Informacje prasowe
-
AppleJeus: ugrupowanie Lazarus atakuje giełdy wymiany kryptowalut przy użyciu szkodliwego programu dla platformy macOS
Badacze z Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT), Kaspersky Lab, odkryli nową szkodliwą operację AppleJeus przeprowadzaną przez niesławną grupę Lazarus. Atakujący przedostają się do sieci giełdy wymiany kryptowalut w Azji przy użyciu zainfekowanego trojanem oprogramowania służącego do handlu kryptowalutami. Celem ataku jest kradzież kryptowaluty. Oprócz oprogramowania przeznaczonego dla systemu Windows badacze zidentyfikowali wcześniej nieznaną wersję atakującą platformę macOS.
Czytaj dalej > -
Dark Tequila: zaawansowana operacja z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania bankowego atakuje cele w Ameryce Łacińskiej od co najmniej 2013 r.
Użytkownicy z Meksyku stanowili cel wyrafinowanej cyberoperacji o nazwie Dark Tequila, która była prowadzona od co najmniej pięciu lat i była ukierunkowana na kradzież danych uwierzytelniających transakcje bankowe, dane osobowe i firmowe przy użyciu szkodliwego oprogramowania, które potrafi rozprzestrzeniać się w komputerze ofiary bez dostępu do internetu. Według badaczy z Kaspersky Lab szkodliwy kod rozprzestrzenia się za pośrednictwem zainfekowanych urządzeń USB oraz spersonalizowanych wiadomości phishingowych i zawiera funkcje pozwalające uniknąć wykrycia. Osoby tworzące ugrupowanie odpowiedzialne za atak Dark Tequila mówią w języku hiszpańskim i pochodzą z Ameryki Łacińskiej.
Czytaj dalej > -
Kaspersky Lab zdobył wyróżnienie MRG Effitas za doskonałe bezpieczeństwo bankowości online
Kaspersky Internet Security pokonał szereg konkurencyjnych rozwiązań, uzyskując przyznawaną co roku nagrodę "MRG Effitas Online Banking/Browser Security Award 2017/18" na podstawie regularnego zaliczania kwartalnych testów certyfikacji na przestrzeni 12 miesięcy. Nagroda ta podkreśla niezawodność i skuteczność rozwiązania w zwalczaniu coraz większej liczby zagrożeń finansowych oraz możliwości Kaspersky Lab w porównaniu z największymi konkurentami firmy. Wyróżnienie to zostało przyznane produktom firmy już czwarty raz z rzędu.
Czytaj dalej > -
73% włamań do sieci korporacyjnych w 2017 r. było możliwe dzięki wykorzystaniu luk w aplikacjach internetowych
Analiza testów penetracyjnych przeprowadzonych przez badaczy z Kaspersky Lab w sieciach korporacyjnych w 2017 r. wykazała, że trzy czwarte (73%) skutecznych włamań powiodło się dzięki wykorzystaniu aplikacji internetowych zawierających luki w zabezpieczeniach. Wyniki zostały podsumowane w nowym raporcie "Ocena bezpieczeństwa korporacyjnych systemów informacyjnych w 2017 r.".
Czytaj dalej > -
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne, mają odmienne opinie odnośnie negatywnych skutków cyberataków na ich sieci przemysłowe. Jednak jeśli chodzi o czynniki, które zagrażają bezpieczeństwu ich sieci, zgodnie wskazują trzy kluczowe obawy: niedobory kadrowe, niedoinwestowanie ze strony kierownictwa wyższego szczebla oraz czynnik ludzki. Biorąc pod uwagę, że niemal 40%1 komputerów przemysłowych stanowi cel ataku co 6 minut, te luki w cyberbezpieczeństwie infrastruktury krytycznej znacząco zwiększają zagrożenia dla organizacji.
Czytaj dalej > -
Fala włamań na konta w serwisie Instagram - komentarz Kaspersky Lab
W ostatnich dniach wielu użytkowników Instagrama straciło dostęp do swoich kont i nie jest w stanie go odzyskać. Wg ofiar, po porwaniu konta cyberprzestępcy zmieniają nick, zdjęcie profilowe, adres e-mail i numer telefonu, co sprawia, że przywrócenie dostępu jest niemal niemożliwe. Instagram opublikował już swoje oficjalne stanowisko w tej sprawie. Eksperci z Kaspersky Lab skomentowali temat.
Czytaj dalej > -
Celem ponad jednej trzeciej wszystkich ataków phishingowych w II kwartale 2018 r. byli klienci sektora finansowego
W drugim kwartale 2018 r. technologie antyphishingowe firmy Kaspersky Lab udaremniły ponad 107 milionów prób odwiedzenia stron phishingowych, z czego 35,7% dotyczyło usług finansowych, a klienci byli atakowani za pośrednictwem fałszywych stron bankowych i płatniczych. Mocno ucierpiał również sektor IT - 13,83% ataków było wymierzonych w firmy technologiczne.
Czytaj dalej > -
Badanie Kaspersky Lab: każdego miesiąca ginie około 23 000 urządzeń mobilnych
Sezon wakacyjny trwa, a to oznacza, że miliony osób przygotowują się do wyjazdu za granicę. Wiele z nich z pewnością skorzysta z okazji utrwalenia cennych wspomnień z wyjazdu. Według badania konsumenckiego firmy Kaspersky Lab jedna na pięć osób (18%) twierdzi, że zdjęcia i filmy z podróży stanowią najważniejsze formy danych przechowywanych na ich urządzeniach, przebijając wszystkie inne. Jednak w dodatkowym badaniu przeprowadzonym przez firmę 28% respondentów przyznało, że gdyby zgubiło swoje urządzenie lub gdyby zostało im ono ukradzione, te cenne zdjęcia z wakacji byłyby nie do odzyskania.
Czytaj dalej > -
Koncern Donau Chemie Group nawiązuje współpracę z Kaspersky Lab w celu zwiększenia poziomu swojej cyberochrony
Incydenty oraz błędy popełniane przez pracowników od dawna utrudniają firmom ochronę przed cyberzagrożeniami. W badaniu Kaspersky Lab co czwarta organizacja z branży przemysłowej przyznała, że w ciągu minionych 12 miesięcy doświadczyła co najmniej jednego incydentu cyberbezpieczeństwa, który był wynikiem błędów popełnionych przez pracowników lub niezamierzonych działań. Aby nie stać się częścią tej niepokojącej statystyki w przyszłości, koncern Donau Chemie Group wybrał firmę Kaspersky Lab jako swojego zaufanego partnera w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Czytaj dalej > -
Każdego miesiąca Kaspersky Lab blokuje pół miliona instalacji szkodliwych programów poprzez reklamowe programy partnerskie
Co miesiąc rozwiązania bezpieczeństwa Kaspersky Lab zainstalowane na komputerach użytkowników zapobiegają instalacji ponad pół miliona niebezpiecznych aplikacji dystrybuowanych za pośrednictwem reklamowych programów partnerskich działających w modelu "pay-per-install". Programy te funkcjonują jako pośrednik między producentami oprogramowania, którzy chcą dystrybuować swoje aplikacje, a właścicielami stron udostępniających pliki. Proces jest korzystny dla obydwóch stron, jednak w wielu przypadkach poszkodowani mogą zostać użytkownicy.
Czytaj dalej > -
Cyberprzestępcy zaatakowali co najmniej 400 firm przemysłowych w ramach ataków phishingowych przeprowadzonych w celu uzyskania korzyści finansowych
Badacze z Kaspersky Lab wykryli nową falę phishingowych e-maili finansowych podszywających się pod legalne dokumenty księgowe i zakupowe, za pomocą których cyberprzestępcy zaatakowali dla korzyści finansowych co najmniej 400 organizacji przemysłowych. Seria ataków rozpoczęła się jesienią 2017 r., a ich cel stanowiło kilkaset komputerów firm z różnych branż: od paliwowej i gazowej po metalurgię, branżę energetyczną, budowlaną i logistyczną.
Czytaj dalej > -
PowerGhost: nowa bezplikowa kryptokoparka atakuje sieci korporacyjne na całym świecie
Badacze z Kaspersky Lab zidentyfikowali nową szkodliwą koparkę kryptowaluty - PowerGhost - na celowniku której znalazły się sieci korporacyjne w kilku regionach, głównie w Ameryce Łacińskiej. Jest to najnowszy incydent wpisujący się w niepokojący trend coraz częstszego wykorzystywania kryptokoparek w atakach ukierunkowanych w celu uzyskania korzyści finansowych. W miarę przybierania na sile tego trendu zagrożone staną się przedsiębiorstwa, ponieważ szkodliwe koparki sabotują i spowalniają ich sieci komputerowe, szkodząc ogólnym procesom biznesowym i wzbogacając się ich kosztem.
Czytaj dalej > -
Braki w zabezpieczeniach powodują, że aplikacje do współdzielenia przejazdów są podatne na ataki
Badacze z Kaspersky Lab przyjrzeli się bezpieczeństwu 13 aplikacji umożliwiających wspólne przejazdy samochodem, oferowanych przez producentów na całym świecie. Eksperci odkryli, że wszystkie te aplikacje zawierają liczne problemy związane z bezpieczeństwem, które mogą potencjalnie umożliwić przestępcom przejęcie kontroli - ukradkowo bądź też podszywając się pod innego użytkownika. Po uzyskaniu dostępu za pośrednictwem aplikacji przestępca może zrobić niemal wszystko - od kradzieży pojazdu lub jego danych po wyrządzenie szkód lub wykorzystanie go do szkodliwych celów.
Czytaj dalej > -
Drukarki, e-sport oraz kryptowaluty: nowy raport kwartalny Kaspersky Lab poświęcony atakom DDoS
Kaspersky Lab opublikował nowy raport dotyczący ataków DDoS obejmujący drugi kwartał 2018 r. Na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy eksperci z firmy zaobserwowali wykorzystywanie przez cyberprzestępców starych luk w zabezpieczeniach, jak również kamer i drukarek w celu przeprowadzania ataków DDoS, rozszerzanie swojej listy ofiar i czerpanie korzyści finansowych ze swoich działań z wykorzystaniem kryptowaluty.
Czytaj dalej > -
Dane za darmo: oszuści wykorzystują fałszywe karty podarunkowe, aby podstępnie nakłonić konsumentów do przekazania swoich danych osobowych
Eksperci z Kaspersky Lab informują o rozprzestrzenianiu się nietypowego oszustwa, w którym użytkownicy są podstępnie pozbawiani swojego czasu i danych, a w niektórych przypadkach także pieniędzy, nie otrzymując w zamian nic. Tworząc fałszywe strony internetowe umożliwiające darmowe generowanie kart podarunkowych, cyberprzestępcy mogą "sprzedawać" dane użytkowników zewnętrznym stronom partnerskim, na które przekierowują swoje ofiary. Oszustwo jest coraz popularniejsze także w Polsce.
Czytaj dalej > -
Kaspersky Lab udoskonala ochronę przed zagrożeniami mobilnymi dla firm, odnawiając rozwiązanie Kaspersky Security for Mobile
Smartfony od dawna pełnią nie mniej istotną rolę w firmach co komputery PC czy laptopy. Jednak z coraz większą mobilnością personelu wiąże się wzrost ryzyka cyberzagrożeń: według Kaspersky Lab w 2017 r. zarejestrowano 42 miliony prób ataków na urządzenia mobilne. Dlatego dzisiejsze firmy muszą nie tylko zarządzać mobilnością korporacyjną, ale również zapewnić ochronę urządzeniom i przechowywanym na nich wrażliwym danym przed zaawansowanymi zagrożeniami. Aby pomóc klientom sprostać temu wyzwaniu, Kaspersky Lab uaktualnił Kaspersky Security for Mobile - swoje rozwiązanie do ochrony przed zagrożeniami mobilnymi, które zapewnia kontrolę, widoczność oraz bezpieczeństwo danych firmowych na urządzeniach z systemem Android oraz iOS.
Czytaj dalej > -
Kaspersky Lab inicjuje przedsięwzięcie, które łączy artystę sztuki ulicznej D*Face oraz zespół DS Virgin Racing podczas wyścigu Formuły E w Nowym Jorku
Kaspersky Lab oraz brytyjski artysta uliczny D*Face planują odsłonięcie pierwszego w historii projektu "artystycznego kasku" podczas finału elektrycznej serii wyścigowej Formuła E, który odbędzie się w tym tygodniu w Nowym Jorku. Kaski "Save The World" będą zabezpieczały głowy kierowców zespołu DS Virgin Racing - Sama Birda i Alexa Lynna - podczas pokonywania toru ulicznego w Nowym Jorku w finałowych wyścigach sezonu Formuły E.
Czytaj dalej > -
Drugi kwartał okazał się aktywnym okresem dla ugrupowań cyberprzestępczych i upłynął pod znakiem ataków na cele geopolityczne oraz nowych kampanii w Azji
W drugim kwartale 2018 r. badacze z Kaspersky Lab zaobserwowali dużą aktywność w zakresie operacji APT, które były przeprowadzane głównie w Azji przez bardziej lub mniej znane ugrupowania cyberprzestępcze. Wiele z nich dobierało cele i czas swoich kampanii według klucza newralgicznych incydentów geopolitycznych. Te i inne trendy zostały omówione w najnowszym kwartalnym podsumowaniu opracowanym przez badaczy z Kaspersky Lab.
Czytaj dalej > -
W zeszłym roku socjotechnika ukierunkowana na kryptowaluty pomogła cyberprzestępcom zarobić prawie 10 milionów dolarów
Eksperci z Kaspersky Lab zidentyfikowali stosunkowo nowy trend dotyczący oszustw online: rozwój kryptowalut przyciąga nie tylko inwestorów, ale również cyberprzestępców dążących do powiększenia swoich zysków. W pierwszej połowie 2018 r. produkty firmy Kaspersky Lab zablokowały ponad sto tysięcy incydentów związanych z kryptowalutami na fałszywych giełdach i w innych źródłach. Z każdą próbą przestępcy dążyli do wciągnięcia w swoje oszustwa coraz większej liczby niczego niepodejrzewających użytkowników.
Czytaj dalej > -
Kieszonkowcy mają powody do radości: ponad połowa Polaków nie zabezpiecza dostępu do swoich smartfonów
Ponad połowa użytkowników z Polski (57%) nadal nie chroni w żaden sposób swoich urządzeń mobilnych, a tylko 20% korzysta z rozwiązań zabezpieczających przed kradzieżą - bez wątpienia jest to gratka dla kieszonkowców, którym uda się upolować smartfona. Z badania Kaspersky Lab wynika, że urządzenia mobilne wielu Polaków - a wraz z nimi coraz większa ilość poufnych informacji - są dostępne dla każdego.
Czytaj dalej > -
Liczba ofiar szkodliwych koparek kryptowaluty wzrosła o 44% - w ciągu roku ich cel stanowiło 2,7 miliona użytkowników
Liczba użytkowników, którzy byli atakowani przez szkodliwe oprogramowanie służące do kopania kryptowaluty, zwiększyła się z 1,9 do 2,7 miliona w ciągu zaledwie jednego roku. Statystyki dotyczące ostatnich 24 miesięcy pokazują, że tego rodzaju programy coraz bardziej koncentrują się na rynkach rozwijających się i wykorzystują urządzenia z tych regionów w celu zwiększenia swoich dochodów. Jest to jedno z kluczowych ustaleń corocznego raportu Kaspersky Lab dotyczącego oprogramowania ransomware i szkodliwych koparek kryptowaluty. Raport ten, obejmujący dwa podobne okresy (od kwietnia 2016 r. do marca 2017 r. oraz od kwietnia 2017 r. do marca 2018 r.), pokazuje, że o ile oprogramowanie ransomware może zapewnić cyberprzestępcom potencjalnie wysokie, ale jednorazowe korzyści, koparki kryptowaluty dają mniejszy zarobek, ale stanowią bardziej zrównoważony i długofalowy model. Naturalnie, zyskuje on popularność w środowisku cyberprzestępczym.
Czytaj dalej > -
Od rozwoju w chmurze po bałagan i zamieszanie: dwa na trzy przedsiębiorstwa sektora MŚP borykają się z nadmiernie skomplikowaną infrastrukturą IT
Wraz z rozwojem działalności firmy coraz częściej korzystają z nowych narzędzi biznesowych oraz usług w chmurze w celu zwiększenia wydajności i elastyczności pracy swojego personelu oraz zmniejszenia wydatków. Według najnowszego badania Kaspersky Lab prawie dwie trzecie (63%) firm zatrudniających do 249 osób wykorzystuje co najmniej jedną aplikację biznesową w postaci usługi. Jednak widoczny wśród rozwijających się firm trend w kierunku wykorzystywania usług w chmurze w celu optymalizacji działań może mieć również negatywne skutki, takie jak utrata kontroli nad bezpieczeństwem aplikacji oraz cennych danych klientów.
Czytaj dalej > -
Niepokoją się Internetem Rzeczy, a w rzeczywistości padają ofiarą szkodliwego oprogramowania: Kaspersky Lab ujawnia problemy organizacji przemysłowych
Wśród organizacji przemysłowych, takich jak elektrownie, przedsiębiorstwa produkcyjne oraz oczyszczalnie ścieków, których działanie opiera się na przemysłowych systemach sterowania (ICS), w coraz większym stopniu rozpowszechnia się trend cyfryzacji, w tym coraz większa łączność oraz Internet Rzeczy (IoT). Z trendem tym wiążą się zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa - 65% firm uważa, że zagrożenia dot. bezpieczeństwa systemów ICS są bardziej prawdopodobne w przypadku korzystania z urządzeń Internetu Rzeczy. Jednak badacze z Kaspersky Lab zauważyli pewną sprzeczność w środowisku przemysłowym. Eksperci odkryli, że wiele organizacji chce zwiększyć wydajność swoich procesów przemysłowych dzięki nowej technologii informatycznej, jednak mimo inwestycji w bezpieczeństwo swoich sieci IT ich technologia operacyjna (OT) pozostaje nieszczelna. Takie luki w ochronie mogą zostać wykorzystane przy użyciu podstawowych zagrożeń, takich jak ransomware oraz inne rodzaje szkodliwego oprogramowania. Te i inne ustalenia zostały zaprezentowane w raporcie Kaspersky Lab pt.: "Stan cyberbezpieczeństwa przemysłowego 2018".
Czytaj dalej > -
Olympic Destroyer znów atakuje, a jego celem są podmioty zajmujące się ochroną zagrożeń chemicznych i biologicznych w Europie
Badacze z Kaspersky Lab monitorujący zagrożenie Olympic Destroyer, znane z ataku związanego z otwarciem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu, w którym wykorzystano destrukcyjnego robaka sieciowego, odkryli, że odpowiedzialne za ten atak ugrupowanie cyberprzestępcze jest nadal aktywne. Wyniki badania wskazują, że celem są Niemcy, Francja, Szwajcaria, Holandia, Ukraina oraz Rosja, w szczególności organizacje zajmujące się ochroną przed zagrożeniami chemicznymi i biologicznymi.
Czytaj dalej > -
Kaspersky Lab i browary Pilsner Urquell współpracują w celu zabezpieczenia branży browarniczej
Kaspersky Lab poinformował o zakończonej powodzeniem współpracy mającej na celu zwiększenie ogólnego stanu bezpieczeństwa przemysłowego browaru Plzeňský Prazdroj znanego na całym świecie z produkcji piwa Pilsner Urquell. Kaspersky Lab został zaangażowany przez browar, aby pomóc we wzmocnieniu stanu cyberbezpieczeństwa przemysłowego i poprawienia odporności linii produkcyjnych oraz technologii operacyjnej przed cyberatakami.
Czytaj dalej >