Informacje prasowe
-
Liczba użytkowników, którzy zainstalowali fałszywe aplikacje do czyszczenia systemu, wzrosła ciągu roku do niemal 1,5 miliona
Eksperci z firmy Kaspersky wykryli dwukrotny wzrost liczby osób zaatakowanych przy użyciu fałszywych narzędzi do czyszczenia systemu - programów stworzonych w celu podstępnego nakłonienia użytkowników do zapłacenia za rzekomą naprawę poważnych problemów z komputerem. W pierwszej połowie 2019 r. liczba zaatakowanych użytkowników wynosiła 1 456 219. Dla porównania, w analogicznym okresie w 2018 r. odnotowano 747 322 ofiar tych zagrożeń. W badanym okresie niektóre z ataków stały się bardziej wyrafinowane i niebezpieczne.
Czytaj dalej > -
Strach przed nieznanym: mimo utrzymującego się zainteresowania kryptowalutami tylko jedna osoba na dziesięć rozumie, jak działa ta technologia
Z nowego badania firmy Kaspersky wynika, że brak wiedzy oraz zaufania powstrzymuje klientów przed korzystaniem z kryptowalut. Mimo że 29% osób posiada pewną wiedzę na temat kryptowalut i istnieje spore zapotrzebowanie na wykorzystywanie tej technologii, zaledwie jedna osoba na dziesięć (10%) w pełni rozumie, jak działają kryptowaluty.
Czytaj dalej > -
Ponad 900 000 użytkowników zostało zaatakowanych w ciągu roku przy użyciu fałszywych gier wideo rozprzestrzeniających szkodliwe oprogramowanie
Badacze z firmy Kaspersky zaobserwowali, że cyberprzestępcy wykorzystują rosnące zainteresowanie grami wideo, rozprzestrzeniając szkodliwe oprogramowanie za pośrednictwem fałszywych kopii najpopularniejszych gier. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy zaatakowanych w ten sposób zostało ponad 930 000 użytkowników. Ponad jedna trzecia ataków opierała się na popularności zaledwie trzech gier.
Czytaj dalej > -
Zainteresowanie sklepami internetowymi wśród dzieci rośnie trzykrotnie wraz ze zmianą sposobu wyszukiwania towarów
W porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku dzieci coraz aktywniej korzystają ze sklepów internetowych: ich zainteresowanie zakupami online zwiększyło się ponad trzykrotnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy - z 2% do 9%. Tak wynika z rocznego raportu firmy Kaspersky dotyczącego bezpieczeństwa dzieci, który opiera się na danych statystycznych pochodzących z produktów Kaspersky z funkcją kontroli rodzicielskiej.
Czytaj dalej > -
Cyberprzestępcy wykorzystują kalendarze w smartfonach w celu rozprzestrzeniania fałszywych ofert
Eksperci z firmy Kaspersky wykryli liczne przypadki wyrafinowanego oszustwa, w którym wykorzystywano fałszywe, niechciane powiadomienia usługi Kalendarz Google oraz nakłaniano ofiary do podania swoich informacji osobowych. Ataki przeprowadzano w maju. Przestępcy wykorzystali specjalną funkcję darmowej usługi kalendarza online, która pozwala automatycznie dodawać zaproszenia i wydarzenia.
Czytaj dalej > -
Oszuści podszywają się pod agentów CIA, aby wyłudzić 10 tys. dolarów od osób rzekomo interesujących się pornografią internetową z udziałem nieletnich
Badacze z firmy Kaspersky wykryli oszustwo typu sextortion, w którym atakujący podszywają się pod skorumpowanego oficera amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), żądając 10 000 dolarów w walucie bitcoin od osób, których nazwiska rzekomo znaleziono podczas dochodzenia dotyczącego pedofilów internetowych. Fałszywy agent próbuje przekonać potencjalną ofiarę, że CIA znajduje się w posiadaniu danych kontaktowych jej rodziny oraz adresu jej miejsca pracy, i w zamian za pieniądze proponuje usunięcie wszelkich śladów, które pojawiły się w dochodzeniu. Liczba osób, które padły ofiarą tego oszustwa, nie jest znana.
Czytaj dalej > -
PLATINUM powraca - ugrupowanie cyberprzestępcze wykorzystuje steganografię w celu uniknięcia wykrycia
Badacze z firmy Kaspersky wykryli wysoce wyrafinowaną kampanię cyberszpiegowską, której celem była kradzież informacji z placówek dyplomatycznych, rządowych oraz wojskowych w Azji Południowej. Kampania trwała prawie sześć lat i była powiązana z innymi atakami wykrytymi niedawno w tym regionie. Dalsze dochodzenie, w którym zbadano wykorzystywane w kampanii narzędzia i metody, wykazało, że sprawcami są członkowie ugrupowania cyberprzestępczego PLATINUM, które, według wiedzy badaczy, przestało już działać. Aby aktywność pozostawała niewidoczna przez tak długi okres, gang maskował swoje informacje przy użyciu steganografii - techniki pozwalającej ukryć sam fakt przekazywania informacji.
Czytaj dalej > -
Kaspersky: firma prezentuje nowe założenia dot. marki i identyfikację wizualną
Od ponad dwóch dekad firma Kaspersky Lab oferuje czołowe rozwiązania cyberbezpieczeństwa, realizując swoją misję ratowania świata. Wraz z postępującą cyfryzacją i globalizacją świata firma wykroczyła poza ramy laboratorium antywirusowego i stała się liderem technologicznym oferującym zaawansowany i rozbudowany katalog rozwiązań i usług cyberbezpieczeństwa, łącznie z innowacyjnymi technologiami, usługami chmurowymi oraz czołową wiedzą ekspercką dot. cyberzagrożeń. Dzisiejsza zmiana marki odzwierciedla tę transformację. Nazwa firmy została skrócona do formy "Kaspersky", a nowa misja - "budujemy bezpieczniejszy świat" - podkreśla dążenie do zaufanej i transparentnej przyszłości, w której dzięki należytej ochronie wszyscy mogą bez ograniczeń korzystać z możliwości oferowanych przez technologię.
Czytaj dalej > -
Cyberpułapki na turystów: tysiące fałszywych ofert biletów lotniczych i zakwaterowania
W maju badacze z Kaspersky Lab śledzący aktywność spamerów i phisherów stosujących szkodliwe oprogramowanie wykryli liczne operacje wykorzystujące ludzką chęć złowienia dobrej okazji. Badacze zidentyfikowali między innymi ponad 8 000 ataków phishingowych podszywających się pod oferty popularnych platform rezerwacji zakwaterowania, jak również kilka kampanii e-mail wykorzystujących autentyczną markę z branży turystycznej w celu subskrybowania płatnych usług telefonicznych w imieniu ofiar.
Czytaj dalej > -
Kaspersky Lab zaprasza do współpracy startupy, które chcą zwiększyć swoje szanse w branży cyberbezpieczeństwa
Kaspersky Lab uruchomił nową inicjatywę - Kaspersky Open Innovations Program - aby wspierać współpracę z innowacyjnymi startupami technologicznymi, pomóc przyspieszyć rozwój i wspólnie tworzyć nowe możliwości biznesowe. Firmy z całego świata pracujące nad zaawansowanymi projektami znajdującymi się na obrzeżach cyberbezpieczeństwa będą miały dostęp do partnerów dystrybucyjnych Kaspersky Lab, jak również ogromnej bazy klientów na całym świecie oraz czołowej w branży wiedzy eksperckiej.
Czytaj dalej > -
Jak zachować bezpieczeństwo: wskazówki Kaspersky Lab pozwalające wykryć ukryte kamery szpiegujące podczas podróży
Wykorzystywanie ukrytych kamer do szpiegowania gości w wynajmowanych miejscach zakwaterowania, które stanowiło temat niedawnych doniesień medialnych, nie jest żadnym zaskoczeniem dla osób z branży bezpieczeństwa. Urządzenia monitorujące mogą być wykorzystane, między innymi, do szpiegowania podróżujących biznesmenów, polityków, aktywistów czy dziennikarzy. Aby pomóc podróżującym zachować bezpieczeństwo podczas wyjazdu, badacze z Kaspersky Lab przygotowali listę trików pozwalających zabezpieczyć urządzenia cyfrowe i przechowywane na nich informacje - przy użyciu prostych technik oraz podstawowego, łatwo dostępnego sprzętu.
Czytaj dalej > -
Liczba mobilnych trojanów bankowych wzrosła o 58% w I kwartale 2019 r.
Badacze z Kaspersky Lab odkryli niepokojący wzrost liczby szkodliwego oprogramowania służącego do kradzieży danych uwierzytelniających oraz pieniędzy z kont bankowych: w I kwartale 2019 r. zidentyfikowano 29 841 plików takiego szkodliwego oprogramowania, co stanowi wzrost o 18 501 w stosunku do ostatnich trzech miesięcy ubiegłego roku. Łącznie wykryto ataki na ponad 300 000 użytkowników. Dane pochodzą z nowego raportu Kaspersky Lab dotyczącego ewolucji cyberzagrożeń w I kwartale 2019 r.
Czytaj dalej > -
Lawina DDoS: po długim okresie spadku liczba takich ataków odnotowuje wzrost
W pierwszych trzech miesiącach 2019 r. liczba ataków DDoS wzrosła o 84% w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku. Wyraźny wzrost odnotowano w szczególności pod względem liczby ataków trwających ponad godzinę. Z danych pochodzących z nowego raportu Kaspersky Lab wynika, że tego rodzaju zagrożenia powróciły do łask cyberprzestępców, którzy preferowali długotrwałe ataki.
Czytaj dalej > -
Kaspersky Lab pomaga branży bezpieczeństwa IT przygotować się na ataki wykorzystujące lukę w systemie Windows
Badacze z Kaspersky Lab przygotowali strategię wykrywania dla luki w protokole Remote Desktop Protocol (RDP) systemu Windows, by pomóc wszystkim producentom z branży bezpieczeństwa w przygotowaniu się na potencjalne ataki i zabezpieczeniu klientów.
Czytaj dalej > -
Firma przemysłowa uzyskuje 368% zwrot z inwestycji dzięki Kaspersky Industrial CyberSecurity - tak wynika z badania czołowej globalnej firmy badawczo-doradczej
Kaspersky Industrial CyberSecurity (KICS) - wyspecjalizowane rozwiązanie służące do ochrony technologii operacyjnej (ang. OT) oraz przemysłowych systemów sterowania (ang. ICS) - pomogło jednej z firm zaoszczędzić 2,2 mln dolarów, według zleconego przez Kaspersky Lab badania Total Economic Impact(tm) (TEI) przeprowadzonego przez Forrester Consulting w kwietniu 2019 r. KICS for Nodes został stworzony z myślą o zwalczaniu zagrożeń na poziomie operatora w środowiskach ICS, dzięki czemu klient może uniknąć kosztów związanych z wymuszoną przerwą w działaniu systemu, aktualizacjami systemu operacyjnego do nowszej wersji, jak również wykorzystaniem przestarzałych rozwiązań ochrony punktów końcowych. Biorąc pod uwagę całkowity koszt rozwiązania, który wynosił 470 950 dolarów, po trzech latach klient osiągnął 368% zwrot z inwestycji.
Czytaj dalej > -
Więcej kontroli bezpieczeństwa, licencjonowanie uwzględniające mobilność oraz skalowalność: nowa wersja Kaspersky Endpoint Security Cloud
Kaspersky Lab wprowadza nową edycję rozwiązania Kaspersky Endpoint Security Cloud - opartego na chmurze produktu cyberbezpieczeństwa przeznaczonego dla małych i średnich firm, które chcą przede wszystkim łatwego zarządzania ochroną oraz korzyści charakteryzujących usługi w chmurze. Produkt, dostępny teraz jako rozwiązanie dwupoziomowe, oferuje nie tylko niezbędną funkcjonalność cyberochrony z chmury, ale także rozszerzone możliwości obejmujące m.in. ocenę luk w zabezpieczeniach oraz zarządzanie łatami i szyfrowaniem. Dzięki nowemu modelowi licencjonowania, który zapewnia dodatkową, bezpłatną ochronę dwóch urządzeń przenośnych w ramach jednej licencji, Kaspersky Endpoint Security Cloud zabezpiecza zarówno mobilność pracowników, jak i dane biznesowe.
Czytaj dalej > -
Cyberoszuści biorą na celownik osoby poszukujące pracy, wykorzystując wyrafinowaną kampanię kradzieży pieniędzy
Badacze z Kaspersky Lab podsumowali ewolucję spamu i phishingu w pierwszym kwartale 2019 r. Wykryto m.in. kampanię wykorzystującą wyrafinowane wiadomości spamowe podszywające się pod oferty pracy, rzekomo wysłane przez działy rekrutacji dużych firm, które tradycyjnie wzbudzają duże zainteresowanie wśród potencjalnych pracowników. W rzeczywistości wiadomości te pochodziły od spamerów oraz instalowały na urządzeniach ofiar szkodliwe oprogramowanie służące do kradzieży pieniędzy. Polska znalazła się na ósmym miejscu zestawienia krajów, z których pochodziło najwięcej wysyłek spamowych.
Czytaj dalej > -
Rozstanie, ale nie do końca: jedna trzecia pracowników nadal posiada dostęp do plików swojej byłej firmy
Firmy, które nie kontrolują działań swoich obecnych i byłych pracowników, narażają się na poważne ryzyko utraty danych. Aż jedna trzecia (33%) pracowników nadal posiada dostęp do plików i dokumentów byłego pracodawcy, zagrażając tym samym integralności informacji, a nawet reputacji firmy - tak wynika z badania Kaspersky Lab. Byli pracownicy mogą również wykorzystać takie dane do własnych celów, np. w nowym miejscu pracy, lub przypadkowo usunąć je bądź zniszczyć. Odzyskanie tego rodzaju informacji będzie wymagało czasu i wysiłku, który lepiej spożytkować na inne zadania przynoszące korzyści firmie.
Czytaj dalej > -
ScarCruft: koreańskojęzyczny cybergang ewoluuje i tworzy szkodliwe oprogramowanie umożliwiające identyfikowanie urządzeń połączonych za pomocą technologii Bluetooth
Badacze z Kaspersky Lab monitorujący aktywność ScarCruft, zaawansowanego koreańskojęzycznego cyberugrupowania, odkryli, że grupa ta testuje i tworzy nowe narzędzia oraz techniki, rozszerzając zarówno zakres, jak i ilość informacji uzyskiwanych od ofiar. ScarCruft stworzył między innymi narzędzia umożliwiające identyfikowanie urządzeń połączonych za pomocą technologii Bluetooth.
Czytaj dalej > -
Kaspersky Lab chroni firmy wykorzystujące technologię łańcucha bloków przed cyberatakami i oszustwami
Kaspersky Lab wprowadził nowe pakiety usług przeznaczone dla firm działających w branży łańcucha bloków oraz w kryptogospodarce. Projekty ICO/STO oraz giełdy kryptowalut mogą teraz skorzystać ze zindywidualizowanych usług obejmujących przegląd kodu inteligentnych kontraktów, ocenę bezpieczeństwa aplikacji i stron internetowych, szkolenia w zakresie świadomości bezpieczeństwa, ochronę przed phishingiem oraz reagowanie na incydenty. Ponadto Kaspersky Lab pomaga giełdom kryptowalut w zapobieganiu praniu pieniędzy oraz wykrywaniu ataków ukierunkowanych.
Czytaj dalej > -
Współpraca Kaspersky Lab i Anomali zapewni zespołom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo dostęp do analizy zagrożeń umożliwiającej ochronę przed cyberatakami
Kaspersky Lab informuje o zintegrowaniu usługi Kaspersky Threat Data Feeds z rozwiązaniem Anomali Threat Platform. Dzięki temu partnerstwu organizacje mogą wykorzystywać stale aktualizowane, kontekstowe oraz użyteczne dane analizy zagrożeń w celu wzbogacenia swojej wiedzy dotyczącej globalnego krajobrazu cyberbezpieczeństwa.
Czytaj dalej > -
Ugrupowanie cyberprzestępcze Fin7 atakuje ponad 130 firm mimo aresztowania jego przywódców
Po aresztowaniu w 2018 r. kilku osób podejrzewanych o kierowanie niesławnym cybergangiem Fin7/Carbanak sądzono, że grupa ta rozpadła się. Jednak badacze z Kaspersky Lab wykryli kilka nowych ataków przeprowadzonych przez te same osoby z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania GRIFFON. Eksperci przypuszczają, że cybergang Fin7 zwiększył liczbę grup działających pod swoim szyldem, zaczął stosować bardziej wyrafinowane metody, a nawet rekrutował profesjonalistów jako firma oferująca ochronę, celem kradzieży zasobów finansowych.
Czytaj dalej > -
Z głową w chmurach: dziewięć na dziesięć incydentów naruszenia bezpieczeństwa danych wynika z błędów ludzi
Incydenty związane z infrastrukturą chmurową częściej zdarzają się na skutek działań pracowników klienta niż dostawców chmury - tak wynika z nowego raportu Kaspersky Lab. Firmy oczekują, że dostawcy chmury zapewnią bezpieczeństwo danym przechowywanym na takich platformach. Jednak około 90% (88% w przypadku firm z sektora MŚP oraz 91% w przypadku korporacji) incydentów naruszenia bezpieczeństwa danych biznesowych w chmurze nie wynika z problemów, za które odpowiada dostawca chmury, ale z wykorzystywania socjotechniki wobec pracowników klientów.
Czytaj dalej > -
Cyberoszuści stosujący phishing polują na fanów filmu z serii Avengers
Wejście do kin finału dwuczęściowego filmu Avengers przyciągnęło uwagę całego świata i zaowocowało rekordową sprzedażą biletów w wielu krajach. Niestety, tak popularne wydarzenie nie mogło umknąć cyberprzestępcom. Eksperci z Kaspersky Lab wykryli szereg ataków phishingowych, których autorzy polują na fanów Iron Mana, Kapitana Ameryki i pozostałych Avengersów.
Czytaj dalej > -
Aktywność cyberprzestępcza w I kwartale pod znakiem geopolityki oraz atakowania celów w Azji Południowo-Wschodniej
W pierwszych trzech miesiącach 2019 r. badacze z Kaspersky Lab zaobserwowali aktywne operacje związane z zaawansowanymi zagrożeniami, które skupiały się głównie na Azji Południowo-Wschodniej i w coraz większym stopniu kształtowane były przez geopolitykę. Obejmowały one ataki na kryptowaluty, ataki z użyciem komercyjnego oprogramowania szpiegującego oraz przeprowadzoną na dużą skalę kampanię ataków na łańcuch dostaw.
Czytaj dalej >