Informacje prasowe
-
Kaspersky Lab przyćmiewa konkurencję najlepszym poziomem usuwania szkodliwego oprogramowania w testach organizacji AV-Comparatives
Rozwiązania firmy Kaspersky Lab po raz kolejny osiągnęły wyższe wyniki od konkurencji, za co zostały docenione przez niezależny instytut bezpieczeństwa IT, AV-Comparatives. Produkt Kaspersky Internet Security uzyskał najwyższe odznaczenie za największą skuteczność w usuwaniu zagrożeń z zainfekowanej maszyny.
Czytaj dalej > -
Ponad 137 milionów ataków phishingowych w III kwartale 2018 r.
W trzecim kwartale 2018 r. systemy antyphishingowe Kaspersky Lab udaremniły ponad 137 milionów prób otwarcia fałszywych stron internetowych. Jest to o 27,5% więcej w porównaniu z II kwartałem, co wskazuje na szybki wzrost liczby ataków phishingowych mających na celu wyłudzanie informacji lub pieniędzy od użytkowników.
Czytaj dalej > -
Połowa Europejczyków nie zdaje sobie sprawy, ile są warte ich (skradzione) dane osobowe
Nowe badanie Kaspersky Lab, obejmujące ponad 7 000 klientów z państw europejskich, wskazuje na powszechną na całym kontynencie obawę dotyczącą kradzieży oraz nielegalnego wykorzystania danych osobowych, pokazując jednocześnie, że wiele osób często nie jest świadomych wartości swoich danych oraz celów, do jakich mogą one zostać wykorzystane przez przestępców.
Czytaj dalej > -
Lekcja z cyberbezpieczeństwa: strony edukacyjne odnotowują wzrost liczby ataków DDoS w III kwartale
Eksperci z Kaspersky Lab odnotowali ogólny spadek liczby ataków DDoS w ciągu roku. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że wielu właścicieli sieci zainfekowanych urządzeń (tzw. botnetów) zaprzęga ich moc obliczeniową do kopania kryptowaluty, co stanowi stosunkowo bezpieczny sposób zarabiania większych pieniędzy. Raport dotyczący ataków DDoS w III kwartale wskazuje na utrzymujący się trend dotyczący ataków na organizacje edukacyjne.
Czytaj dalej > -
Włamywanie się do mózgów w celu zmieniania i wykradania wspomnień: podstawowa technologia istnieje już dzisiaj, a badanie Kaspersky Lab pokazuje, że jest podatna na ataki
W przyszłości cyberprzestępcy będą mogli wykorzystywać implanty pamięci w celu kradzieży, szpiegowania, zmieniania lub kontrolowania wspomnień ludzi. Chociaż najpoważniejsze zagrożenia nie pojawią się wcześniej niż za kilkadziesiąt lat, już teraz istnieje niezbędna technologia w postaci urządzeń do głębokiej stymulacji mózgu. Naukowcy badają powstawanie wspomnień w mózgu oraz sposoby pozwalające na ich przywracanie lub modyfikowanie przy użyciu urządzeń wszczepianych do ciała. Trzeba pamiętać, że oprogramowanie i sprzęt połączony z internetem zawierają luki w zabezpieczeniach i jeśli mamy być gotowi na zagrożenia przyszłości, trzeba się zmierzyć z tym problemem - tak wynika z nowego raportu badaczy z firmy Kaspersky Lab oraz University of Oxford Functional Neurosurgery Group.
Czytaj dalej > -
Naukowcy zagrożeni: cyberprzestępcy polują na dane dostępowe do systemów uniwersyteckich - także w Polsce
Badacze z Kaspersky Lab wykryli liczne cyberataki wymierzone w co najmniej 131 uniwersytetów w 16 krajach. Próby kradzieży wrażliwych informacji uniwersyteckich miały miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy, przy czym od września 2017 r. odnotowano niemal 1 000 ataków phisingowych. Przestępcy polują na dane uwierzytelniające pracowników i studentów, ich adresy IP oraz dane lokalizacyjne. W większości przypadków tworzą stronę internetową - do złudzenia przypominającą tę autentyczną - na której należy podać login i hasło do uniwersyteckich systemów cyfrowych. W Polsce odnotowano jedną próbę ataku.
Czytaj dalej > -
Kaspersky Lab uzyskał tytuł "Strong Performer" przyznany przez niezależną organizację badawczą w najnowszym raporcie oceniającym dostawców usług analizy zagrożeń
Kaspersky Lab uzyskał tytuł "Strong Performer" przyznawany przez organizację Forrester dostawcom usług analizy zagrożeń. Raport "The Forrester New WaveTM: External Threat Intelligence Services, Q3 2018" stanowi przegląd rynku tego rodzaju dostawców i ocenę ich aktualnej oferty oraz strategii.
Czytaj dalej > -
Kaspersky Lab rzuca wyzwanie białym kapeluszom, aby w ramach konkursu znaleźli luki w urządzeniach Internetu Rzeczy
Kaspersky Lab organizuje czwarty międzynarodowy konkurs związany z bezpieczeństwem przemysłowym - Capture the Flag (CTF) - i zaprasza etycznych hakerów z całego świata do testowania bezpieczeństwa inteligentnych urządzeń oraz systemów przemysłowych.
Czytaj dalej > -
Kaspersky Web Traffic Security - pierwsza linia obrony przed cyberzagrożeniami online dla firm
W 2017 r. niemal jeden na trzech użytkowników internetu - łącznie z korporacjami - był atakowany z użyciem cyberzagrożeń rozprzestrzeniających się za pośrednictwem stron WWW. Nie dziwi zatem fakt, że ograniczenie potencjalnie ryzykownych działań online pracowników stanowi wyzwanie dla większości firm. Aby pomóc zmierzyć się z tym problemem, Kaspersky Lab wzbogacił swoje rozwiązanie Kaspersky Security for Internet Gateway o nową aplikację, Kaspersky Web Traffic Security, która wzmacnia bramy internetowe w celu zapewnienia ochrony pracownikom przed wszelkimi rodzajami ataków online, jak również ogranicza ryzyko i obniża koszty pomocy IT.
Czytaj dalej > -
Nowa wersja rozwiązania Kaspersky Small Office Security zapewnia ochronę przed cyberzagrożeniami od razu po instalacji
Małe firmy są narażone na cyberzagrożenia w takim samym stopniu jak większe przedsiębiorstwa, jednak w przeciwieństwie do korporacji często nie są w stanie traktować bezpieczeństwa IT jako priorytetu, ponieważ skupiają się głównie na rozwoju działalności. Wychodząc naprzeciw tego typu firmom, nowa generacja rozwiązania Kaspersky Small Office Security oferuje ochronę przed cyberprzestępczością, która nie wymaga bezpośredniej administracji czy specjalistycznej wiedzy technicznej. Rozwiązanie nie tylko zabezpiecza przed szkodliwym oprogramowaniem, oszustwami finansowymi, phishingiem i innymi zagrożeniami, ale również zapewnia rozszerzoną ochronę serwera i urządzeń mobilnych, a także pomaga w aktualizacji aplikacji, tak aby zagrożenia nie przeniknęły do sieci firmowej za pośrednictwem niezałatanych luk.
Czytaj dalej > -
Cyberszpiedzy podszywają się pod popularny komunikator internetowy w celu przeprowadzania ataków ukierunkowanych na placówki dyplomatyczne w Azji Środkowej
Badacze z Kaspersky Lab zidentyfikowali falę ataków ukierunkowanych wymierzonych w organizacje dyplomatyczne z Azji Środkowej mających na celu cyberszpiegostwo. Trojan o nazwie "Octopus" podszywał się pod popularny i legalny komunikator internetowy Telegram. Jego specjalna wersja została rzekomo przygotowana z uwagi na potencjalny zakaz korzystania z legalnej wersji aplikacji w tym regionie. Po zainstalowaniu trojan Octopus zapewniał atakującym zdalny dostęp do komputerów ofiar.
Czytaj dalej > -
Technologia Kaspersky Lab wykrywa exploita dnia zerowego dla systemu Windows, który stanowił realne zagrożenie dla użytkowników
Technologia "Automatyczne zapobieganie exploitom", w którą wyposażona jest większość rozwiązań Kaspersky Lab, wykryła serię nieznanych wcześniej ukierunkowanych działań cyberprzestępczych. Ataki te były przeprowadzane przez nowe szkodliwe oprogramowanie, które wykorzystało nieznaną wcześniej lukę dnia zerowego (dla której nie istniała wówczas stosowna łata bezpieczeństwa) w zabezpieczeniach systemu operacyjnego Windows. Celem stojących za tą kampanią cyberprzestępców było uzyskanie stałego dostępu do systemów ofiar na Bliskim Wschodzie. Luka została załatana przez firmę Microsoft 9 października 2018 r.
Czytaj dalej > -
Badacze z Kaspersky Lab wyróżnieni za wykrycie operacji cyberprzestępczej ShadowPad
Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT) Kaspersky Lab został uhonorowany wyróżnieniem Pétera Szőra przyznawanym przez Virus Bulletin za badania techniczne w dziedzinie bezpieczeństwa. Eksperci z Kaspersky Lab zdobyli uznanie za wkład w wykrycie i analizę operacji ShadowPad, jednego z najistotniejszych jak dotąd cyberataków na łańcuch dostaw. Nagroda została wręczona na konferencji Virus Bulletin 2018, która odbyła się w dniach 3-5 października 2018 r. w Montrealu.
Czytaj dalej > -
Rosyjskojęzyczne cybergangi Turla i Sofacy stosują taki sam schemat dostarczania szkodliwego oprogramowania, a ich niektóre cele w Azji pokrywają się
Badacze z Kaspersky Lab monitorujący różne podgrupy rosyjskojęzycznego cybergangu Turla (który działa od wielu lat i jest znany także jako Snake lub Uroburos) odkryli, że najnowsza odmiana jego szkodnika, KopiLuwak, jest rozprzestrzeniana przy użyciu kodu, który jest niemal identyczny jak ten wykorzystany zaledwie miesiąc wcześniej przez Zebrocy, podgrupę innego rosyjskojęzycznego ugrupowania o nazwie Sofacy (znanego również jako Fancy Bear oraz APT28). Badacze ustalili również, że oba ugrupowania atakują podobne cele skoncentrowane wokół geopolitycznych punktów zapalnych w Azji Środkowej oraz newralgicznych podmiotów rządowych i wojskowych.
Czytaj dalej > -
Kaspersky Lab i Fraunhofer IOSB organizują specjalistyczne szkolenia dla organizacji przemysłowych w celu zwiększenia świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa
Łączność stała się integralną częścią procesów przemysłowych, sprawiając jednocześnie, że są one bardziej podatne na cyberzagrożenia, których skutki fizyczne mogą mieć szeroki zasięg. W dziedzinie cyberbezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Aby pomóc organizacjom sprostać temu wyzwaniu, zespół ICS CERT Kaspersky Lab oraz Fraunhofer Institute of Optronics, Systems Technologies and Image Exploitation (IOSB) oferują nowy program szkoleniowy w celu podniesienia świadomości i umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa: Advanced Industrial Cybersecurity in Practice (zaawansowane cyberbezpieczeństwo przemysłowe w praktyce). Szkolenia są skierowane zarówno do specjalistów w zakresie bezpieczeństwa IT odpowiedzialnych za cyberochronę przemysłową, jak również inżynierów obsługujących systemy sterowania, którzy muszą uwzględniać w swojej pracy zasady bezpieczeństwa.
Czytaj dalej > -
Jeden na dziesięć zainfekowanych nośników USB zawiera szkodliwą kryptokoparkę, często przez wiele lat
Urządzenia USB, stosowane przez cyberprzestępców do infekowania urządzeń niepodłączonych do internetu, coraz częściej stają się nośnikiem szkodliwego oprogramowania służącego do kopania kryptowaluty. Chociaż zasięg i liczba ataków są stosunkowo niewielkie, z roku na rok przybywa ofiar - jak wynika z przeglądu Kaspersky Lab dotyczącego zagrożeń dla urządzeń USB i nośników wymiennych w 2018 roku.
Czytaj dalej > -
Narzędzia administracji zdalnej zagrażają bezpieczeństwu sieci przemysłowych
Legalne narzędzia administracji zdalnej (ang. Remote Administration Tools, RAT) znajdują się na 31,6% komputerów należących do przemysłowych systemów sterowania (ang. Industrial Control System, ICS). Niestety działy bezpieczeństwa często przypominają sobie o ich istnieniu dopiero wtedy, gdy wydarzy się jakiś incydent, np. okaże się, że są one wykorzystywane przez cyberprzestępców do instalowania oprogramowania typu ransomware lub służącego do generowania kryptowaluty, kradzieży poufnych informacji, a nawet pieniędzy. Wszystko to sprawia, że narzędzia administracji zdalnej stwarzają poważne zagrożenie dla sieci przemysłowych. Założenie to popierają wnioski ekspertów ds. bezpieczeństwa z firmy Kaspersky Lab, którzy przeprowadzili specjalne badanie w tym zakresie.
Czytaj dalej > -
Ilość nowego szkodliwego oprogramowania dla urządzeń Internetu Rzeczy wzrosła trzykrotnie w pierwszej połowie 2018 r.
Według raportu Kaspersky Lab dotyczącego zagrożeń dla Internetu Rzeczy (IoT) w pierwszej połowie 2018 r. urządzenia IoT były atakowane przez ponad 120 000 modyfikacji szkodliwego oprogramowania. To ponad trzykrotnie więcej w całym 2017 r. Kaspersky Lab ostrzega, że gwałtowny wzrost liczby rodzin szkodliwych programów dla inteligentnych urządzeń to kontynuacja niebezpiecznego trendu: w 2017 r. liczba modyfikacji szkodliwego oprogramowania dla urządzeń IoT również wzrosła i wynosiła 10-krotność liczby odnotowanej w 2016 r.
Czytaj dalej > -
Prawie co trzeci incydent naruszenia bezpieczeństwa danych korporacyjnych prowadzi do zwolnienia z pracy
Szkody w wyniku incydentów naruszenia ochrony danych mogą dotyczyć nie tylko finansów, reputacji firmy czy prywatności jej klientów. Poważnie ucierpieć mogą na tym również kariery pracujących w niej osób. Według nowego raportu opracowanego przez Kaspersky Lab oraz B2B International niemal jeden na trzy (31%) incydenty naruszenia bezpieczeństwa danych w zeszłym roku był przyczyną zwolnienia z pracy. W przypadku 29% małych i średnich firm oraz 27% przedsiębiorstw, których dotyczył ten problem, pracę stracili pracownicy wyższego szczebla spoza działu IT.
Czytaj dalej > -
Ugrupowanie przestępcze LuckyMouse wróciło i wykorzystuje legalny certyfikat do podpisywania szkodliwego oprogramowania
Badacze z Kaspersky Lab wykryli kilka infekcji wywoływanych przez nieznanego wcześniej trojana, który jest najprawdopodobniej związany z chińskojęzycznym ugrupowaniem cyberprzestępczym LuckyMouse. Najbardziej interesującą cechą tego szkodliwego oprogramowania jest jego starannie dobrany sterownik, podpisany przy użyciu legalnego certyfikatu cyfrowego, który został wydany przez firmę zajmującą się rozwojem oprogramowania związanego z bezpieczeństwem informacyjnym.
Czytaj dalej > -
Ponad 40% komputerów działających w sieciach przemysłowych stanowiło cel ataku w I połowie 2018 r.
W pierwszej połowie 2018 r. ponad 40% komputerów funkcjonujących w ramach przemysłowych systemów sterowania (ICS) chronionych przez rozwiązania firmy Kaspersky Lab co najmniej raz stanowiło cel szkodliwego oprogramowania. Wśród najczęściej atakowanych państw znalazły się Wietnam, Algieria oraz Sri Lanka, natomiast najbezpieczniejszym regionem, jeśli chodzi o maszyny przemysłowe, była Dania. Są to jedne z głównych ustaleń zaprezentowanych w raporcie opracowanym przez zespół ICS CERT Kaspersky Lab odpowiedzialny za reagowanie na incydenty cyberbezpieczeństwa w sieciach przemysłowych.
Czytaj dalej > -
Wielu obecnych studentów będzie wykonywało zawody, które jeszcze nie istnieją
Postęp technologiczny oznacza, że zawody ulegają ciągłej zmianie. Nawet tradycyjne zajęcia w dziedzinie medycyny czy rolnictwa nieustannie ewoluują, aby dostosować się do technologii, które zaczęły odgrywać w nich zasadniczą rolę. W celu zachęcenia młodych ludzi do zmierzenia się z nowymi wyzwaniami, które mogą stanowić codzienność w ich przyszłej pracy, Kaspersky Lab organizuje konkurs dla studentów Secur'IT Cup.
Czytaj dalej > -
Najnowszy raport Kaspersky Lab oparty na statystykach kontroli rodzicielskiej ujawnia, co dzieci robiły online tego lata
YouTube, streaming filmów i muzyki, treści dla dorosłych i wiele więcej - nowy raport Kaspersky Lab ujawnia, co dzieci oglądały, czego słuchały, co kupowały i czego szukały online, gdy nie chodziły do szkoły. Dane wykorzystane w raporcie pochodzą z modułów kontroli rodzicielskiej wbudowanych w rozwiązania Kaspersky Lab.
Czytaj dalej > -
Aktywność botnetów w pierwszej połowie 2018 r.: coraz więcej wielofunkcyjnych szkodliwych narzędzi
Badacze z Kaspersky Lab opublikowali raport dotyczący aktywności sieci zainfekowanych urządzeń (tzw. botnetów) w pierwszej połowie 2018 r. Przeanalizowano ponad 150 rodzin szkodliwych programów oraz ich modyfikacji rozprzestrzenianych za pośrednictwem 60 000 botnetów na całym świecie. Jednym z najistotniejszych ustaleń badania był rosnący popyt na świecie na wielozadaniowe szkodliwe oprogramowanie, które nie zostało przygotowane z myślą o konkretnych zastosowaniach, a zamiast tego jest wystarczająco elastyczne, żeby wykonać niemal dowolne zadanie.
Czytaj dalej > -
1 osoba na 4 wolałaby zostać przyłapana nago niż wyjść bez urządzenia połączonego z internetem
Pomoc w przemieszczeniu się z punktu A do punktu B, zamówienie jedzenia czy utrzymanie kontaktu ze znajomymi - świat cyfrowy tak mocno zakorzenił się w naszym codziennym życiu, że brak dostępu do internetu może stanowić poważny problem. Obecnie jesteśmy do tego stopnia uzależnieni od bycia online, że 23% osób wolałoby dać się przyłapać nago w miejscu publicznym niż nie mieć przy sobie urządzenia połączonego z internetem - tak wynika z nowego badania firmy Kaspersky Lab. Dlatego zadbanie o swoje urządzenia oraz zapewnienie stabilnego połączenia niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy lub co robimy, ma większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej.
Czytaj dalej >