Informacje prasowe
-
Kaspersky Industrial CyberSecurity for Networks uzyskał certyfikat IEC potwierdzający godny zaufania rozwój produktów
Na podstawie niezależnej oceny przeprowadzonej przez TÜV AUSTRIA rozwiązanie Kaspersky Industrial CyberSecurity for Networks uzyskało certyfikat zgodności z międzynarodowym standardem IEC 62443-4-1, który potwierdza bezpieczeństwo cyklu rozwoju oprogramowania w zakresie rozwiązań dla przedsiębiorstw przemysłowych. Certyfikat ten jest przyznawany oprogramowaniu, które spełnia wiele rygorystycznych wymagań dotyczących ochrony systemów kontroli procesów przemysłowych we współczesnych zakładach produkcyjnych.
Czytaj dalej > -
Konferencja Security Analyst Summit wraca październiku w formule online
Badacze z firmy Kaspersky zapraszają specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa do udziału w drugiej tegorocznej odsłonie konferencji Security Analyst Summit (SAS)@Home, która odbędzie się w dniach 6-8 października 2020 r. Ze względu na wyjątkową sytuację związaną z pandemią druga tegoroczna edycja odbędzie się, podobnie jak poprzednia, online.
Czytaj dalej > -
Wzrost liczby cyberataków na sektor automatyzacji budynków i naftowo-gazowy
W pierwszej połowie 2020 r. odsetek zaatakowanych systemów w branży naftowo-gazowej oraz automatyzacji budynków odnotował wzrost w porównaniu z pierwszym i drugim półroczem 2019 r. Wzrostowi temu towarzyszył spadek odsetka zaatakowanych komputerów działających w przemysłowych systemach sterowania (ICS) w większości pozostałych branż, gdyż cyberprzestępcy skoncentrowali się na rozprzestrzenianiu bardziej ukierunkowanych zagrożeń.
Czytaj dalej > -
Hakowanie pandemii: nowy film dokumentalny ukazuje wzrost cyberprzestępczości wymierzonej w służbę zdrowia w obliczu koronawirusa
Tomorrow Unlocked, magazyn internetowy firmy Kaspersky poświęcony kulturze technologicznej, zaprezentuje dwuczęściowy film dokumentalny pt. "hacker:HUNTER Ha(ck)cine", poświęcony atakom na system opieki zdrowotnej organizowanym przez cyberprzestępców oraz hakerów sponsorowanych przez rządy. Premiera pierwszego odcinka odbędzie się 25 września na kanale YouTube magazynu. Najnowszy film stanowi trzeci odcinek z serii hacker:HUNTER ukazującej prawdziwy obraz cyberprzestępczości.
Czytaj dalej > -
Badanie firmy Kaspersky: biurokracja główną barierą dla inicjatyw w zakresie cyberbezpieczeństwa w sektorze przemysłowym
Najnowszy raport firmy Kaspersky poświęcony stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego wskazuje główne bariery powodujące wstrzymanie lub opóźnienie realizacji projektów dotyczących ochrony IT w tym sektorze. Do najczęstszych przeszkód należy brak możliwości wstrzymania produkcji oraz czynności biurokratyczne, obejmujące przeciągający się proces zatwierdzania oraz zbyt dużą liczbę osób decyzyjnych. Bariery te mogą stanowić punkt krytyczny w dobie COVID-19, ponieważ mogą wpływać na wdrażanie "pandemicznych" inicjatyw w zakresie bezpieczeństwa technologii operacyjnej.
Czytaj dalej > -
Pingwin na celowniku: cybergangi aktywnie atakują stacje robocze i serwery oparte na systemie Linux
Wiele organizacji wybiera Linuksa dla swoich serwerów i systemów o znaczeniu strategicznym, głównie dlatego, że jest on uważany za bezpieczniejszy i mniej podatny na cyberzagrożenia niż znacznie popularniejszy Windows. I choć w przypadku masowych ataków z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania jest to prawda, nie można tego samego powiedzieć, jeśli chodzi o zaawansowane, długotrwałe zagrożenia (APT). Badacze z firmy Kaspersky odkryli, że coraz więcej cybergangów przeprowadza ataki ukierunkowane na urządzenia oparte na Linuksie, rozwijając jednocześnie więcej narzędzi przeznaczonych dla tego systemu.
Czytaj dalej > -
Liczba ataków DDoS na zasoby edukacyjne zwiększyła się tej wiosny o ponad 350%
Liczba ataków DDoS (Distributed Denial of Service), których celem jest przeciążenie zasobów IT prowadzące do awarii, wymierzonych w zasoby edukacyjne odnotowała tej wiosny wzrost wykładniczy w porównaniu z poprzednim rokiem. Dla każdego miesiąca od stycznia do czerwca 2020 liczba ataków DDoS na systemy związane z edukacją online wzrosła o co najmniej 350% w stosunku do analogicznego miesiąca w 2019 r.
Czytaj dalej > -
Nie musisz nawet wstawać z kanapy: zespół GReAT z firmy Kaspersky podzieli się w nowym kursie online wiedzą ekspercką na temat szukania zagrożeń przy użyciu technologii YARA
Z myślą o osobach nastawionych na samokształcenie firma Kaspersky wprowadza nowy kurs online o nazwie "Hunt APTs with YARA like a GReAT Ninja". Podczas tego szkolenia zainteresowani tematem specjaliści ds. bezpieczeństwa IT poznają najlepsze praktyki w zakresie szukania zagrożeń przy pomocy YARA stosowane przez Globalny Zespół ds. Badań i Analiz firmy Kaspersky. Oprócz praktycznych wskazówek ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa z uznanej na świecie firmy uczestnicy uzyskają również dostęp do specjalnego wirtualnego laboratorium, w którym będą mogli ćwiczyć nowo nabyte umiejętności, analizując próbki i testując reguły YARA.
Czytaj dalej > -
Kaspersky wprowadza na polski rynek swoje flagowe rozwiązania z linii 2021
Walka między producentami z branży bezpieczeństwa a cyberprzestępcami to niekończący się wyścig - tuż po tym, jak pojawią się nowe wersje rozwiązań zabezpieczających, atakujący wymyślają nowe techniki ataków, które następnie muszą zostać rozpracowane przez badaczy w celu zapewnienia użytkownikom należytej ochrony. Dlatego dobre rozwiązania bezpieczeństwa muszą być regularnie usprawniane, łącznie z głównymi zasadami funkcjonowania ochrony. Zgodnie z tą zasadą firma Kaspersky publikuje nowe wersje produktów w odstępach rocznych i wprowadza na polski rynek swoje flagowe rozwiązania z linii 2021.
Czytaj dalej > -
Cybergang Transparent Tribe rozprzestrzenia oprogramowanie szpiegujące dla Androida pod przykrywką popularnych aplikacji
Badacze z firmy Kaspersky zaprezentowali swoje ustalenia dotyczące nowej aplikacji szpiegującej dla systemu Android. Szkodnik jest rozsyłany w Indiach przez cybergang Transparent Tribe pod przykrywką treści dla dorosłych oraz oficjalnych aplikacji do monitorowania rozprzestrzeniania się COVID-19. Nowe odkrycia wskazują na to, że ugrupowanie Transparent Tribe próbuje znacznie rozszerzyć zakres swoich operacji.
Czytaj dalej > -
DeathStalker: szczegółowa analiza cybergangu najemników szpiegującego małe i średnie firmy
Badacze z firmy Kaspersky opublikowali szczegółową analizę DeathStalkera - ugrupowania cybernajemników, które od co najmniej 2012 r. przeprowadzało skuteczne ataki szpiegowskie na małe i średnie firmy w sektorze finansowym. Najnowsze dane pokazują, że ugrupowanie to atakowało firmy na całym świecie, od Europy po Amerykę Łacińską, co podkreśla konieczność stosowania skutecznej cyberochrony w małych i średnich organizacjach.
Czytaj dalej > -
Transparent Tribe: kampania cyberszpiegowska wymierzona w personel wojskowy oraz rządowy
W styczniu 2019 r. firma Kaspersky rozpoczęła dochodzenie dotyczące działań ugrupowania Transparent Tribe ukierunkowanych na rozprzestrzenianie szkodnika Crimson dającego atakującym zdalny dostęp do zainfekowanych maszyn. Ugrupowanie to rozpoczynało ataki od wysyłania ofiarom szkodliwych dokumentów Microsoft Office w spersonalizowanych wiadomościach phishingowych. W ciągu zaledwie roku badacze zidentyfikowali ponad 1 000 celów takich ataków w niemal 30 krajach. Badanie ujawniło również nowe, nieznane wcześniej komponenty trojana Crimson świadczące o ciągłym rozwoju tego szkodnika. Dane te pochodzą z pierwszej części dochodzenia opublikowanego przez firmę Kaspersky.
Czytaj dalej > -
Kaspersky uruchamia program pomagający uniwersytetom i laboratoriom w rozwoju badań dotyczących cyberbezpieczeństwa przemysłowego
Firma Kaspersky uruchomiła nowy program współpracy, aby pomóc instytucjom lepiej rozumieć najnowsze i najbardziej rozpowszechnione zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa przemysłowego. Dzięki udziałowi w programie instytucje edukacyjne, laboratoria, działy badawcze, centra operacji bezpieczeństwa oraz zespoły ds. reagowania kryzysowego (CERT oraz CSIRT), które spełniają kryteria profilu partnera, będą mogły udoskonalić prowadzenie badań oraz szkolenie specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, korzystając bezpłatnie z rozwiązania Kaspersky Industrial CyberSecurity.
Czytaj dalej > -
Marka Kaspersky zdobywa nagrodę Red Dot Award 2020
Marka Kaspersky zdobyła prestiżową nagrodę Red Dot Award w kategorii Brands & Communication Design 2020, w której wyróżnia się najlepsze marki i kreatywne prace wykonane w ciągu roku. Przekonując do siebie jury Red Dot, globalna firma z branży cyberbezpieczeństwa udowodniła, że jej marka reprezentuje wysoką jakość designu oraz zintegrowane zarządzanie marką.
Czytaj dalej > -
Badacze z firmy Kaspersky identyfikują nową kampanię ukierunkowaną wymierzoną w organizacje finansowe i wojskowe
Przy pomocy narzędzia Kaspersky Threat Attribution Engine badacze z firmy Kaspersky zdołali połączyć ponad 300 próbek szkodliwego programu o nazwie Bisonal z kampanią przeprowadzoną przez CactusPete - zaawansowany cyberszpiegowski gang działający przynajmniej od 2012 r. Najnowsza kampania koncentrowała się na celach z branży wojskowej i finansowej w Europie Wschodniej, co pokazuje szybki rozwój tego ugrupowania.
Czytaj dalej > -
Kaspersky wykrywa luki dnia zerowego w systemie operacyjnym Windows oraz przeglądarce Internet Explorer wykorzystane w ataku ukierunkowanym
Późną wiosną 2020 r. automatyczne technologie wykrywania firmy Kaspersky udaremniły cyberatak ukierunkowany na południowokoreańską firmę. Dokładna analiza wykazała, że w ataku wykorzystano nieznany wcześniej łańcuch dwóch exploitów wykorzystujących luki dnia zerowego. Pierwszy wykorzystywał podatności w przeglądarce Internet Explorer 11 i umożliwiał zdalne wykonanie kodu, drugi - w systemie Windows i pozwalał na zwiększenie uprawnień szkodliwego programu. Drugi z exploitów atakował najnowsze wersje systemu Windows 10.
Czytaj dalej > -
Liczba ataków DDoS w II kw. 2020 r. wzrosła trzykrotnie rok do roku
Z raportu firmy Kaspersky poświęconego atakom DDoS w II kw. 2020 r. wynika, że liczba działań cyberprzestępczych tego typu wzrosła trzykrotnie w porównaniu z II kw. 2019 r. Eksperci z firmy Kaspersky uważają, że na wzrost szkodliwej aktywności wpłynęła pandemia wirusa powodującego COVID-19, ponieważ wszyscy - zarówno cyberprzestępcy, jak i ich potencjalne ofiary - musieli zrewidować swoje plany wakacyjne.
Czytaj dalej > -
Udając normalną aktywność: cyberprzestępcy wykorzystują legalne narzędzia w 30% udanych cyberincydentów
W niemal jednej trzeciej (30%) cyberataków zbadanych w 2019 r. przez globalny zespół firmy Kaspersky ds. reagowania na cyberincydenty wykorzystywano legalne narzędzia zdalnego zarządzania i administracji. Dzięki nim sprawcy mogą pozostać niezauważeni przez dłuższy czas - średnia długość nieprzerwanych ataków cyberszpiegowskich oraz incydentów kradzieży poufnych danych to aż 122 dni. Dane te pochodzą z nowego raportu z analizy reagowania na incydenty firmy Kaspersky.
Czytaj dalej > -
Rekord świata w najszybszym przejściu gry Doom Eternal pobity przez zawodnika grającego z aktywnym rozwiązaniem bezpieczeństwa firmy Kaspersky
Xiae, speedrunner, czyli profesjonalny gracz przechodzący gry na czas, pobił rekord świata w grze Doom Eternal podczas wydarzenia Break The Record: LIVE. Zwycięzca zawodów speedrunningowych ukończył grę w jedną godzinę, osiem minut i 52 sekundy - czyli w czasie o 48 sekund krótszym niż poprzedni rekordzista. Xiae rywalizował na sprzęcie z zainstalowanym oprogramowaniem Kaspersky Internet Security oraz włączonym trybem gracza, który nie obciąża zasobów komputera oraz blokuje komunikaty mogące przeszkadzać w grze.
Czytaj dalej > -
Partnerstwo firm Kaspersky i Ferrari: szyte na miarę cyberbezpieczeństwo dla kultowej marki
Firma Kaspersky obchodzi 10 rocznicę swojego strategicznego partnerstwa z kultową, globalną marką - Ferrari. Kaspersky jest nie tylko sponsorem zespołu wyścigowego Formuły 1 tej marki - Scuderia Ferrari - ale również partnerem technologicznym, oferując Ferrari światowej klasy cyberbezpieczeństwo oraz ochronę infrastruktury informatycznej.
Czytaj dalej > -
Lockdown nie oznacza wakacji: zaawansowane cybergangi nadal aktualizują i dywersyfikują swoje arsenały
Badacze z firmy Kaspersky przeanalizowali ewolucję zaawansowanych cyberataków APT w II kwartale 2020 r. Zaobserwowano dalszy rozwój narzędzi cyberprzestępczych na różnych frontach - od atakowania nowych platform i aktywnego wykorzystywania luk w zabezpieczeniach po przechodzenie na całkowicie nowe rozwiązania. Ponadto pandemia wirusa powodującego COVID-19 jest aktywnie wykorzystywana jako przynęta w wielu kampaniach - tak dużych, jak i małych.
Czytaj dalej > -
Cybergang Lazarus poluje na grubego zwierza, wykorzystując własne oprogramowanie ransomware
Przeprowadzona przez firmę Kaspersky analiza incydentów obejmująca dwa przypadki w Europie i Azji wykazała, że oprogramowanie ransomware VHD - o którym po raz pierwszy wspomniano publicznie wiosną 2020 r. - należy do znanego północnokoreańskiego cybergangu Lazarus i jest przez niego aktywnie wykorzystywane. Przygotowanie własnego narzędzia ransomware oznacza zmianę strategii tego ugrupowania i wskazuje na gotowość do udziału w pogoni za korzyściami finansowymi, co jest niezwykle rzadkie w przypadku zaawansowanych cyberprzestępców sponsorowanych przez rządy.
Czytaj dalej > -
Ponad 140 rodzin ransomware poległo - serwis No More Ransom obchodzi swoją czwartą rocznicę
W lipcu 2016 roku holenderska policja, Europol oraz firmy Kaspersky i McAfee uruchomiły inicjatywę No More Ransom mającą na celu bezpłatną pomoc ofiarom oprogramowania ransomware w odzyskiwaniu danych bez płacenia okupu cyberprzestępcom. Obecnie serwis posiada 163 partnerów na całym świecie i potrafi odszyfrować dane zablokowane przez 140 różnych rodzajów szkodliwych programów.
Czytaj dalej > -
Cybergang Lazarus stosuje wieloplatformowe narzędzia w serii ataków obejmujących szpiegowanie danych i żądanie okupu - także w Polsce
Badacze z firmy Kaspersky wykryli serię ataków, w których cyberprzestępcy wykorzystują zaawansowaną architekturę szkodliwego oprogramowania o nazwie MATA w celu atakowania systemów operacyjnych Windows, Linux oraz macOS. Architektura jest stosowana od wiosny 2018 r. i jest powiązana z dobrze znanym oraz produktywnym cybergangiem Lazarus z Korei Północnej. Ofiary ataków zostały zidentyfikowane w Polsce, Niemczech, Turcji, Korei, Japonii oraz Indiach.
Czytaj dalej > -
Cyberprzestępcy wykorzystują popularność serwisów streamingowych do atakowania fanów seriali
W okresie od stycznia 2019 r. do 8 kwietnia 2020 r. ponad 5 000 użytkowników produktów firmy Kaspersky zetknęło się z różnymi zagrożeniami, próbując uzyskać dostęp do serwisu Netflix za pośrednictwem nieoficjalnych plików wykorzystujących jego nazwę. Wykryto łącznie ponad 22 000 prób infekcji wykorzystujących jako przynętę Netfliksa. Jeśli chodzi o oryginalne seriale na platformach streamingowych, cyberprzestępcy najczęściej wykorzystywali produkcję The Mandalorian - z zagrożeniami podszywającymi się pod ten serial zetknęło się łącznie 1 614 użytkowników (5 855 prób infekcji).
Czytaj dalej >