządami w Chinach.
- Kampania VPNFilter, zidentyfikowana przez Cisco Talos i przypisywana przez FBI ugrupowaniu Sofacy lub Sandworm, ujawniła ogromną podatność na ataki krajowego sprzętu sieciowego oraz rozwiązań pamięci masowej. Zagrożenie to potrafi nawet wstrzykiwać szkodliwe oprogramowanie do ruchu w celu zainfekowania komputerów podłączonych do zarażonego urządzenia sieciowego. Analiza Kaspersky Lab potwierdziła, że ślady tej kampanii można znaleźć w niemal każdym kraju.
Raport dotyczący trendów APT w II kwartale stanowi podsumowanie ustaleń zaprezentowanych w raportach analizy zagrożeń dostępnych wyłącznie dla subskrybentów Kaspersky Lab. Te rozbudowane raporty zawierają również dane dot. oznaki infekcji (IoC) oraz reguły YARA, aby pomóc zespołom ds. cyberbezpieczeństwa w firmach w działaniach dochodzeniowych i aktywnym szukaniu nowych szkodliwych programów. Więcej informacji na temat tych raportów można uzyskać, kontaktując się z Kaspersky Lab pod adresem intelreports@kaspersky.com.
Więcej informacji na temat ewolucji zaawansowanych cyberataków w II kwartale 2018 r. znajduje się na stronie https://r.kaspersky.pl/hRg19.
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.
Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.