Od wybuchu pandemii badacze z firmy Kaspersky zidentyfikowali ponad 5 000 stron phishingowych związanych z COVID-19
Do najczęstszych oszustw stosowanych przez cyberprzestępców należą fałszywe oferty płatności oraz testy na COVID-19 oferowane po niższej cenie. Ostatnio popularne stały się phishingowe reklamy sfałszowanych kodów QR mających udawać certyfikaty szczepień.
Aktywność oszustów związana z pandemią osiągnęła punkt szczytowy w marcu 2021 r. W czerwcu badacze z firmy Kaspersky zaobserwowali niewielki spadek, jednak niedługo potem cyberprzestępcy zintensyfikowali swoje wysiłki. W tym miesiącu produkty firmy Kaspersky wykryły i zablokowały o 14% więcej stron phishingowych związanych z pandemią niż w maju.
W większości oszustw związanych z pandemią cyberprzestępcy dążą do zdobycia danych użytkowników. Często wykorzystują w tym celu phishing: po kliknięciu odnośnika z reklamy lub wiadomości e-mail użytkownik trafia na stronę, na której zostaje poproszony o podanie informacji osobowych oraz danych dotyczących karty bankowej. Dlatego w przypadku wszelkich wiadomości, także tych związanych z pandemią, należy dokładnie sprawdzać, czy informacje pochodzą z oficjalnego źródła - powiedział Aleksiej Marczenko, szef zespołu odpowiedzialnego za badania dotyczące filtrowania treści w firmie Kaspersky.
Porady bezpieczeństwa
Użytkownikom, którzy nie chcą paść ofiarą oszustwa, badacze z firmy Kaspersky zalecają następujące działania:- Bądź sceptyczny wobec wszelkich niezwykle hojnych ofert i promocji.
- Nie klikaj linków z podejrzanych e-maili, wiadomości przesyłanych za pośrednictwem komunikatorów internetowych czy portali społecznościowych.
- Zawsze sprawdzaj autentyczność nieodwiedzanych wcześniej stron internetowych.
- Stosuj niezawodne rozwiązanie bezpieczeństwa, takie jak Kaspersky Total Security, które identyfikuje szkodliwe załączniki i odnośniki, a także blokuje strony phishingowe.
Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.