Informacje prasowe
-
Szkodliwy program Reductor przechwytuje ruch HTTPS poprzez manipulowanie generatorem "losowych" liczb przeglądarek
Badacze z firmy Kaspersky wykryli nowe szkodliwe oprogramowanie, które przechwytuje interakcję ofiar ze stronami HTTPS poprzez modyfikowanie generatora liczb pseudolosowych wykorzystywanego w procesie ustanawiania zaszyfrowanej komunikacji między użytkownikiem a zasobem internetowym. Poza instalacją fałszywych certyfikatów cyfrowych szkodnik ten umożliwia cyberprzestępcom szpiegowanie aktywności użytkowników na stronach WWW.
Czytaj dalej > -
Liczba użytkowników, którzy zetknęli się z oprogramowaniem stalkerware, wzrosła o 35%, do 37 000 w 2019 r.
Liczba użytkowników, którzy co najmniej raz stanowili cel infekcji oprogramowaniem stalkerware (komercyjne oprogramowanie reklamowane jako narzędzie do tzw. szpiegostwa domowego), przekroczyła 37 000 w okresie od stycznia do sierpnia 2019 r. Jest to wzrost o 35% w porównaniu z analogicznym okresem w 2018 r. Co więcej, wachlarz takich zagrożeń rozszerzył się: w 2019 r. firma Kaspersky wykryła 380 nowych wariantów oprogramowania stalkerware - o 31% więcej niż rok wcześniej.
Czytaj dalej > -
Zwrot z inwestycji w ochronę IT: wewnętrzne centra operacji bezpieczeństwa zmniejszają o połowę koszty incydentu ponoszone przez przedsiębiorstwo
Firmy posiadające wewnętrzne centrum operacji bezpieczeństwa (tzw. SOC) szacują swoje straty finansowe w wyniku cyberataku na 675 tysięcy dolarów, co stanowi mniej niż połowę średniego kosztu takiego incydentu w przypadku ogółu organizacji (1,41 miliona dolarów) - tak wynika z nowego badania firmy Kaspersky oraz organizacji B2B International. Innym działaniem, jakie może podjąć firma, aby zmniejszyć ewentualne straty w wyniku incydentu naruszenia danych, jest zatrudnienie inspektora ochrony informacji - 34% firm wszystkich rozmiarów posiadających takie stanowisko deklaruje, że cyberincydent nie spowodował w ich przypadku strat pieniężnych.
Czytaj dalej > -
Kopanie kryptowaluty, szpiegowanie, samodzielnie rozprzestrzeniające się zagrożenia - sektor energetyczny na celowniku cyberprzestępców
W pierwszym półroczu 2019 r. rozwiązania firmy Kaspersky wykrywały zagrożenia na niemal połowie komputerów działających w ramach przemysłowych systemów sterowania (ICS) w sektorze energetycznym na całym świecie. W pierwszej trójce cyberzagrożeń znalazły się robaki, oprogramowanie szpiegujące oraz koparki kryptowaluty - wspólnie stanowiły zagrożenia wykryte na niemal 14% atakowanych komputerów. Te i inne dane przedstawiono w raporcie Kaspersky ICS CERT dotyczącym krajobrazu zagrożeń przemysłowych w pierwszej połowie 2019 r.
Czytaj dalej > -
Czy mały oznacza nietykalny? Jedna trzecia małych firm, które padły ofiarą incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych, jest przeciwnego zdania
Około 36% małych firm padło ofiarą incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w 2019 r. - tak wynika z ostatniego badania firmy Kaspersky1. Chociaż małe firmy mogą ponieść poważne konsekwencje na skutek tego rodzaju incydentów, środki bezpieczeństwa, jakie stosują, aby im zapobiec, są często niewystarczające. Kaspersky wychodzi im naprzeciw, publikując uaktualnioną wersję rozwiązania Kaspersky Small Office Security.
Czytaj dalej > -
Secur'IT Cup'19: zostań ekspertem ds. cyberbezpieczeństwa w branży przyszłości
Firma Kaspersky zaprasza młode talenty do udziału w Secur'IT Cup'19 - międzynarodowym konkursie dla ambitnych studentów. Celem konkursu jest rozwijanie świeżych idei w zakresie cyberbezpieczeństwa, które pomogą stworzyć bezpieczniejszą przyszłość.
Czytaj dalej > -
Kolejne dwa programy ransomware unieszkodliwione: firma Kaspersky aktualizuje narzędzie odszyfrowujące
Firma Kaspersky uaktualniła swoje narzędzie RakhniDecryptor, aby użytkownicy, których pliki zostały zaszyfrowane przez oprogramowanie Yatron oraz FortuneCrypt, mogli odzyskać swoje dane bez płacenia okupu. Uaktualnione narzędzie jest dostępne na stronie internetowej NoMoreRansom.org.
Czytaj dalej > -
Kaspersky zdobywa tytuł lidera w ocenie pakietów bezpieczeństwa punktów końcowych
Firma Kaspersky została określona mianem lidera w raporcie "Forrester Wave Endpoint Security Suites 2019 evaluation"1. Kaspersky Endpoint Security for Business znalazł się wśród pięciu rozwiązań, które zdobyły najwięcej punktów w kategorii aktualnej oferty oraz obecności na rynku.
Czytaj dalej > -
Dtrack: nieznane wcześniej narzędzie szpiegujące ugrupowania Lazarus atakuje instytucje finansowe oraz ośrodki badawcze
Badacze z firmy Kaspersky odkryli nieznane wcześniej narzędzie szpiegujące, które zostało zidentyfikowane w indyjskich instytucjach finansowych oraz ośrodkach badawczych. Szkodnik, który występuje pod nazwą Dtrack, został prawdopodobnie stworzony przez ugrupowanie Lazarus i jest wykorzystywany do przesyłania oraz pobierania plików na systemy ofiar, przechwytywania znaków wprowadzanych z klawiatury i przeprowadzania innych działań typowych dla szkodliwego narzędzia zdalnej administracji.
Czytaj dalej > -
Krajobraz zagrożeń dla inteligentnych budynków: 37,8% z nich było celem cyberataków w pierwszej połowie 2019 r.
Jak wynika z przeprowadzonej przez firmę Kaspersky analizy, w pierwszej połowie 2019 roku prawie cztery komputery na dziesięć (37,8%) służące do sterowania systemami automatyki w inteligentnych budynkach były celem cyberataków. Badanie to pokazuje, że chociaż nie wiadomo, czy systemy te zostały zaatakowane celowo, często są one narażone na powszechne zagrożenia. Mimo że ataki te nie należały do wyrafinowanych, wiele z nich może stawiać pod znakiem zapytania codzienne działanie nowoczesnych budynków.
Czytaj dalej > -
Kaspersky pomaga w eliminowaniu luk w popularnym oprogramowaniu do automatyzowania systemów przemysłowych
Badacze z zespołu Kaspersky ICS CERT odkryli luki w popularnych strukturach wykorzystywanych do tworzenia urządzeń przemysłowych, takich jak programowalne sterowniki logiczne (ang. Programmable Logic Controllers, PLC) czy interfejs człowiek-maszyna (ang. Human-Machine Interface, HMI). Urządzenia te stanowią serce niemal każdego zautomatyzowanego zakładu przemysłowego - są wykorzystywane od infrastruktury krytycznej po procesy produkcyjne. Zidentyfikowane luki potencjalnie umożliwiały osobom postronnym przeprowadzenie potajemnych, niszczycielskich ataków - zarówno zdalnych, jak i lokalnych - na organizacje, w których wykorzystywane są urządzenia PLC oparte na strukturze autorstwa firmy CODESYS(r). Po uzyskaniu raportu od firmy Kaspersky producent niezwłocznie załatał wykryte podatności.
Czytaj dalej > -
Do 800 ton dwutlenku węgla rocznie: wpływ kryptokoparek na środowisko
W 2018 roku kryptokoparki webowe, czyli aplikacje działające w przeglądarce internetowej i wydobywające kryptowaluty dla zysku cyberprzestępców, mogły zużyć aż 18,8 gigawatów energii elektrycznej - tak wynika z badania firmy Kaspersky dotyczącego wpływu kopania kryptowalut w przeglądarkach na gospodarkę i środowisko. Tyle samo energii zużywa w ciągu godziny Polska, co oznacza, że w wyniku tej aktywności do atmosfery emitowanych jest blisko 800 ton dwutlenku węgla.
Czytaj dalej > -
Większość rodziców martwi się bezpieczeństwem online swoich dzieci, ale niewielu z nich poświęca czas na rozmowę na ten temat
84% rodziców na całym świecie martwi się bezpieczeństwem online swoich dzieci - tak wynika z najnowszej ankiety1 przeprowadzonej na zlecenie firmy Kaspersky przez organizację badawczą Savanta. Mimo to rodzice poświęcają średnio tylko 46 minut na rozmowy ze swoimi dziećmi na temat zagrożeń internetowych w całym okresie ich dzieciństwa.
Czytaj dalej > -
Kaspersky wprowadza na polski rynek swoje flagowe rozwiązania z linii 2020
Walka między producentami z branży bezpieczeństwa a cyberprzestępcami to niekończący się wyścig - tuż po tym, jak pojawią się nowe wersje rozwiązań zabezpieczających, atakujący wymyślają nowe techniki ataków, które następnie muszą zostać rozpracowane przez badaczy w celu zapewnienia użytkownikom należytej ochrony. Dlatego dobre rozwiązania bezpieczeństwa muszą być regularnie usprawniane, łącznie z głównymi zasadami funkcjonowania ochrony. Zgodnie z tą zasadą firma Kaspersky publikuje nowe wersje produktów w odstępach rocznych i wprowadza na polski rynek swoje flagowe rozwiązania z linii 2020.
Czytaj dalej > -
Liczba ataków phishingowych na użytkowników urządzeń Apple wzrosła o 9%, sięgając 1,6 mln w ciągu niespełna roku
Badacze z firmy Kaspersky przeanalizowali ataki phishingowe na użytkowników komputerów Mac, urządzeń z systemem iOS oraz związanego z nimi ekosystemu usług online. Rosnąca liczba użytkowników popularnych urządzeń cyfrowych wyraźnie przyciąga coraz więcej cyberprzestępców - w minionych miesiącach 2019 r. zarejestrowano 1,6 mln ataków wykorzystujących wizerunek marki Apple, co stanowi wzrost o 9% w porównaniu z całym 2018 r.
Czytaj dalej > -
Nadchodzą kosmici: szturm na Strefę 51 najpopularniejszym memem tego lata wśród dzieci
Podczas tegorocznego lata najmłodsi użytkownicy internetu wykazali spore zainteresowanie błyskawicznie rozprzestrzeniającymi się w sieci memami dotyczącymi Strefy 51 - tak wynika z corocznego raportu firmy Kaspersky na temat bezpieczeństwa dzieci online. Według obiegowej opinii Strefa 51 to ośrodek, w którym amerykański rząd przeprowadza badania na istotach pozaziemskich. Chcąc przyjrzeć się "obcym", internauci posunęli się nawet do utworzenia specjalnego wydarzenia na Facebooku: "Szturm na Strefę 51 - nie mogą zatrzymać nas wszystkich". W treściach wyszukiwanych przez dzieci spadek zaliczyły takie kategorie jak pornografia i gry komputerowe.
Czytaj dalej > -
Koniec z patrzeniem przez ściany: rozwiązanie Kaspersky Anti-Cheat zwalcza oszustwa w e-sporcie
Firma Kaspersky postawiła pierwszy krok w dziedzinie ochrony uczciwej rywalizacji w e-sporcie, wprowadzając wersję beta swojego nowego rozwiązania Kaspersky Anti-Cheat, które pomaga organizatorom zawodów przeciwdziałać oszukiwaniu podczas gry. Rozwiązanie jest oparte na chmurze i wykrywa oszustwa w czasie rzeczywistym, a także przekazuje automatyczne raporty klientowi, który może podjąć decyzję dyscyplinarną w stosunku do osoby łamiącej regulamin. Rozwiązanie zostało zaprezentowane 7 września 2019 r. podczas mistrzostw e-sportowych StarLadder Berlin Major 2019.
Czytaj dalej > -
Zamykanie luki między innowacją a bezpieczeństwem: Kaspersky oferuje nową usługę przeznaczoną dla projektów klasy enterprise opartych na technologii blockchain
Firma Kaspersky wprowadziła nową usługę, która pomaga organizacjom zabezpieczyć wewnętrznie rozwijane aplikacje oparte na technologii łańcucha bloków. Kaspersky Enterprise Blockchain Security obejmuje ocenę aplikacji działających na infrastrukturze blockchain oraz audyt kodu inteligentnych kontraktów. Usługa pomaga przedsiębiorstwom zidentyfikować i usunąć problemy dot. bezpieczeństwa oraz niezgodności w logice biznesowej podczas realizowania projektów opartych na technologii łańcucha bloków.
Czytaj dalej > -
Międzynarodowy Dzień Dobroczynności: uważaj na oszustwa związane ze zbiórkami pieniędzy
Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dobroczynności i z tej okazji eksperci z firmy Kaspersky chcą zwrócić uwagę wszystkich ludzi dobrej woli, by z ostrożnością wybierali inicjatywy i fundacje, którym chcą pomagać. Niestety cyberprzestępcy nie kierują się w swoich działaniach empatią i uczciwością, a przeciwnie - bez skrupułów żerują na chęci niesienia pomocy. W internecie nie brakuje fałszywych zbiórek pieniężnych i innych inicjatyw, dlatego warto wiedzieć, jak je identyfikować.
Czytaj dalej > -
Powrót do szkoły: cyberprzestępcy wykorzystują ponad 50 000 podręczników oraz wypracowań w celu przemycania szkodliwego oprogramowania
Eksperci z firmy Kaspersky wykryli 53 531 szkodliwych lub potencjalnie niebezpiecznych plików podszywających się pod gotowe eseje oraz podręczniki szkolne i akademickie. W okresie od sierpnia 2018 r. do lipca 2019 r. zostały one wykorzystane w 356 662 atakach na 104 819 użytkowników. Dane te pochodzą z raportu firmy Kaspersky pt. "Powrót do szkoły".
Czytaj dalej > -
Kiedy jest już za późno: ponad 50% żądań reagowania na incydenty ma miejsce już po wystąpieniu szkody w wyniku cyberzagrożenia
Około 56% żądań reakcji na incydent obsłużonych przez ekspertów bezpieczeństwa z firmy Kaspersky w 2018 r. zostało przesłanych już po tym, jak organizacja doświadczyła ataku z widocznymi skutkami, takimi jak nieautoryzowane przelewy pieniężne, zaszyfrowanie przez oprogramowanie ransomware stacji roboczych czy utrata dostępu do usług. 44% żądań zostało obsłużonych po wykryciu ataku na wczesnym etapie, co uchroniło klienta przed potencjalnie poważnymi konsekwencjami. To jedne z głównych ustaleń zaprezentowanych w najnowszym raporcie firmy Kaspersky dotyczącym analizy reakcji na incydenty.
Czytaj dalej > -
CamScanner - 100 milionów pobrań szkodliwej aplikacji mobilnej z oficjalnego sklepu
Eksperci z firmy Kaspersky ostrzegają o szkodliwej wersji popularnej aplikacji mobilnej dla Androida - CamScanner - służącej do generowania dokumentów PDF, która była dystrybuowana w oficjalnym Sklepie Play firmy Google. Aplikacja zawierała mechanizmy pobierające na smartfony ofiar szkodliwe programy, które pozwalały m.in. na zapisywanie użytkowników do płatnych subskrypcji. Według statystyk platformy z aplikacjami szkodliwa wersja programu została pobrana ponad 100 milionów razy. Po powiadomieniu od badaczy z firmy Kaspersky firma Google błyskawicznie usunęła niebezpieczną aplikację ze swojego sklepu.
Czytaj dalej > -
Spam i phishing w II kwartale: oszuści rozsyłają fałszywe zwroty podatku kryjące szkodliwe oprogramowanie
W drugim kwartale 2019 r. eksperci z firmy Kaspersky wykryli na całym świecie masowe wysyłki podszywające się pod oferty zwrotu podatku. W okresie tym w wielu państwach upływa termin składania zeznań podatkowych oraz zwrotu podatku. Przy pomocy takiego chwytu przestępcy próbowali ukraść cenne informacje, a w niektórych przypadkach zainstalować oprogramowanie szpiegujące.
Czytaj dalej > -
Trudne rozstanie: 41% użytkowników nadal korzysta z systemów operacyjnych, które nie są już wspierane lub zbliżają się do końca okresu wsparcia
Z badania firmy Kaspersky wynika, że wielu konsumentów oraz firm nadal korzysta z systemów operacyjnych, które nie są już wspierane lub zbliżają się do końca okresu wsparcia. Chociaż dostępne są nowsze wersje, 41% konsumentów pozostaje przy Windowsie XP lub Windowsie 7. W przypadku bardzo małych firm, odsetek ten wynosi 40%, natomiast dla małych i średnich firm oraz przedsiębiorstw - 48%. Sytuacja ta stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Czytaj dalej > -
Kaspersky udostępnia film dokumentalny opowiadający o polowaniu na cyberugrupowanie Carbanak
Tomorrow Unlocked, stworzony przez firmę Kaspersky magazyn online poświęcony kulturze cyfrowej, opublikował bezpłatny czteroczęściowy film dokumentalny opowiadający historię niesławnego cybergangu Carbanak oraz jego ataku na bank, w wyniku którego skradziono miliard dolarów. Film ten zapowiada nową serię powstałą na kanwie prawdziwych cyberprzestępstw pt. "hacker:HUNTER".
Czytaj dalej >