• Ilość mobilnego oprogramowania ransomware wzrosła ponad trzykrotnie w pierwszym kwartale 2017 r.

    Nic nie wskazuje na to, że globalne zagrożenie związane z oprogramowaniem ransomware zmniejszy się: z raportu Kaspersky Lab dotyczącego cyberzagrożeń w I kwartale 2017 r. wynika, że ilość mobilnych programów ransomware wzrosła ponad trzykrotnie w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku. Zwiększyła się także ilość zagrożeń szyfrujących dane dla innych urządzeń, systemów oraz sieci - w badanym okresie pojawiło się 11 nowych rodzin programów kryptograficznych oraz ponad 55 tysięcy nowych modyfikacji.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky Lab uruchamia serwis Threat Intelligence Portal

    Wobec rosnącego zagrożenia dla firm ze strony cyberprzestępczości oraz obaw związanych z atakami ukierunkowanymi, do których przyznaje się niemal połowa (49%) firm na całym świecie, potrzeba wymiany informacji dotyczących cyberzagrożeń nigdy nie była bardziej paląca. Aby pomóc firmom w uzyskiwaniu dostępu do najbardziej istotnych informacji o zagrożeniach oraz wesprzeć ich codzienne zmagania ze złożoną cyberprzestępczością, Kaspersky Lab uruchomił Threat Intelligence Portal, unikatowy serwis online stworzony w celu usprawnienia pracy centrów operacji bezpieczeństwa w obliczu setek, a nawet tysięcy alarmów o zagrożeniach. Serwis jest dostępny dla subskrybentów usługi Kaspersky Security Intelligence.

    Czytaj dalej >
  • Ataki ransomware WannaCry mogą być powiązane z grupą cyberprzestępczą Lazarus - komentarz Kaspersky Lab

    W poniedziałek, 15 maja 2017 r., badacz z firmy Google opublikował na Twitterze poszlaki wskazujące na potencjalny związek między atakami oprogramowania szyfrującego dane WannaCry, które zainfekowało dziesiątki tysięcy komputerów na całym świecie, a szkodliwym programem przypisywanym grupie cyberprzestępczej Lazarus, która stoi za serią potężnych ataków na organizacje rządowe, media oraz instytucje finansowe. Największe operacje tej grupy dotyczą ataków na studio Sony Pictures w 2014 r., Centralny Bank Bangladeszu w 2016 r. oraz dalsze włamania do organizacji finansowych w 2017 r. - także w Polsce.

    Czytaj dalej >
  • Botnet Ztorg: niemal milion urządzeń mobilnych zainfekowanych w ciągu roku

    Badacze z Kaspersky Lab wykryli działającą na dużą skalę sieć, która promuje aplikacje zainfekowane trojanem Ztorg za pośrednictwem kampanii reklamowych. Wyrafinowany botnet reklamowy zainfekował setki tysięcy urządzeń mobilnych z systemem Android szkodliwym oprogramowaniem, które pozwala atakującym na generowanie zysku poprzez wyświetlanie reklam, ukradkowe instalowanie oprogramowania, a nawet zakup nowych aplikacji. Kampanie te są skutecznie prowadzane od ponad roku, wykorzystując jak dotąd niemal 100 różnych zainfekowanych programów.

    Czytaj dalej >
  • Atak oprogramowania ransomware WannaCry z 12 maja - komentarz Kaspersky Lab

    W ubiegły piątek doszło do zmasowanego, ogólnoświatowego ataku oprogramowania ransomware o nazwie WannaCry. Zadaniem szkodliwego programu było zaszyfrowanie danych ofiar i żądanie zapłacenia okupu. Badacze z Kaspersky Lab przeanalizowali dane dotyczące ataku i mogą poinformować, że systemy ochrony wykorzystywane w rozwiązaniach firmy wykryły przynajmniej 45 000 prób infekcji w 74 krajach, z czego najwięcej odnotowano w Rosji.

    Czytaj dalej >
  • Cisza przed burzą: Kaspersky Lab analizuje ataki DDoS w I kwartale 2017 r.

    Pierwszy kwartał 2017 roku potwierdził prognozy dotyczące ewolucji ataków DDoS sformułowane przez ekspertów z Kaspersky Lab na podstawie wyników odnoszących się do ubiegłego roku. Pokazał ponadto, że tak jak my wszyscy cyberprzestępcy również potrzebują przerwy. Mimo utrzymującej się rosnącej popularności zaawansowanych działań cyberprzestępczych mających na celu zatrzymanie funkcjonowania infrastruktury IT, w firmach odnotowano znaczący spadek ogólnej liczby ataków DDoS oraz zmianę w ich rozkładzie geograficznym.

    Czytaj dalej >
  • Badanie Kaspersky Lab: ludzie narażają się na ból po utracie danych i sami są temu winni

    Ludzie uwielbiają swoje urządzenia cyfrowe. Mimo to narażają ich bezpieczeństwo poprzez własne ryzykowne zachowanie. Nowe badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab ujawnia sprzeczność w stosunku do danych - pomimo świadomości zagrożenia ze strony cyberprzestępców ludzie nie zapewniają im odpowiedniej ochrony: około połowa z nich nie stosuje nawet podstawowych środków bezpieczeństwa, takich jak hasła czy PIN-y.

    Czytaj dalej >
  • Nowy Kaspersky Endpoint Security for Business zapewnia udoskonaloną ochronę danych i łatwiejsze użytkowanie na wszystkich platformach

    Kaspersky Lab informuje o udostępnieniu nowej, polskojęzycznej wersji Kaspersky Endpoint Security for Business - flagowego rozwiązania przeznaczonego do ochrony firm przed nieustannie ewoluującym krajobrazem cyberzagrożeń. Nowe wydanie, oprócz tradycyjnie niezawodnej ochrony opartej na najczęściej nagradzanym w branży rozwiązaniu, oferuje wiele udoskonaleń, które zapewniają łatwiejsze użytkowanie oraz scentralizowane zarządzanie szerszym wachlarzem platform, aplikacji i urządzeń.

    Czytaj dalej >
  • Co czwarty bank ma trudności z weryfikacją tożsamości klientów bankowości online

    Według najnowszego badania Kaspersky Lab dotyczącego cyberzagrożeń wymierzonych w instytucje finansowe, 24% banków na całym świecie boryka się z problemem identyfikacji swoich klientów w ramach świadczenia usług bankowości cyfrowej. Zważywszy na to, że ponad połowa banków (59%) spodziewa się coraz większych strat finansowych w ciągu następnych trzech lat na skutek oszustw, weryfikacja tożsamości użytkownika powinna zajmować centralne miejsce w strategii bezpieczeństwa instytucji finansowych.

    Czytaj dalej >
  • Spam i phishing w I kwartale 2017 r. - spadek liczby niechcianych e-maili pochodzących z największego na świecie botnetu spamowego

    Według raportu Kaspersky Lab poświęconego ewolucji spamu i phishingu w I kwartale 2017 r. największa na świecie spamowa sieć zainfekowanych maszyn (tzw. botnet), Necurs, odnotowała stosunkowy spadek liczby oszukańczych wiadomości e-mail. W grudniu 2016 r. pułapki spamowe firmy Kaspersky Lab wykryły ponad 35 milionów tego typu wiadomości e-maili, natomiast w marcu 2017 roku ich liczba spadła do zaledwie 7 tysięcy.

    Czytaj dalej >
  • Ukraść pieniądze i zatrzeć wszystkie ślady: Kaspersky Lab podsumowuje zaawansowane ataki APT w pierwszym kwartale 2017 r.

    Kaspersky Lab podsumował zaawansowane ataki APT w I kwartale 2017 r. Odnotowano gwałtowny wzrost wyrafinowania cyberataków wspieranych przez rządy, przy czym sprawcy skierowali swoją uwagę ku programom niszczącym dane (tzw. wipery) oraz przestępczości finansowej.

    Czytaj dalej >
  • Badanie Kaspersky Lab: ludzie nie zdają sobie sprawy, jakie znaczenie mają dla nich ich dane, dopóki nie jest za późno

    Wydaje się, że stare powiedzenie "nie wiesz, co masz, dopóki tego nie stracisz" nigdy nie było bardziej aktualne niż w erze cyfrowej. Nowe badanie firmy Kaspersky Lab pokazuje, że chociaż ludzie są przekonani o wartości swoich danych, w rzeczywistości nie doceniają ich znaczenia, dopóki ich nie stracą. Ludzie potrafią oblać się zimnym potem, sądząc, że utracili dane, które wcześniej uważali za mało istotne. Wyniki te, pochodzące z badania "Moje cenne dane" firmy Kaspersky Lab, pokazują, jak przykrym zdarzeniem jest utrata danych - nawet jeśli nie były uważane za ważne czy szczególnie cenne przez ich właściciela.

    Czytaj dalej >
  • Potwierdzone testami: Kaspersky Industrial CyberSecurity w pełni kompatybilny z oprogramowaniem i sterownikami PLC firmy Schneider Electric

    Rozwiązania firm Kaspersky Lab oraz Schneider Electric przeszły serię rygorystycznych testów kompatybilności, aby pomóc w ochronie środowisk przemysłowych na całym świecie przed narastającym zagrożeniem cyberatakami. Kaspersky Industrial CyberSecurity został uznany za w pełni kompatybilny z systemem SCADA oraz oprogramowaniem dla systemów sterowania procesami firmy Schneider Electric i może być teraz stosowany w obiektach przemysłowych wykorzystujących oprogramowanie tej firmy, w których obowiązują ścisłe wymogi dotyczące cyberbezpieczeństwa.

    Czytaj dalej >
  • Potwierdzona skuteczność wsparta skalowalnością: nowa wersja platformy Kaspersky Anti Targeted Attack

    Kaspersky Lab zapowiada nową odsłonę platformy Kaspersky Anti Targeted Attack - rozwiązania przeznaczonego do wykrywania zaawansowanych zagrożeń oraz ataków ukierunkowanych, których celem są przedsiębiorstwa. Rozwiązanie to łączy w sobie zaawansowane algorytmy systemów uczących się, praktyczne dane analityczne dotyczące cyberzagrożeń na całym świecie oraz możliwość dostosowania się do infrastruktury klienta, aby pomóc dużym firmom w wykryciu najbardziej wyrafinowanych i destrukcyjnych ataków na dowolnym etapie ich rozwoju. Nowa platforma Kaspersky Anti Targeted Attack oferuje również udoskonalenia w zakresie skalowalności oraz znaczne udoskonalenia w zakresie interfejsu.

    Czytaj dalej >
  • 300 000 posłusznych urządzeń: Hajime zdobywa świat Internetu Rzeczy

    Kaspersky Lab opublikował wyniki swojego dochodzenia dotyczącego aktywności Hajime - tajemniczego, ewoluującego szkodliwego oprogramowania wycelowanego w Internet Rzeczy, które tworzy ogromną sieć zainfekowanych urządzeń (tzw. botnet). Botnet ten rozprzestrzeniał się ostatnio szeroko, infekując wiele urządzeń na świecie. Obecnie sieć składa się z niemal 300 000 urządzeń zainfekowanych szkodliwym oprogramowaniem, które są gotowe współdziałać, aby wypełnić instrukcje autora szkodnika bez wiedzy ofiar. Prawdziwy cel Hajime pozostaje nieznany.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky Lab bierze udział w dowodzonej przez Interpol operacji zwalczania cyberprzestępczości w regionie ASEAN

    Kaspersky Lab informuje o swoim udziale w przełomowej operacji w ramach walki z cyberprzestępczością pod kierunkiem Interpolu w regionie ASEAN, w którą zaangażowany był sektor publiczny i prywatny. Podczas tych działań zidentyfikowano niemal 9 000 serwerów kontrolujących sieci zainfekowanych komputerów oraz setki zarażonych stron internetowych, w tym portali rządowych.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky Lab świadczy usługi informatyki śledczej w zakresie cyberincydentów posiadaczom polisy ubezpieczeniowej Allianz Global Corporate & Specialty SE

    Kaspersky Lab będzie świadczył usługi w zakresie informatyki śledczej oraz reagowania na incydenty posiadaczom cyberubezpieczenia Allianz Global Corporate & Specialty SE (AGCS) w Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii. W przypadku kryzysu cybernetycznego firmy mogą teraz skorzystać z wiedzy eksperckiej Kaspersky Lab, która pomoże im ograniczyć szkody związane z incydentami naruszenia bezpieczeństwa poprzez szybki dostęp do usług nowej generacji oraz możliwość rozpoczęcia profesjonalnego dochodzenia w sprawie incydentu.

    Czytaj dalej >
  • Era exploitów: liczba ataków z wykorzystaniem luk w zabezpieczeniach oprogramowania rośnie

    W 2016 r. Kaspersky Lab odnotował 702 mln prób uruchomienia exploitów - szkodliwych narzędzi, które wykorzystują błędy w oprogramowaniu w celu infekowania urządzeń niebezpiecznymi programami, takimi jak trojany bankowe czy ransomware. Jest to o 24,54% więcej niż w 2015 r., gdy technologie ochrony Kaspersky Lab zablokowały nieco ponad 563 mln takich prób. Coraz większe wykorzystywanie exploitów stanowi jedno z kluczowych ustaleń raportu przygotowanego przez ekspertów z Kaspersky Lab w celu oceny poziomu zagrożenia, jakie stanowią exploity dla konsumentów i firm.

    Czytaj dalej >
  • Badanie Kaspersky Lab: ludzie są skłonni pozbyć się swoich zdjęć i innych danych za niedużą kwotę

    Mimo zapewnień o tym, że wspomnienia mają dla nich większą wartość niż jakikolwiek inny rodzaj danych przechowywanych na urządzeniach cyfrowych, ludzie nie zawahają się sprzedać je za niewielkie pieniądze - tak wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab. Badanie to pokazuje, że dla 49% osób najcenniejszymi danymi spośród tych przechowywanych na urządzeniach są prywatne i poufne zdjęcia ich samych, a w dalszej kolejności cenią zdjęcia dzieci i współmałżonków. Możliwość utraty tych cennych wspomnień martwi ich bardziej niż ewentualny wypadek samochodowy, zerwanie z partnerem czy kłótnia z przyjacielem lub członkiem rodziny. Jednocześnie postawieni przed wyborem, czy usunąć te dane w zamian za pieniądze, ludzie zrzekali się swoich danych cyfrowych - w tym zdjęć - przeciętnie za jedyne 10,37 euro.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky Lab docenia pracę niezależnych badaczy i rozszerza swój program bug bounty

    Kaspersky Lab informuje o rozszerzeniu swojego programu bug bounty, w którym zachęca wykwalifikowane osoby i organizacje do przesyłania raportów dotyczących luk w zabezpieczeniach i błędów znalezionych w produktach firmy. Uruchomiony w sierpniu 2016 r. we współpracy z HackerOne, czołowym dostawcą platformy bug bounty, program ten przyczynił się do wykrycia przynajmniej 20 błędów. W efekcie podjęto decyzję o rozszerzeniu projektu i zwiększeniu wartości nagród dla badaczy bezpieczeństwa, którzy wykryją błędy pozwalające na zdalne wykonanie kodu.

    Czytaj dalej >
  • Indeks cyberbezpieczeństwa Kaspersky Lab: w II połowie 2016 r. użytkownicy wykazali większą świadomość cyberzagrożeń

    Kaspersky Lab uaktualnił swój indeks cyberbezpieczeństwa (Kaspersky Cybersecurity Index) - zestaw wskaźników, które pozwalają ocenić poziom zagrożenia dla użytkowników internetu na całym świecie. Indeks dla drugiej połowy 2016 r. wskazuje na pozytywny trend: liczba osób zaniepokojonych swoim bezpieczeństwem i gotowych zabezpieczyć się przed cyberzagrożeniami nieustannie wzrasta.

    Czytaj dalej >
  • AGC Glass Germany chroni swoją infrastrukturę krytyczną przy pomocy Kaspersky Industrial CyberSecurity

    Kaspersky Lab informuje, że jego wyspecjalizowane rozwiązanie przeznaczone dla środowisk przemysłowych zabezpiecza infrastrukturę AGC Glass Germany GmbH, czołowego dostawcy szyb samochodowych dla firm BMW, Volkswagen, Mercedes-Benz, Volvo, Opel oraz innych producentów. Kaspersky Industrial CyberSecurity zapewnia ochronę przed różnorodnymi cyberzagrożeniami - od powszechnych ataków po działania ukierunkowane, uderzające w urządzenia przemysłowe - i jest dostosowany do specyficznych wymagań technologii operacyjnej tego klienta.

    Czytaj dalej >
  • Nowi partnerzy dołączają do globalnej inicjatywy No More Ransom

    Dziewięć miesięcy po uruchomieniu projektu No More Ransom (NMR) do inicjatywy dołączyły nowe organy ścigania i prywatni partnerzy z różnych krajów, w tym z Polski. Po ostatniej aktualizacji udostępniono 15 nowych narzędzi deszyfrujących, pozwalających odzyskać dane ofiarom szkodliwych programów blokujących dostęp do danych i żądających zapłacenia okupu (ransomware). Kaspersky Lab jest partnerem i współzałożycielem inicjatywy No More Ransom.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky Lab identyfikuje twórców ransomware odpowiedzialnych za ataki ukierunkowane na firmy

    Badacze z firmy Kaspersky Lab wykryli narastający i alarmujący trend: coraz więcej cyberprzestępców rezygnuje z ataków na użytkowników prywatnych na rzecz działań ukierunkowanych na firmy, w których wykorzystywane są programy żądające okupu (tzw. ransomware). Zidentyfikowano co najmniej osiem grup cyberprzestępczych, które brały udział w rozwijaniu i dystrybucji takich zagrożeń. Ataki były głównie wymierzone w organizacje finansowe zlokalizowane na całym świecie. Eksperci z Kaspersky Lab wykryli przypadki, w których żądane kwoty sięgały nawet pół miliona dolarów.

    Czytaj dalej >
  • ATMitch: jak cyberprzestępcy wypłacali pieniądze z bankomatów, nie pozostawiając śladów

    Pewnego dnia pracownicy banku odkryli pusty bankomat: nie było w nim ani pieniędzy, ani śladów fizycznej interakcji z maszyną, ani szkodliwego programu. Eksperci z Kaspersky Lab postanowili zbadać ten tajemniczy przypadek, dzięki czemu nie tylko zrozumieli, jakie narzędzia zostały użyte w kradzieży, ale także odtworzyli sam atak, co w efekcie ujawniło poważne włamanie do infrastruktury banku.

    Czytaj dalej >