Informacje prasowe
-
Bałagan cyfrowy stanowi zagrożenie dla firm, ich pracowników i klientów
Firmy na całym świecie mają problem z zabezpieczeniem swoich danych, ponieważ pracownicy nie przyjmują odpowiedzialności za bałagan cyfrowy. Podczas obiegu dokumentów i plików cyfrowych nie przywiązuje się wagi do konsekwencji dla bezpieczeństwa. Z globalnego raportu Kaspersky Lab1 pt. "Porządkowanie bałaganu cyfrowego w firmach" wynika, że istnieje wiele korelacji pomiędzy tworzeniem bałaganu cyfrowego w pracy a kryjącymi się za tym ludzkimi nawykami, takimi jak... porządkowanie lodówki. Otóż dziewięć na dziesięć osób, które postrzegają swoją lodówkę jako uporządkowaną, tak samo określiło swoje życie cyfrowe w pracy.
Czytaj dalej > -
Komisja Europejska nie posiada żadnych dowodów w odniesieniu do potencjalnych problemów z korzystaniem z produktów Kaspersky Lab
Kaspersky Lab informuje klientów, partnerów i opinię publiczną, że Komisja Europejska oficjalnie potwierdziła, iż nie posiada żadnych dowodów w odniesieniu do potencjalnych problemów związanych z korzystaniem z produktów Kaspersky Lab.
Czytaj dalej > -
Kaspersky Lab wykrywa krytyczną lukę w zabezpieczeniach systemu Windows wykorzystywaną przez nieznane ugrupowanie przestępcze
Zautomatyzowane technologie Kaspersky Lab wykryły nieznaną wcześniej lukę w zabezpieczeniach systemu Microsoft Windows. Została ona wykorzystana przez niezidentyfikowane ugrupowanie przestępcze w celu przejęcia pełnej kontroli nad atakowanym urządzeniem. Atak był wymierzony w rdzeń systemu - jego jądro - i wykorzystywał tylną furtkę (tzw. backdoora) wykorzystującą podstawowy element systemu Windows.
Czytaj dalej > -
SneakyPastes: prosta, ale skuteczna operacja przeprowadzona przez ugrupowanie Gaza uderza w cele związane z Bliskim Wschodem, zlokalizowane w 39 krajach
W 2018 roku ugrupowanie przestępcze Gaza, o którym obecnie wiadomo, że składa się z kilku grup różniących się stopniem zaawansowania, przeprowadziło operację cyberszpiegostwa, której cel stanowiły osoby oraz organizacje związane z kwestią polityczną regionu Bliskiego Wschodu. W kampanii, określanej jako SneakyPastes, wykorzystano jednorazowe adresy e-mail w celu rozprzestrzeniania infekcji za pośrednictwem phishingu, a następnie instalowano szkodliwe oprogramowanie z wykorzystaniem różnych darmowych stron. Dzięki takiemu niewymagającemu znacznych nakładów finansowych, a jednocześnie skutecznemu podejściu ugrupowanie zdołało zaatakować około 240 ofiar w 39 krajach, wśród których znalazły się między innymi znane organizacje polityczne, dyplomatyczne, działające w branży mediów oraz aktywistyczne. Wyniki badania Kaspersky Lab zostały przekazane organom ścigania i przyczyniły się do zlikwidowania znacznej części infrastruktury wykorzystywanej do przeprowadzania ataków.
Czytaj dalej > -
TajMahal: nowa niespotykana platforma cyberszpiegowska z 80 szkodliwymi modułami i unikatową funkcjonalnością
Badacze z Kaspersky Lab wykryli technicznie wyrafinowaną platformę cyberszpiegowską, która była aktywna od co najmniej 2013 r. i wydaje się być niepowiązana z żadnymi znanymi cyberugrupowaniami. Platforma ta, której badacze nadali nazwę „TajMahal”, składa się z około 80 szkodliwych modułów i obejmuje funkcjonalność, która wcześniej nie występowała nawet w wyrafinowanych kampaniach cyberprzestępczych. Kaspersky Lab zidentyfikował dotychczas tylko jedną ofiarę, zagraniczną ambasadę państwa środkowoazjatyckiego, ale nie wyklucza innych.
Czytaj dalej > -
Genesis - nielegalny sklep online oferujący na sprzedaż dziesiątki tysięcy sobowtórów cyfrowych w celu omijania zabezpieczeń przed oszustwami finansowymi
Kaspersky Lab opublikował wyniki badania dotyczącego Genesis - sklepu online oferującego na sprzedaż ponad 60 000 skradzionych, prawdziwych tożsamości cyfrowych, które znacznie ułatwiają przeprowadzenie udanego oszustwa związanego z kartami kredytowymi.
Czytaj dalej > -
Kaspersky Lab otwiera nowe Centrum Transparentności w Madrycie i przeprowadza niezależną ocenę prawną rosyjskich przepisów związanych z przetwarzaniem danych
Kaspersky Lab otwiera Centrum Transparentności w Madrycie, które obok podobnego centrum otwartego w 2018 r. w Zurychu będzie pełniło funkcję zaufanego ośrodka, który mogą odwiedzić partnerzy firmy oraz zainteresowane podmioty rządowe w celu sprawdzenia kodu źródłowego produktów firmy. Ponadto wspomniane centrum będzie pełniło również funkcję informacyjną - odwiedzające je osoby będą mogły dowiedzieć się więcej na temat praktyk Kaspersky Lab w zakresie inżynierii i przetwarzania danych. Centrum zostanie otwarte dla pierwszych odwiedzających w czerwcu 2019 r.
Czytaj dalej > -
Gra o trojany: najpopularniejsze seriale wykorzystywane do rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania
Cyberprzestępcy aktywnie wykorzystują nowe odcinki popularnych seriali telewizyjnych w celu rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania - tak wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab. Największym zainteresowaniem wśród atakujących cieszą się takie tytuły jak "Gra o tron", "The Walking Dead" oraz "Arrow".
Czytaj dalej > -
Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT) Kaspersky Lab został wyróżniony za wykrycie cyberugrupowania Carbanak podczas rozdania nagród z okazji 30 jubileuszu SC Media
Podczas wręczenia nagród jubileuszowych z okazji trzydziestolecia SC Media (30th Anniversary Awards) firma Kaspersky Lab otrzymała wyróżnienie dla swojego zespołu badawczego za najważniejsze odkrycia w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Nagroda ta, przyznana Globalnemu Zespołowi ds. Badań i Analiz (GReAT) w uznaniu za wykrycie i badanie cyberugrupowania Carbanak, podkreśla znaczący wkład Kaspersky Lab w globalne badania dot. zagrożeń na przestrzeni ostatnich dwóch dekad.
Czytaj dalej > -
Niemal co drugi komputer przemysłowy był obiektem szkodliwej cyberaktywności w 2018 r.
Według raportu Kaspersky Lab ICS CERT dotyczącego krajobrazu zagrożeń przemysłowych w drugiej połowie 2018 r. produkty Kaspersky Lab wykryły i zapobiegły aktywności szkodliwych obiektów na niemal połowie chronionych przez siebie komputerów wchodzących w skład infrastruktury przemysłowej. Do najczęściej atakowanych krajów należały Wietnam, Algieria oraz Tunezja.
Czytaj dalej > -
Wierne imitacje, fałszywe powiadomienia dotyczące RODO oraz wiadomości phishingowe w imieniu gigantów internetowych zidentyfikowane w 120 milionach szkodliwych wiadomości e-mail atakujących firmy w 2018 r.
Techniki spamowe i phishingowe nadal są powszechnie wykorzystywane przez cyberprzestępców do atakowania firm - tak wynika z raportu Kaspersky Lab. W 2018 roku cyberprzestępcy próbowali stosować więcej sztuczek w celu atakowania firm - liczba prób ataków za pośrednictwem szkodliwych wiadomości e-mail wynosiła 120 milionów. Oszuści wkładali więcej wysiłku w imitowanie autentycznej korespondencji biznesowej, a nawet podszywali się pod duże firmy internetowe. Wykorzystywali również globalne polityki firmowe, np. te związane z rozporządzeniem RODO.
Czytaj dalej > -
Operacja ShadowHammer: nowy atak na łańcuch dostaw zagraża setkom tysięcy użytkowników na świecie
Kaspersky Lab wykrył nową zaawansowaną, długotrwałą kampanię z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania, opierającą się na tzw. atakach na łańcuch dostaw. Z badania wynika, że cyberprzestępcy stojący za operacją ShadowHammer wzięli na celownik użytkowników narzędzia ASUS Live Update Utility, wstrzykując do niego trojana w okresie przynajmniej od czerwca do listopada 2018 r. Eksperci z Kaspersky Lab szacują, że z zagrożeniem mogło się zetknąć ponad milion użytkowników na całym świecie.
Czytaj dalej > -
Bezpłatne narzędzie Kaspersky Anti-Ransomware Tool chroni teraz firmy przed oprogramowaniem pornware oraz innymi cyberzagrożeniami
Kaspersky Lab udostępnił nową generację swojego bezpłatnego narzędzia do zwalczania oprogramowania ransomware przeznaczonego dla firm: Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business. Nowa wersja, oprócz wykrywania oprogramowania ransomware, chroni firmy przed cyberzagrożeniami związanymi z pornografią, koparkami kryptowaluty oraz oprogramowaniem adware i innym stwarzającym podwyższone ryzyko. Ochrona obejmuje teraz nie tylko komputery stacjonarne, ale również serwery z różnymi wersjami systemu operacyjnego Windows Server w celu zapewnienia pełnej integralności danych firmowych.
Czytaj dalej > -
Ponad połowa europejskich firm ucierpiała w wyniku co najmniej jednego cyberataku na przestrzeni minionych 24 miesięcy
Rosnąca złożoność infrastruktury IT firm oraz nieustannie ewoluujący krajobraz zagrożeń sprawiają, że osobom decyzyjnym związanym z IT coraz trudniej zabezpieczyć swoje organizacje przed cyberatakami - ponad połowa firm z Europy (54%) doświadczyła w ciągu minionych 24 miesięcy co najmniej jednego cyberataku, który spowodował zakłócenie procesów biznesowych. Warto również zauważyć, że 20% osób decyzyjnych związanych z IT twierdzi, że cyberprzestępcy nie pozostawili żadnej wskazówki odnośnie swojej tożsamości w ostatnim cyberataku na ich organizację, co po raz kolejny pokazuje, jak trudne zadanie mają osoby zajmujące się badaniem incydentów IT. Te i inne ustalenia zostały zawarte w najnowszym badaniu1 firmy Kaspersky Lab, które mierzy nastroje wśród organizacji europejskich z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa.
Czytaj dalej > -
Kaspersky Lab podsumowuje wyniki testów w branży cyberbezpieczeństwa w 2018 r.
Kaspersky Lab utrzymał najwyższą pozycję w najnowszym rankingu TOP3 opierającym się na wynikach niezależnych testów rozwiązań cyberbezpieczeństwa przeprowadzonych w 2018 r. Produkty Kaspersky Lab uzyskały pierwsze miejsce aż 73 razy na 88 testów i przeglądów oraz uplasowały się w pierwszej trójce w 88% testów.
Czytaj dalej > -
Kaspersky Lab wykrywa lukę dnia zerowego w zabezpieczeniach systemu Windows, która została wykorzystana przez ugrupowania cyberprzestępcze
Technologie firmy Kaspersky Lab wykryły nową lukę w zabezpieczeniach systemu Microsoft Windows, która prawdopodobnie była wykorzystywana w atakach ukierunkowanych przez co najmniej dwa ugrupowania cyberprzestępcze, łącznie z wykrytym niedawno gangiem SandCat. Jest to czwarty exploit dnia zerowego zidentyfikowany w rzeczywistych warunkach przez technologię automatycznego zapobiegania exploitom firmy Kaspersky Lab. Kaspersky Lab zgłosił lukę firmie Microsoft, która udostępniła odpowiednią łatę. Luka nosi oznaczenie CVE-2019-0797.
Czytaj dalej > -
Ataki phishingowe w 2018 r. - niemal 500 milionów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej
Systemy antyphishingowe firmy Kaspersky Lab udaremniły ponad 482 miliony prób odwiedzenia fałszywych stron internetowych w 2018 r. - dwukrotnie więcej niż rok wcześniej, gdy zablokowano 236 milionów takich prób. Liczba ataków phishingowych zwiększa się już od kilku lat, jednak dane liczbowe dla 2018 r. wskazują na znaczący skok, jeśli chodzi o stosowanie i popularność takich ataków. Te i inne dane liczbowe przedstawiono w nowym raporcie Kaspersky Lab poświęconym ewolucji spamu i phishingu w 2018 r.
Czytaj dalej > -
Nowa wersja Kaspersky Password Manager pomaga zorganizować i zabezpieczyć cenne dane cyfrowe
Kaspersky Lab opublikował nową wersję swojego rozwiązania freemium: Kaspersky Password Manager. Produkt jeszcze bardziej upraszcza proces organizowania cennych prywatnych danych - od haseł po dokumenty i zdjęcia. Kaspersky Password Manager pozwala teraz przeglądać i przechowywać dokumenty PDF oraz przydzielać pliki do kategorii, aby szybciej i wygodniej znaleźć dany dokument. Nowa wersja posiada również możliwość sprawdzenia, czy hasło znajduje się w publicznie dostępnych bazach danych, które wyciekły. Rozwiązanie obsługuje wiele platform, dzięki czemu z jednego konta można zarządzać bezpiecznym magazynem na wszystkich urządzeniach użytkownika.
Czytaj dalej > -
W 2018 roku liczba użytkowników zaatakowanych przez trojany bankowe wzrosła o 16% i wyniosła niemal 900 000
W 2018 roku 889 452 użytkowników rozwiązań Kaspersky Lab było atakowanych przez trojany bankowe, co stanowi wzrost o 15,9% w porównaniu z 2017 r., gdy liczba ta wynosiła 767 000. Według przeprowadzonej przez Kaspersky Lab analizy krajobrazu zagrożeń finansowych za wzrost ten częściowo odpowiada wzmożona aktywność jednego trojana bankowego.
Czytaj dalej > -
Rosyjskie szkodliwe oprogramowanie przypominające swoją strukturą matrioszkę poluje na użytkowników serwisu z torrentami Pirate Bay
Badacze z firmy Kaspersky Lab wykryli nowe szkodliwe oprogramowanie rozprzestrzeniające się za pośrednictwem Pirate Bay - jednego z najpopularniejszych serwisów z torrentami. Celem tego szkodnika jest infekowanie komputerów osobistych oprogramowaniem adware oraz narzędziami umożliwiającymi instalowanie dodatkowego szkodliwego oprogramowania. Zagrożenie to posiada wielowarstwową strukturę i ze względu na swój ukryty, pozornie niekończący się stos funkcji otrzymało nazwę PirateMatryoshka, od klasycznej rosyjskiej laleczki.
Czytaj dalej > -
Liczba ataków przy użyciu mobilnego szkodliwego oprogramowania wzrosła dwukrotnie w 2018 r., a cyberprzestępcy udoskonalili strategie ich rozprzestrzeniania
Badacze z firmy Kaspersky Lab zaobserwowali niemal dwukrotny wzrost liczby ataków z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania mobilnego w ciągu roku. O ile w 2017 r. ich liczba wynosiła 66,4 miliona, o tyle w 2018 roku była już na poziomie 116,5 mln. Jednocześnie zaatakowanych zostało znacznie więcej użytkowników. Jednak mimo wzrostu liczby zainfekowanych urządzeń liczba plików szkodliwego oprogramowania zmalała. Badacze przypisali to poprawie jakości szkodliwego oprogramowania. Te i inne ustalenia zostały zaprezentowane w raporcie firmy Kaspersky Lab dotyczącym ewolucji szkodliwego oprogramowania w 2018 r.
Czytaj dalej > -
Bezpieczna sprzedaż tokenów: Kaspersky Lab przeprowadza ocenę bezpieczeństwa inteligentnego kontraktu dla NOBOBOX ITS
Wykorzystując wiedzę oraz doświadczenie w zakresie badań nad cyberbezpieczeństwem łańcucha bloków oraz kryptowalut, Kaspersky Lab przeprowadził swoją pierwszą komercyjną ocenę bezpieczeństwa inteligentnych kontraktów. Audyt ten został zlecony przez NOBOBOX, firmę zlokalizowaną w Lichtensteinie, która stworzyła rewolucyjny sposób dokonywania zakupów przy użyciu kryptowaluty.
Czytaj dalej > -
Stanowisko Kaspersky Lab w sprawie skazania w Rosji na 14 lat więzienia kierownika zespołu badawczego ds. incydentów komputerowych
Sprawa prowadzona przeciwko pracownikowi nie dotyczy Kaspersky Lab. Dochodzenie prowadzone w odniesieniu do pracownika, pełniącego rolę kierownika zespołu badawczego ds. incydentów komputerowych, dotyczy okresu, w którym osoba ta nie była zatrudniona przez Kaspersky Lab. Kaspersky Lab nie dysponuje żadnymi informacjami dotyczącymi tego dochodzenia.
Czytaj dalej > -
Kaspersky Lab pomaga zabezpieczyć technologie bioniczne dla osób z niepełnosprawnościami
Eksperci z Kaspersky Lab badający eksperymentalną infrastrukturę chmury dla zaawansowanych protez bionicznych zidentyfikowali kilka nieznanych wcześniej problemów dot. bezpieczeństwa, które mogłyby umożliwić cyberprzestępcom modyfikację, kradzież, a nawet zniszczenie m.in. prywatnych danych użytkowników takich urządzeń. Wyniki badania zostały przedstawione startupowi technologicznemu Motorica, który tworzy bioniczne protezy kończyn górnych wspomagające osoby z niepełnosprawnościami - aby firma mogła rozwiązać wykryte problemy.
Czytaj dalej > -
Kaspersky Lab łączy siły z liderami branży w celu opracowania praktycznych wskazówek technicznych dla różnych podmiotów związanych z Internetem Rzeczy
Wraz z członkami konsorcjum Industrial Internet Consortium (IIC) eksperci z Kaspersky Lab opracowali przewodnik po modelu dojrzałości bezpieczeństwa dla praktyków (Security Maturity Model - SMM). Pomaga on podmiotom z branży związanej z Internetem Rzeczy (IoT) określić poziom dojrzałości ochrony, jaki muszą osiągnąć na podstawie założonych celów dotyczących bezpieczeństwa oraz zdefiniowanego przez siebie modelu ryzyka.
Czytaj dalej >