Zagrożenia finansowe w 2021 r.: kryptowaluta przejściowa, kradzież danych kart oraz plaga wyłudzeń

Cyberzagrożenia finansowe uznawane są za jedne z najgroźniejszych, ponieważ bezpośrednio dotykają finansów ofiar - zarówno osób prywatnych, jak i organizacji. Drastyczne zmiany, jakie miały miejsce w 2020 r., w nieunikniony sposób wpłynęły na sposób działania przestępców finansowych. Chociaż to, jak dzisiaj żyjemy czy pracujemy, nie przełożyło się na zmiany we wszystkich taktykach, technikach czy procedurach stosowanych przez cyberprzestępców, z pewnością nie należy bagatelizować wpływu nowej rzeczywistości na praktyki cyberprzestępcze. Na podstawie przeglądu wydarzeń z 2020 r. badacze z firmy Kaspersky stworzyli prognozę rozwoju krajobrazu zagrożeń finansowych w 2021 r., aby pomóc organizacjom przygotować się na czekające je wyzwania. Poniżej skrót kluczowych prognoz:
- Ataki MageCarting, zwane również JS-skimming (polegające na kradzieży danych dot. kart płatniczych z platform handlu elektronicznego), będą przeprowadzane po stronie serwerów.
- Waluty przejściowe. Możliwości techniczne pozwalające na monitorowanie, dezanonimizację oraz przechwytywanie kont Bitcoin spowodują, że wielu cyberprzestępców zmieni metody żądania okupu. Będą oni prawdopodobnie stosować inne waluty pozwalające zachować większą prywatność, takie jak np. Monero, jako pierwszą walutę przejściową, by następnie wymienić uzyskane środki na inną walutę, w tym na Bitcoina, w celu zatarcia swoich śladów.
- Wzrost liczby wyłudzeń. Nagłaśniane przez media, udane ataki ukierunkowane z wykorzystaniem ransomware spowodowały, że stosujący je cyberprzestępcy systematycznie podnosili kwoty okupu żądanego od ofiar w zamian za powstrzymanie się od opublikowania skradzionych informacji. Badacze z firmy Kaspersky przewidują jeszcze większy wzrost liczby prób takich wyłudzeń. Na celowniku znajdą się organizacje, którym utrata danych oraz wyczerpujące procesy odzyskiwania mogą poważnie zaszkodzić. Coraz więcej cyberprzestępców będzie atakowało je z wykorzystaniem oprogramowania ransomware lub działań DDoS.
- Expoity dnia zerowego (szkodliwe narzędzia wykorzystujące luki w oprogramowaniu, dla których nie istnieją jeszcze poprawki bezpieczeństwa) będą częściej stosowane przez gangi stosujące ransomware. Wynika to z faktu, że wiele ugrupowań przestępczych zgromadziło środki w wyniku udanych ataków przeprowadzonych w 2020 r. Chociaż zakup exploitów to kosztowne przedsięwzięcie, niektóre cybergangi stosujące ransomware mogą zainwestować w nie dzięki środkom wyłudzonym od ofiar.
- Kradzież waluty Bitcoin stanie się bardziej atrakcyjna, ponieważ na skutek pandemii wiele państw popadnie w ubóstwo. Załamanie się gospodarek oraz spadek wartości lokalnych walut pchnie więcej osób w kierunku cyberprzestępczości, co zwiększy liczbę incydentów. Badacze z firmy Kaspersky przewidują, że ze względu na słabość lokalnych walut więcej osób może zwrócić się w kierunku oszustw, w których żąda się zapłaty w kryptowalucie.
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.
Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.