Informacje prasowe
-
Firma Kaspersky wykrywa 37 luk w zabezpieczeniach systemów VNC opartych na licencji open source
Firma Kaspersky przedstawiła analizę rozwiązań VNC (Virtual Network Computing) opartych na licencji open source, z której wynika, że wiele takich systemów od bardzo długiego czasu zawierało poważne luki w zabezpieczeniach. Wykorzystanie niektórych z nich mogło umożliwić zdalne wykonanie kodu, powodując zagrożenie dla użytkowników systemów VNC. Według danych z wyszukiwarki shodan.io liczba takich systemów dostępnych z internetu wynosi ponad 600 000. Biorąc pod uwagę, że urządzenia te są użytkowane przede wszystkim w ramach sieci lokalnych, rzeczywista liczba instalacji VNC jest wielokrotnie wyższa.
Czytaj dalej > -
Ostrzeżenie dotyczące Czarnego Piątku: celem cyberzagrożeń finansowych są głównie sklepy internetowe z odzieżą
W związku ze zbliżającym się sezonem wyprzedaży z okazji Czarnego Piątku cyberprzestępcy biorą na celownik klientów sklepów internetowych oferujących towary z kategorii moda, obuwie, prezenty, zabawki oraz biżuteria. Według badaczy z firmy Kaspersky klienci, którzy w nadchodzących tygodniach będą szukali okazji w tych obszarach, powinni zachować ostrożność podczas dokonywania zakupów online.
Czytaj dalej > -
Zaawansowane cyberzagrożenia w 2020 r.: nadużywanie danych Big Data oraz wzrost liczby wyrafinowanych ataków
Badacze z firmy Kaspersky przedstawili swoją wizję dotyczącą zaawansowanych długotrwałych zagrożeń (APT) w 2020 r., wskazując przewidywane zmiany w zakresie ataków ukierunkowanych w nadchodzących miesiącach. Ogólny trend sugeruje, że zagrożenia staną się bardziej wyrafinowane i sprecyzowane, ulegając dywersyfikacji pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak rozwój i rozpowszechnienie uczenia maszynowego, technologie umożliwiające tworzenie tzw. deepfake'ów czy napięcia wokół szlaków handlowych między Azją a Europą.
Czytaj dalej > -
Koalicja na rzecz zwalczania oprogramowania stalkerware: organizacje przeciwdziałające przemocy domowej łączą siły z branżą cyberbezpieczeństwa
Dziesięć organizacji – Avira, Electronic Frontier Foundation, European Network for the Work with Perpetrators of Domestic Violence, G DATA CyberDefense, Kaspersky, Malwarebytes, National Network to End Domestic Violence, NortonLifeLock, Operation Safe Escape oraz WEISSER RING – uruchomiło dzisiaj globalną inicjatywę pod nazwą „Coalition Against Stalkerware”, której celem jest ochrona użytkowników przed oprogramowaniem wykorzystywanym do szpiegostwa, tzw. stalkerware.
Czytaj dalej > -
Firma Kaspersky otrzymuje wyróżnienie "Brand of the Year" w ramach plebiscytu World Branding Awards
Firma Kaspersky zdobyła wyróżnienie "Brand of the Year" w kategorii oprogramowanie antywirusowe w ramach plebiscytu World Branding Awards. Wyróżnienie to zostało przyznane w wyniku unikatowego procesu oceny i głosowania podczas prestiżowej ceremonii wręczania nagród zorganizowanej przez World Branding Forum.
Czytaj dalej > -
Kaspersky przeniesie dane klientów z USA oraz Kanady do Szwajcarii i otworzy w Brazylii swoje czwarte centrum transparentności
Kaspersky kontynuuje proces przenoszenia do Szwajcarii swojej infrastruktury przetwarzania i przechowywania danych - koncentrując się teraz na klientach ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Ponadto firma ogłosiła plany otwarcia pierwszego latynoamerykańskiego centrum transparentności w Sao Paulo, w Brazylii, które ma nastąpić w styczniu 2020 r.
Czytaj dalej > -
Jesienne żniwa: połowa ataków DDoS w trzecim kwartale miała miejsce we wrześniu
Badacze z firmy Kaspersky podsumowali ewolucję ataków DDoS w trzecim kwartale 2019 r. Liczba ataków zwiększyła się o jedną trzecią w porównaniu z poprzednim kwartałem oraz analogicznym okresem w 2018 r. Przyrost ten spowodowany był w głównej mierze gwałtownym wzrostem szkodliwej aktywności jesienią. To właśnie we wrześniu miało miejsce aż 53% ataków DDoS odnotowanych w badanym kwartale.
Czytaj dalej > -
Firma Kaspersky identyfikuje nowego backdoora Titanium wykorzystywanego w atakach znanego ugrupowania Platinum w regionie Azji i Pacyfiku
Eksperci z firmy Kaspersky przedstawiają najnowsze doniesienia dotyczące aktywności Platinum - jednego z najbardziej zaawansowanych pod względem technicznym ugrupowań APT, które tradycyjnie koncentruje się na regionie Azji i Pacyfiku. Podczas analizy zidentyfikowano nowego backdoora o nazwie Titanium.
Czytaj dalej > -
DarkUniverse - w pełni funkcjonalna platforma cyberszpiegowska aktywna przez przynajmniej osiem lat
Badacze z firmy Kaspersky opublikowali wyniki swojej analizy DarkUniverse - tajemniczej platformy cyberszpiegowskiej wykorzystywanej do przeprowadzania ataków ukierunkowanych przez przynajmniej osiem lat - od 2009 do 2017 r.
Czytaj dalej > -
Kaspersky wykrywa wykorzystywaną przez cyberprzestępców lukę dnia zerowego w popularnej przeglądarce
Zautomatyzowane technologie firmy Kaspersky wykryły nową, użytą już przez cyberprzestępców lukę w zabezpieczeniach przeglądarki Google Chrome. Luka otrzymała oznaczenie CVE-2019-13720 i została zgłoszona firmie Google, która udostępniła już odpowiednią łatę. Po zbadaniu informacji dostarczonych przez badaczy z firmy Kaspersky Google potwierdził, że jest to luka dnia zerowego.
Czytaj dalej > -
Hacker HUNTER powraca: firma Kaspersky przygotowała film dokumentalny o historii pandemii spowodowanej przez WannaCry
Tomorrow Unlocked, stworzony przez firmę Kaspersky magazyn online poświęcony kulturze cyfrowej, opublikował film dokumentalny pt. "Wannacry: historia Marcusa Huchinsa". Opowiada on o wybuchu bezprecedensowej epidemii oprogramowania ransomware WannaCry, które w maju 2017 r. spowodowało plagę na skalę światową, atakując zarówno konsumentów, jak i firmy. Podczas epidemii firma Kaspersky odnotowała ponad 45 000 ataków w ciągu jednego dnia.
Czytaj dalej > -
Trzydziestoletni cyberlabirynt: od wirusa Cascade do współczesności
Jesienią 2019 r. mija trzydzieści lat od wirusa Cascade - pierwszego szkodliwego programu wykrytego przez Jewgienija Kasperskiego, który zainspirował go do zajęcia się tematem cyberbezpieczeństwa.
Czytaj dalej > -
Oszuści polują na graczy przed okolicznościowymi wyprzedażami z okazji Halloween
Badacze z firmy Kaspersky odkryli, że pewne strony phishingowe próbują kraść dane uwierzytelniające konta użytkowników popularnej platformy Steam przeznaczonej dla graczy. Zidentyfikowano witryny internetowe, które podszywają się pod stronę autoryzacji w tym serwisie w celu uzyskania loginu oraz hasła użytkownika. Oszuści wykorzystali starannie wykonaną kopię interfejsu autentycznej witryny tuż przed tradycyjną wyprzedażą organizowaną przez tę platformę z okazji Halloween.
Czytaj dalej > -
Firma Kaspersky oferuje bezpłatnie dostęp do wybranych funkcji swojej analizy zagrożeń, dzieląc się ponad 20-letnim doświadczeniem w branży bezpieczeństwa IT
Kaspersky Threat Intelligence Portal to usługa dostępu do analizy zagrożeń zapewniająca wszystkie zgromadzone przez firmę Kaspersky dane dotyczące cyberataków. Pomaga firmom szybko zbadać i zareagować na zagrożenie. Wraz z najnowszą aktualizacją portalu, która wpisuje się w główny cel firmy Kaspersky, jakim jest zwiększenie bezpieczeństwa świata, narzędzie to staje się dostępne dla szerszego grona użytkowników obejmującego osoby reagujące na incydenty oraz analityków z centrum operacji bezpieczeństwa, zarówno tych pracujących w przedsiębiorstwach, jak i dla dostawców zarządzanych usług bezpieczeństwa.
Czytaj dalej > -
Kobiety są niewystarczająco reprezentowane w branży cyberbezpieczeństwa w połowie przedsiębiorstw, ale tylko 37% z nich podejmuje konkretne działania w celu rozwiązania tego problemu
W 45% przedsiębiorstw odsetek kobiet pracujących w dziale bezpieczeństwa IT jest mniejszy niż odsetek personelu żeńskiego w innych działach firmy. Spośród takich organizacji tylko 37% posiada lub rozważa wprowadzenie formalnych programów mających na celu zwiększenie reprezentacji kobiet w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród kierowników ds. bezpieczeństwa przez organizację 451 Research na zlecenie firmy Kaspersky.
Czytaj dalej > -
Czyste niebo: firma Kaspersky wprowadza nowe rozwiązanie do ochrony prywatności i bezpieczeństwa przed cywilnymi dronami
Firma Kaspersky wprowadziła nowe rozwiązanie, które pomaga organizacjom oraz właścicielom nieruchomości ochronić się przed nieautoryzowanym wtargnięciem cywilnych dronów. Dzięki wyjątkowemu połączeniu kilku czujników - w tym nowego podejścia do wykrywania dronów wykorzystującego skanowanie laserowe - oraz technologii uczenia maszynowego Kaspersky Antidrone potrafi automatycznie dostrzec, zidentyfikować i uniemożliwić bezzałogowemu systemowi latającemu wstęp do zastrzeżonych obszarów.
Czytaj dalej > -
Platforma Kaspersky Anti Targeted Attack uzyskuje najwyższe wyróżnienie w testach "pełnego łańcucha ataku" przeprowadzonych przez SE Labs
Platforma Kaspersky Anti Targeted Attack zdobyła najwyższe wyróżnienie (AAA) w pierwszym teście "Breach Response" przeprowadzonym przez organizację SE Labs. Rozwiązanie zostało przetestowane z wykorzystaniem szeregu zaawansowanych ataków hakerskich mających na celu złamanie zabezpieczeń systemów i przeniknięcie do atakowanych sieci. Laboratorium testowe emulowało zachowanie rzeczywistych cyberprzestępców poprzez przeprowadzanie pełnego łańcucha ataku, od prób uzyskania pierwotnego dostępu po wykonanie, utrzymanie stanu trwałego oraz dalsze rozprzestrzenianie infekcji w sieci, eskalację uprawnień, dostęp do informacji uwierzytelniających oraz kradzież danych.
Czytaj dalej > -
Ogród rozwidlających się ścieżek: zaawansowane ugrupowania APT dywersyfikują swoje zestawy narzędzi
Aktywność dotycząca zaawansowanych długotrwałych zagrożeń (APT) w trzecim kwartale 2019 r. wskazywała na wzrost liczby nowych i wcześniej nieznanych zestawów szkodliwych narzędzi. To pokazuje trwałą tendencję wśród cyberprzestępców, którzy w celu uniknięcia wykrycia wypływają na szersze wody. Te i inne trendy dotyczące zagrożeń APT na świecie zostały przedstawione w kwartalnej analizie zagrożeń opracowanej przez firmę Kaspersky.
Czytaj dalej > -
Firma Kaspersky ogłasza zwycięzców swojego zaproszenia do wspólnego rozwijania pomysłów biznesowych, które skierowała do startupów
Firma Kaspersky wybrała cztery startupy technologiczne - Enigmedia, Enigmatos, Naboo and Sedicii - w ostatniej turze zaproszenia do składania propozycji technologicznych w ramach programu Kaspersky Open Innovation Program uruchomionego w maju 2019 r. Wraz z tymi innowacyjnymi projektami znana na świecie firma będzie tworzyć i rozwijać nowe możliwości biznesowe w dziedzinie cyberbezpieczeństwa takich branż jak Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT), transport, łańcuch bloków oraz ochrona przed oszustwami.
Czytaj dalej > -
Internet Rzeczy pod ostrzałem: Kaspersky wykrył ponad 100 milionów ataków na inteligentne urządzenia w I połowie 2019 r.
Pułapki firmy Kaspersky - czyli sieci wirtualnych kopii różnych aplikacji oraz urządzeń połączonych z internetem - wykryły w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku 105 milionów ataków na urządzenia Internetu Rzeczy pochodzących z 276 000 unikatowych adresów IP. Liczba ta jest dziewięciokrotnie wyższa w stosunku do pierwszej połowy 2018 r., gdy wykryto jedynie około 12 milionów ataków pochodzących z 69 000 adresów IP. Wykorzystując słabe zabezpieczenia produktów IoT, cyberprzestępcy intensyfikują swoje wysiłki ukierunkowane na tworzenie i czerpanie korzyści finansowych z sieci zainfekowanych urządzeń tego typu.
Czytaj dalej > -
Ryzyko społeczne: zagrożenia związane z robotyką przyszłości
Społeczny wpływ robotów na ludzi oraz związane z tym zagrożenia nie powinny być lekceważone. Z badania przeprowadzonego przez firmę Kaspersky oraz Uniwersytet Gandawa wynika, że roboty potrafią skutecznie wyciągnąć poufne informacje od ludzi, którzy im ufają, i przekonać ich do podjęcia niebezpiecznych działań. Na przykład w niektórych sytuacjach obecność robota może w dużym stopniu przyczynić się do zezwolenia na dostęp do zabezpieczonych budynków.
Czytaj dalej > -
Kaspersky Endpoint Security for Business wykazał 100% współczynnik wykrywania w teście AV-TEST dotyczącym ochrony przed zagrożeniami bezplikowymi
Rozwiązanie Kaspersky Endpoint Security for Business osiągnęło współczynnik wykrywania na poziomie 100% oraz najwyższy współczynnik zapobiegania zagrożeniom spośród 14 producentów ochrony punktów końcowych uczestniczących w teście przeprowadzonym niedawno przez niezależne laboratorium AV-TEST. Produkty oceniano pod kątem możliwości wykrywania zagrożeń bezplikowych, jak również ochrony przed szkodliwymi działaniami i łagodzenia ich skutków.
Czytaj dalej > -
Ufaj, ale sprawdzaj: cyfrowe zabezpieczenia pomagają rodzicom chronić swoje dzieci przed potencjalnymi zagrożeniami online
W którym momencie pozwolić dziecku na niezależność online? To jeden z największych dylematów współczesnego rodzica. Zagrożenia ze strony nieznajomych czy cybernękanie - niebezpieczeństw jest wiele, dlatego rodzice muszą mieć pewność, że ich dzieci będą bezpieczne w internecie. Z nowego globalnego badania firmy Kaspersky wynika, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo online, niektórzy rodzice wolą unikać potencjalnego ryzyka, niż ufać osądowi swojego dziecka. Chociaż ponad dwie trzecie (67%) rodziców przynajmniej do pewnego stopnia zgadza się, że ich dzieci są w pełni świadome zagrożeń online, około połowa z nich zachowuje ostrożność, stosując różne narzędzia i praktyki, aby zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu.
Czytaj dalej > -
Nieco ponad 1% "szumu informacyjnego" sieci firmowych to zamaskowane ataki ukierunkowane
W pierwszej połowie 2019 r. 1,26% alertów opartych na tzw. wskaźnikach ataków (IoA) na firmowych punktach końcowych zostało zidentyfikowanych jako incydenty naruszenia cyberbezpieczeństwa - tak wynika z nowego raportu firmy Kaspersky. Mimo relatywnie niewielkiego odsetka większość z tych incydentów dotyczyła zaawansowanych ataków ukierunkowanych wykorzystujących techniki stworzone przez cyberprzestępców w celu ukrycia szkodliwej aktywności poprzez upozorowanie legalnego zachowania użytkownika oraz administratora.
Czytaj dalej > -
Dwie trzecie organizacji przemysłowych nie zgłasza incydentów naruszenia cyberbezpieczeństwa odpowiednim organom
Z badania przeprowadzonego niedawno przez firmę Kaspersky wynika, że dwie trzecie (67%) organizacji przemysłowych nie zgłasza incydentów naruszenia bezpieczeństwa podmiotom nadzorującym. Chociaż przestrzeganie przepisów jest koniecznością i motywuje inwestycje we współczesnej branży przemysłowej, istnieje wiele czynników wpływających na to, jak firmy podchodzą do obowiązku postępowania zgodnie z regulacjami.
Czytaj dalej >