Cyberzagrożenia finansowe w 2022 r.: systemy e-płatności i kryptowaluty na celowniku
Rok 2021 był okresem wyzwań i nowości, a cyberprzestępcy zawsze szybko adaptują się i nawigują wśród zmian na swoją korzyść. Ponieważ pieniądze są dla większości z nich głównym czynnikiem motywującym, zagrożenia finansowe zawsze stanowiły jeden z najistotniejszych elementów krajobrazu zagrożeń. Zastanawiając się nad istotnymi wydarzeniami i trendami, które ukształtowały sektor zagrożeń finansowych w 2021 r., badacze z firmy Kaspersky nakreślili kilka istotnych trendów, których spodziewają się w 2022 r.
- Wzrost liczby ataków wycelowanych w kryptowalutę. Kryptowaluta jest zasobem cyfrowym, wszystkie transakcje odbywają się online, a w dodatku oferuje ona użytkownikom anonimowość. Wszystko to jest atrakcyjne dla ugrupowań cyberprzestępczych. Jednak branżę tę atakują nie tylko organizacje cyberprzestępcze, ale również ugrupowania sponsorowane przez rządy. Badacze z firmy Kaspersky zaobserwowali już pojawienie się cybergangów agresywnie atakujących biznes kryptowalutowy i spodziewają się zwiększenia intensywności tych działań.
- Fałszywe portfele sprzętowe i socjotechnika zagrożeniem dla inwestorów. Podczas gdy ataki na walutę cyfrową stają się coraz precyzyjniejsze, cyberprzestępcy nieustannie wymyślają nowe sposoby kradzieży zasobów finansowych inwestorów. W kontekście inwestowania w kryptowalutę badacze z firmy Kaspersky przewidują, że cyberprzestępcy będą rozwijać i sprzedawać fałszywe urządzenia z tylnymi furtkami oraz stosować kampanie socjotechniczne i inne techniki w celu kradzieży zasobów finansowych ofiar.
- Wzrost liczby trojanów kradnących informacje. Czynniki takie jak prostota, przystępność oraz skuteczność ataków odegrają kluczową rolę w zaadaptowaniu szkodliwego oprogramowania kradnącego dane do ataków na zasoby finansowe - przynajmniej jako modułów zbierających dane w pierwszej fazie ataku. Ugrupowania cyberprzestępcze wykorzystają takie podejście do profilowania ofiar celem przeprowadzenia dalszych szkodliwych działań. Dotyczy to między innymi precyzyjnych ataków ransomware.
- Rozwój cyberzagrożeń mobilnych. Pandemia przyspieszyła rozwój bankowości mobilnej, która osiągnęła również większą dojrzałość. Eksperci z firmy Kaspersky spodziewają się większej liczby mobilnych trojanów bankowych dla platformy Android, w szczególności narzędzi zdalnej administracji, które mogą obejść środki bezpieczeństwa stosowane przez banki. Lokalne i regionalne projekty cyberprzestępcze dotyczące szkodników dla Androida osiągną skalę globalną, eksportując ataki do Europy Zachodniej i reszty świata.
Więcej informacji na temat prognoz związanych z cyberprzestępczością wycelowaną w sektor finansowy znajduje się na stroniehttps://r.kaspersky.pl/Re4EZ.
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.
Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.