Informacje prasowe
-
Ewolucja cyberzagrożeń w I kwartale 2020 r.: gwałtowny wzrost mobilnych trojanów bankowych
Badacze z firmy Kaspersky wykryli istotny wzrost ilości szkodliwego oprogramowania dla Androida, którego celem jest kradzież danych uwierzytelniających oraz pieniędzy z kont bankowych użytkowników. Liczba zidentyfikowanych trojanów tego rodzaju w I kwartale 2020 r. wynosiła 42 115. Jest to ponad dwukrotnie więcej niż w IV kw. 2019 r. Dane pochodzą z raportu firmy Kaspersky dotyczącego ewolucji cyberzagrożeń w pierwszym kwartale 2020 r.
Czytaj dalej > -
Mniejsza prywatność w zamian za lepsze ceny i oferty - niemal połowa konsumentów wyraża gotowość
Firma Kaspersky opublikowała nowy raport ujawniający, jak ludzie postrzegają oceny społeczne oraz czy są gotowi na przyjęcie takiego systemu. Użytkownicy są skłonni udostępniać swoje prywatne dane i zgadzają się, aby ze względów bezpieczeństwa rząd monitorował ich aktywność w mediach społecznościowych. Jednak dla wielu konsumentów nadal nie jest jasne, w jaki sposób działają te zautomatyzowane systemy usług opartych na danych.
Czytaj dalej > -
Kaspersky pomoże firmom rozwijać umiejętności niezbędne do oceny cyberodporności łańcucha dostaw
Firma Kaspersky rozwija swoją Globalną Inicjatywę Transparentności, uruchamiając szkolenia Cyber Capacity Building Program oraz zapewniając wirtualną dostępność usług w ramach Centrum Transparentności. Wyspecjalizowany program szkoleniowy oferuje wiedzę w zakresie oceny bezpieczeństwa produktów firmom, organizacjom rządowym oraz instytucjom akademickim, które potrzebują umiejętności oceny bezpieczeństwa infrastruktury IT. Zdalny dostęp do Centrum Transparentności firmy Kaspersky umożliwia uzyskanie informacji w zakresie jej wewnętrznych praktyk i technologii dotyczących bezpieczeństwa.
Czytaj dalej > -
Kaspersky z wysoką oceną w raporcie "Gartner Peer Insights Customers' Choice for Endpoint Detection & Response Solutions" za rok 2020
Firma Kaspersky uzyskała wyróżnienie "Wybór klientów dla rozwiązań Endpoint Detection & Response" w raporcie Gartner Peer Insights. Działanie rozwiązania firmy oraz jakość pomocy technicznej zostały ocenione najwyżej spośród wszystkich producentów, którzy zdobyli wyróżnienie "Wybór klientów", uzyskując ocenę 4,9 na 5. Jest to kolejny sukces po tym, jak w listopadzie 2019 r. firma Kaspersky została trzeci rok z rzędu zdobywcą wyróżnienia "Wybór klientów w zakresie platform ochrony punktów końcowych".
Czytaj dalej > -
Nowy trojan szpiegujący atakuje placówki dyplomatyczne w Europie za pośrednictwem fałszywego wniosku o wizę
W listopadzie 2019 r. technologie firmy Kaspersky wykryły nowe szkodliwe oprogramowanie atakujące przede wszystkim placówki dyplomatyczne w Europie. Związane z nim narzędzie pobierające pliki cyberprzestępców było rozprzestrzeniane poprzez fałszywy wniosek o wizę. Dalsza analiza wykazała, że nowe oprogramowanie szpiegowskie wykorzystuje tę samą bazę kodu co niesławne narzędzie zdalnej administracji COMPFun.
Czytaj dalej > -
Dzień walki z ransomware: Kaspersky oraz Interpol przypominają o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa
Trzy lata temu punkt kulminacyjny osiągnęła największa w historii epidemia oprogramowania ransomware o nazwie WannaCry. Obecnie to samo, jak również inne rodzaje oprogramowania ransomware nadal zagraża konsumentom i firmom. Przeprowadzone niedawno przez firmę Kaspersky badanie pokazało, że w 2019 r. WannaCry utrzymywał się w czołówce najbardziej rozpowszechnionych rodzin oprogramowania ransomware, a niemal jedną trzecią (30%) celów tego rodzaju programów stanowili użytkownicy korporacyjni. Z okazji dnia walki z ransomware Kaspersky oraz Interpol apelują do organizacji, aby rozważyły tworzenie kopii zapasowych swoich danych oraz stosowanie odpowiedniej ochrony w celu uniknięcia potencjalnego ataku przy użyciu takich zagrożeń oraz katastrofy podobnej do tej wywołanej przez WannaCry.
Czytaj dalej > -
73% pracowników zdalnych nie otrzymało wskazówek, jak bezpiecznie pracować z domu
Według opublikowanego niedawno raportu firmy Kaspersky trzy na cztery (73%) osoby pracujące z domu nie otrzymały jeszcze konkretnych wskazówek w zakresie cyberbezpieczeństwa ani nie przeszły szkolenia, które pozwoliłoby im zabezpieczyć się przed zagrożeniami. A zagrożenia wciąż istnieją, niezależnie od tego, jak trudno jest zdalnie kontrolować bezpieczeństwo technologii informacyjnej oraz danych firmowych. Świadczyć o tym może fakt, że jeden na czterech (27%) pracowników przyznał, że otrzymał wiadomości phishingowe związane z pandemią. Aby zapobiec takim zagrożeniom, organizacje powinny przeszkolić swój personel w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Czytaj dalej > -
Trzykrotny wzrost liczby ataków DDoS na edukację i administrację podczas pandemii koronawirusa
Badacze z firmy Kaspersky podsumowali ewolucję ataków DDoS w pierwszym kwartale 2020 r. Raport wskazuje na ogólny wzrost liczby takich ataków w okresie pierwszych trzech miesięcy roku, w szczególności tych wycelowanych w zasoby online związane z edukacją oraz władzami miejskimi. Cyberprzestępcy stosujący ataki DDoS prawdopodobnie wykorzystują obecną sytuację, gdy ludzie zostają w domach i w dużym stopniu są uzależnieni od zasobów cyfrowych.
Czytaj dalej > -
Połowa pracowników ogląda treści dla dorosłych na urządzeniach wykorzystywanych do pracy zdalnej - wynika z nowego badania firmy Kaspersky
Podczas gdy utrzymywanie dystansu społecznego staje się powszechne, a pracownicy dostosowują się do nowego środowiska pracy, chociażby w obrębie własnego salonu, granica między życiem prywatnym a zawodowym może ulegać zatarciu. Połowa (51%) osób pracujących z domu, które zaczęły oglądać więcej treści dla dorosłych, przyznaje, że robi to na tych samych urządzeniach, które wykorzystuje do celów związanych z pracą. Dane te pochodzą z nowego raportu firmy Kaspersky.
Czytaj dalej > -
Widok z perspektywy cyberprzestępcy: nowa usługa firmy Kaspersky zapewnia natychmiastowe ostrzeżenia dotyczące zagrożeń dla firm
Nowa usługa Kaspersky Digital Footprint Intelligence dostarcza natychmiastowe aktualizacje dotyczące słabych punktów w organizacji. Klient otrzymuje informacje o zagrożeniach pochodzące z licznych zasobów, które zwykle posiadają ograniczony dostęp, wzbogacone o wyniki badań firmy Kaspersky. Dzięki temu analitycy z centrów operacji bezpieczeństwa oraz zespołów CERT są świadomi, czego mogą dowiedzieć się o ich organizacji cyberprzestępcy oraz jakie wektory ataków mogą wykorzystać, co pozwala lepiej przygotować strategię obrony.
Czytaj dalej > -
Cisza na zachodzie: ugrupowania APT stawiają na platformy mobilne oraz zwiększają swoją obecność w Azji
Badacze z firmy Kaspersky podsumowali aktywność APT (związaną z zaawansowanymi, długotrwałymi cyberzagrożeniami) w pierwszym kwartale 2020 r. Raport wskazuje na wzrost infekcji i rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania za pośrednictwem platform mobilnych. Niektóre kampanie koncentrują się wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Zwiększa się aktywność w Azji, szczególnie ze strony nowych cyberugrupowań, podczas gdy tradycyjne zaawansowane gangi przeprowadzają swoje operacje w sposób bardziej wybiórczy.
Czytaj dalej > -
Większość użytkowników próbowało usunąć prywatne informacje z internetu
Z nowego badania firmy Kaspersky wynika, że konsumenci na całym świecie chcą aktywniej chronić i kontrolować swoją prywatność i jednocześnie są coraz bardziej świadomi tego, gdzie w internecie można znaleźć ich prywatne dane. 82% twierdzi, że próbowało usunąć swoje prywatne informacje ze stron internetowych lub mediów społecznościowych. Jednak jedna trzecia (37%) nie wie, jak się za to zabrać.
Czytaj dalej > -
PhantomLance: aktywna, wyrafinowana kampania cyberszpiegowska wymierzona w urządzenia z Androidem w Azji Południowo-Wschodniej
Badacze z firmy Kaspersky wykryli wyrafinowaną kampanię cyberprzestępczą wymierzoną w użytkowników urządzeń z systemem Android, która ze średnim prawdopodobieństwem może być przypisana ugrupowaniu o nazwie OceanLotus. Kampania ta - określona jako PhantomLance - była prowadzona od co najmniej 2015 roku i nadal jest aktywna, wykorzystując różne wersje złożonego oprogramowania spyware (którego celem jest gromadzenie danych ofiar), jak również inteligentne taktyki dystrybucji, łącznie z rozprzestrzenianiem za pośrednictwem dziesiątek aplikacji w oficjalnym Sklepie Play firmy Google.
Czytaj dalej > -
Badacze z Kaspersky ICS CERT zaobserwowali dwukrotny wzrost liczby luk w zabezpieczeniach systemów przemysłowych w 2019 r.
Nowe badanie zespołu Kaspersky ICS CERT dotyczące zagrożeń dla przemysłowych systemów sterowania (ICS) zwraca uwagę na 103 nowe luki w zabezpieczeniach wykryte w 2019 r., które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców. Jest to niemal dwukrotnie więcej w porównaniu z 2018 r., gdy liczba zidentyfikowanych luk wynosiła 61. Aby pomóc organizacjom zabezpieczyć się przed tymi i innymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa, firma Kaspersky oferuje analizę zagrożeń dla systemów ICS w nowej usłudze opartej na subskrypcji.
Czytaj dalej > -
Dołącz do czołowych łowców cyberzagrożeń na świecie podczas pierwszego wydarzenia Kaspersky Security Analyst Summit przeprowadzonego całkowicie online
Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky wraz ze swoimi kolegami z ogólnoświatowej branży bezpieczeństwa IT zapraszają na pierwsze w historii wydarzenie Security Analyst Summit (SAS) @ Home, które odbędzie się w dniach 28-30 kwietnia 2020 r.
Czytaj dalej > -
Cyberprzestępcy wykorzystują nazwiska popularnych DJ-ów do rozsyłania szkodliwego oprogramowania
Obecna sytuacja, gdy większość ludzi na świecie przebywa w swoich domach z powodu pandemii, już teraz wywołuje ogromne skutki w branży muzyki klubowej. Konieczność odwołania lub przełożenia największych festiwali, takich jak Coachella, Ultra, SXSW, Glastonbury, Time Warp skłoniła niektórych znanych artystów do prezentowania swojej twórczości online za pośrednictwem usług przesyłania strumieniowego, takich jak Facebook Live, YouTube, czy nawet Twitch. Jednak jeśli komuś spodobał się jakiś utwór zaprezentowany podczas transmisji strumieniowej i chciałby go pobrać, powinien mieć się na baczności. Badacze z firmy Kaspersky wykryli szkodliwe pliki w utworach DJ-ów należących do w światowej czołówki według magazynu DJ Mag. Znalazły się wśród nich takie światowe gwiazdy jak David Guetta czy Calvin Harris.
Czytaj dalej > -
Rozwiązanie firmy Kaspersky pozwala na monitorowanie i blokowanie nieautoryzowanych działań na komputerach podczas pracy zdalnej
Nowe wydanie rozwiązania Kaspersky Endpoint Security Cloud oferuje firmom szersze możliwości w zakresie monitorowania działań wykonywanych przez pracowników na firmowych urządzeniach, także podczas pracy zdalnej. Dzięki nowej funkcji wykrywania aktywności w chmurze administrator może zapewnić przestrzeganie korporacyjnych zasad bezpieczeństwa poprzez monitorowanie i blokowanie nieautoryzowanego wykorzystywania przez pracowników potencjalnie niebezpiecznych aplikacji oraz stron internetowych. Kontrola usług chmurowych sprawia, że osoby zatrudnione mogą pracować w dowolnym miejscu przy zminimalizowanym ryzyku naruszenia bezpieczeństwa danych korporacyjnych.
Czytaj dalej > -
Ponad 1/3 ataków z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania bankowego w 2019 r. miało na celowniku użytkowników korporacyjnych
W 2019 roku 773 943 użytkowników rozwiązań firmy Kaspersky stanowiło cel ataków z użyciem trojanów bankowych. Jedna trzecia (35,1%) z nich pochodziła z sektora korporacyjnego. Tak wynika z przeprowadzonej przez firmę Kaspersky analizy krajobrazu zagrożeń finansowych.
Czytaj dalej > -
Kaspersky rozbudowuje swoją platformę edukacyjną Automated Security Awareness Platform
Incydenty naruszenia poufnych danych stanową poważny problem dla firm na całym świecie. Wyciek takich danych, w przypadku braku odpowiedniej reakcji, może spowodować straty wizerunkowe oraz finansowe, a nawet kary za nieprzestrzeganie przepisów. Jednak właściwe postępowanie w zakresie przetwarzania danych może znacząco zmniejszyć szkody na skutek potencjalnych incydentów, a nawet całkowicie ich uniknąć. Aby umożliwić klientom doskonalenie się w tej dziedzinie, firma Kaspersky dodała do swojej zautomatyzowanej platformy edukacyjnej Automated Security Awareness Platform kursy w zakresie ochrony poufnych danych.
Czytaj dalej > -
Cyberprzestępcy wykorzystują nazwy popularnych aplikacji umożliwiających kontakty online w celu rozprzestrzeniania niebezpiecznych plików
W czasach przymusowego społecznego dystansowania się eksperci z firmy Kaspersky przyjrzeli się krajobrazowi zagrożeń dla aplikacji umożliwiających kontakty międzyludzkie online, aby sprawdzić, czy komunikacja za ich pośrednictwem może przebiegać bezpiecznie. Zbadano około 1 300 plików, których nazwy przypominały znane aplikacje, takie jak Zoom, Webex oraz Slack. Niestety, oszuści nie wahają się wykorzystywać obecnej sytuacji i próbują rozprzestrzeniać różne cyberzagrożenia pod przykrywką popularnych aplikacji. Wśród 1300 zidentyfikowanych plików wykryto 200 zagrożeń.
Czytaj dalej > -
Holy Water: kreatywny cyberatak wykorzystujący metodę "przy wodopoju"
Badacze z firmy Kaspersky wykryli kampanię cyberprzestępczą, która była wymierzona w użytkowników z Azji i trwała od maja 2019 r. Cyberprzestępcy złamali zabezpieczenia ponad 10 legalnych stron internetowych związanych z religią, wolontariatem, działalnością charytatywną oraz kilkoma innymi obszarami w celu selektywnego uruchamiania ataku mającego na celu zainstalowanie "tylnej furtki" na urządzeniach atakowanych użytkowników. Przestępcy zastosowali kreatywny zestaw narzędzi obejmujący rozprzestrzenianie za pośrednictwem serwisu GitHub oraz wykorzystywanie powszechnie dostępnego kodu open source.
Czytaj dalej > -
Według raportu czołowej firmy analitycznej Kaspersky jest jednym z najważniejszych dostawców szkoleń dot. bezpieczeństwa
Firma Kaspersky została uwzględniona w raporcie "The Forrester Wave™: Security Awareness and Training Solutions" dla I kwartału 2020 r., który ocenia dostawców usług szkoleniowych z zakresu cyberbezpieczeństwa i pomaga w wyborze odpowiedniego rozwiązania w zależności od potrzeb organizacji. Firma Kaspersky znalazła się w gronie 12 najbardziej liczących się na rynku dostawców.
Czytaj dalej > -
Trojan Ginp dla Androida udaje lokalizator osób zarażonych wirusem COVID-19
Mobilny trojan bankowy Ginp, który w marcu został wyposażony w możliwość umieszczania fałszywych wiadomości tekstowych w aplikacji służącej do wysyłania i odbierania SMS-ów, zyskał nową funkcjonalność żerującą na obecnej pandemii. Po zainstalowaniu na urządzeniu ofiary szkodnik może otrzymać od cyberprzestępcy polecenie otwarcia strony internetowej o nazwie "Coronavirus Finder", która za drobną opłatą rzekomo informuje, gdzie w pobliżu znajdują się osoby zarażone wirusem.
Czytaj dalej > -
Kaspersky wspiera placówki służby zdrowia w czasie pandemii wirusa COVID-19, oferując bezpłatnie 6-miesięczne licencje na produkty biznesowe
Cyberprzestępcy niejednokrotnie pokazali, że bez skrupułów wykorzystają każdą sposobność, by zainfekować ofiary. Trwająca pandemia nie jest wyjątkiem – pierwsze ataki na organizacje służby zdrowia już się pojawiły. Aby pomóc placówkom leczniczym zabezpieczyć się przed cyberzagrożeniami, firma Kaspersky oferuje im możliwość bezpłatnego korzystania ze swoich rozwiązań do ochrony punktów końcowych. Pełna lista produktów dostępnych bezpłatnie przez sześć miesięcy obejmuje: Kaspersky Endpoint Security Cloud Plus, Kaspersky Security for Microsoft Office 365, Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced oraz Kaspersky Hybrid Cloud Security.
Czytaj dalej > -
MonitorMinor: stalkerware czyta wiadomości z komunikatorów i monitoruje smartfony
Badacze z firmy Kaspersky wykryli nową próbkę narzędzia stalkerware - komercyjnego oprogramowania najczęściej wykorzystywanego do ukradkowego monitorowania partnerów lub kolegów z pracy - z funkcjonalnością przewyższającą wszystkie zidentyfikowane wcześniej aplikacje tego typu. Oprogramowanie to otrzymało nazwę MonitorMinor i umożliwia stalkerom ukradkowy dostęp do wszelkich danych oraz śledzenie aktywności na wybranych urządzeniach z Androidem, jak również aktywności za pośrednictwem większości popularnych portali społecznościowych oraz komunikatorów.
Czytaj dalej >