• Mobilne szkodniki dla Androida kradną ciasteczka z przeglądarek i aplikacji

    Eksperci z firmy Kaspersky wykryli dwie nowe modyfikacje szkodliwego oprogramowania dla systemu Android, które potrafią kraść ciasteczka gromadzone przez przeglądarkę oraz aplikacje popularnych portali społecznościowych, a następnie umożliwiają złodziejom dyskretne przejęcie kontroli nad kontem ofiary w celu rozprzestrzeniania szkodliwej zawartości.

    Czytaj dalej >
  • Firma Kaspersky uznana za jednego ze 100 największych innowatorów na świecie

    Firma Kaspersky została uznana za jednego ze 100 największych innowatorów w kategorii oprogramowania wg rankingu "Derwent Top 100 Global Innovators 2020". Ten coroczny raport firmy Clarivate Analytics, globalnego lidera w zakresie dostarczania szczegółowych danych oraz analizy w celu przyspieszenia tempa wprowadzania innowacji, wskazuje najbardziej innowacyjne organizacje na świecie, które z powodzeniem tworzą wartościowe, opatentowane wynalazki, a także posiadają potencjał komercjalizacyjny w oparciu o zasięg rynkowy i wpływ na inne wynalazki.

    Czytaj dalej >
  • Ansaldo Energia wybiera firmę Kaspersky jako partnera strategicznego w procesie transformacji cyfrowej

    Ansaldo Energia postawił na firmę Kaspersky jako partnera strategicznego w zabezpieczeniu fabryk, maszyn oraz przemysłowych łańcuchów dostaw w ramach procesu transformacji cyfrowej. Przedsiębiorstwo Ansaldo Energia zaczęło wdrażać rozwiązanie Kaspersky Industrial CyberSecurity w celu wzmocnienia ochrony swoich sieci technologii operacyjnej (OT) przed zagrożeniami dla przemysłowych systemów sterowania.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky Industrial CyberSecurity chroni pierwszą inteligentną hodowlę ryb w Singapurze

    Kaspersky podjął współpracę z firmami Siemens oraz Singapore Aquaculture Technologies (SAT), aby zapewnić bezpieczne działanie systemów IT wykorzystywanych w pierwszej inteligentnej hodowli ryb w Singapurze. W celu zabezpieczenia przed cyberzagrożeniami stacji roboczych oraz serwerów nowego, wartego 4 miliony dolarów zakładu akwakultury firma SAT wdrożyła rozwiązanie Kaspersky Industrial CyberSecurity for Nodes.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky Innovation Hub zaprasza startupy technologiczne do udziału w swoim programie

    Kontynuując działania w ramach Open Innovation Program - którego celem jest umożliwianie współpracy z innowacyjnymi startupami technologicznymi - Kaspersky Innovation Hub ogłasza drugie zaproszenie do udziału w swoim programie. Zgłoszenia mogą dotyczyć zarówno zespołów, jak i indywidualnych projektów obejmujących tworzenie rozwiązań z pogranicza cyberbezpieczeństwa.

    Czytaj dalej >
  • Trojan Cerberus wykorzystuje technikę fałszywych powiadomień, atakując klientów polskich banków

    Eksperci z firmy Kaspersky wykryli wzrost cyberprzestępczej aktywności w Polsce w zakresie techniki wykorzystywanej przez trojana bankowego Cerberus na urządzeniach z systemem Android. Szkodnik generuje coraz więcej powiadomień push wyświetlanych użytkownikom, podszywając się pod kilka aplikacji bankowych. Wykryte wiadomości nakłaniają polskojęzyczne cele do otwarcia aplikacji i sprawdzenia swoich kart oraz kont bankowych poprzez podanie danych uwierzytelniających.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky i Arctic Security współpracują w celu oferowania specjalistycznej analizy zagrożeń

    Firma Kaspersky ogłasza nowe partnerstwo z Arctic Security. W ramach tej współpracy źródła danych o zagrożeniach Kaspersky Threat Data Feeds będą bezpośrednio dostępne na platformie Arctic Hub firmy Arctic Security. Dzięki temu organizacje posiadające centra operacji bezpieczeństwa, jak również dostawcy zarządzanych usług bezpieczeństwa oraz usług internetowych będą mogły uzyskać najaktualniejsze oraz najistotniejsze informacje dotyczące cyberzagrożeń.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky Innovation Hub prezentuje Polys Voting Machine - pierwsze urządzenie do głosowania oparte na technologii łańcucha bloków

    Polys, rozwijany w ramach Kaspersky Innovation Hub projekt mający na celu stworzenie bezpiecznej platformy do głosowania online dla firm, uniwersytetów oraz partii politycznych, doczekał się prototypu swojej nowej maszyny do głosowania - Polys Voting Machine. Jest to pierwsze tego typu urządzenie, które wykorzystuje technologię blockchain i współpracuje z systemem głosowania elektronicznego Polys, dzięki czemu wszystkie głosy - zarówno te oddawane w lokalach wyborczych, jak i na prywatnych urządzeniach głosujących - mogą być bezpiecznie przesyłane i przetwarzane. Głosujący mogą wybrać sposób oddawania głosów, a organizatorzy - wprowadzić opcję bezpiecznego głosowania online z gwarancją prywatności.

    Czytaj dalej >
  • Szpieg w smartfonie: dwa najaktywniej ewoluujące mobilne cyberzagrożenia polują na prywatne dane

    Badacze z firmy Kaspersky podsumowali ewolucję cyberzagrożeń mobilnych w 2019 r. Mobilne trojany wyświetlające reklamy oraz oprogramowanie stalkerware - wykorzystywane do szpiegostwa - odnotowały znaczny wzrost, stanowiąc coraz poważniejsze zagrożenie dla danych osobowych użytkowników smartfonów. W przypadku tych pierwszych miał miejsce dwucyfrowy wzrost liczby wykrytych pakietów instalacyjnych, z kolei oprogramowanie stalkerware atakowało użytkowników mobilnych co najmniej dwukrotnie częściej niż w 2018 r.

    Czytaj dalej >
  • Fałszywe bilety na festiwal "Burning Man"

    26 lutego rozpoczyna się oficjalna sprzedaż biletów na festiwal Burning Man - trudne do zdefiniowania, a zarazem niezwykle popularne wydarzenie społecznościowo-artystyczne, które trwa tydzień i odbywa się co roku na pustyni w Nevadzie. Eksperci z firmy Kaspersky wykryli stronę phishingową poświęconą festiwalowi, za pośrednictwem której od końca stycznia realizowano sprzedaż fałszywych biletów za 225 dolarów, czyli dwukrotnie taniej niż w oficjalnej sprzedaży.

    Czytaj dalej >
  • Niezależne testy rozwiązań cyberbezpieczeństwa w 2019 r.: firma Kaspersky z największą liczbą miejsc na podium

    Mimo coraz silniejszej konkurencji firma Kaspersky utrzymuje się na szczycie rankingu TOP3 w zakresie rozwiązań cyberbezpieczeństwa dla firm i konsumentów. W 2019 roku produkty firmy wzięły udział w 86 niezależnych testach, w których 64 razy zajęły pierwsze miejsce, a w 70 przypadkach osiągnęły miejsce na podium.

    Czytaj dalej >
  • xSP na przestrzeni dekady: firma Kaspersky rozszerza swoją sieć partnerów, odnotowując znaczący wzrost w tym obszarze działalności

    Od ponad 10 lat firma Kaspersky, globalny lider w zakresie cyberbezpieczeństwa, rozwija swoją działalność w zakresie świadczenia usług o wartości dodanej dla operatorów xSP. W tym celu podjęto współpracę z różnymi partnerami na całym świecie, łącznie z największymi globalnymi i regionalnymi operatorami. W ciągu ostatnich sześciu lat obszar xSP firmy Kaspersky odnotował wzrost o 3 000% i stanowi obecnie około 10% globalnej sprzedaży B2C firmy.

    Czytaj dalej >
  • AZORult: cyberprzestępcy wykorzystują wizerunek popularnej usługi VPN w celu kradzieży danych i kryptowaluty

    Badacze z firmy Kaspersky wykryli nietypową szkodliwą cyberprzestępczą AZORult. Wykorzystywana jest w niej phishingowa kopia strony internetowej popularnej usługi VPN w celu rozprzestrzeniania kradnącego dane trojana AZORult pod przykrywką instalatorów dla systemu Windows. Kampania, która rozpoczęła się pod koniec listopada 2019 r. od rejestracji fałszywej strony internetowej, jest obecnie aktywna oraz koncentruje się na wykradaniu informacji osobowych oraz kryptowaluty.

    Czytaj dalej >
  • Firma Kaspersky otrzymuje certyfikat ISO 27001 dla swoich systemów bezpieczeństwa danych

    Firma Kaspersky, należąca do globalnych liderów w branży cyberbezpieczeństwa, uzyskała certyfikat ISO/IEC 27001:2013, który stwierdza zgodność z międzynarodową normą określającą najlepsze praktyki w zakresie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji. Certyfikat został wydany przez TÜV AUSTRIA i potwierdza, że systemy bezpieczeństwa danych firmy Kaspersky, w tym Kaspersky Security Network, spełniają wymogi najlepszych praktyk w branży.

    Czytaj dalej >
  • Ataki DDoS w IV kwartale 2019 r.: liczba ataków wzrosła niemal dwukrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem

    Liczba ataków zablokowanych przez rozwiązanie Kaspersky DDoS Protection w okresie trzech ostatnich miesięcy 2019 r. wzrosła o 44 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2018 r. Dalsze badanie aktywności botnetów (sieci zainfekowanych urządzeń) wykazało, że około 28% ataków miało miejsce w weekendy, a udział ataków przeprowadzanych w niedziele zwiększył się o dwa i pół punktu procentowego i stanowił 13%.

    Czytaj dalej >
  • Walentynki z... cyberprzestępcą

    Na przestrzeni ostatniej dekady cyfryzacja wywarła wpływ na praktycznie każdy aspekt naszego życia, prawdopodobnie najbardziej rewolucjonizując komunikację. Życie uczuciowe nie jest tu wyjątkiem. Wraz ze zbliżającymi się walentynkami zarówno single, jak i pary odczuwają coraz większą presję określenia swoich planów na ten dzień. Z tą różnicą, że single muszą wykonać dodatkowy krok - znaleźć towarzysza/towarzyszkę. Badacze z firmy Kaspersky przyjrzeli się zagrożeniom i wyzwaniom, z jakimi mogą zetknąć się osoby korzystające z aplikacji randkowych, i odkryli, że cyberprzestępcy nie stronią od romantycznej sfery życia.

    Czytaj dalej >
  • Szczęśliwego nowego strachu: phishing finansowy odnotowuje wzrost o 9,5% w okresie świąteczno-noworocznym

    Ostatni kwartał roku to owocny czas dla cyberprzestępców, którzy żerują na użytkownikach chcących upolować świetną okazję przed świętami. Czarny Piątek, Cyberponiedziałek oraz przedświąteczna gorączka zakupowa oznacza nie tylko wzrost sprzedaży, ale również szkodliwej aktywności. W ostatnim kwartale 2019 r. badacze z firmy Kaspersky wykryli znaczny wzrost aktywności cyberprzestępców stosujących phishing finansowy, spam oraz oszustwa online.

    Czytaj dalej >
  • Cyberprzestępcy wykorzystują popularność filmów nominowanych do Oscara

    Popularne filmy przyciągają uwagę cyberprzestępców w równym stopniu co kinomanów, a wraz ze zbliżającą się ceremonią rozdania Oscarów stawka rośnie coraz bardziej. Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób oszuści próbują zarobić na naszych filmowych zainteresowaniach, badacze z firmy Kaspersky postanowili przyjrzeć się rozpowszechnieniu tego rodzaju zagrożeń. Ponad 20 wykrytych stron phishingowych oraz 925 szkodliwych plików wykorzystujących jako przykrywkę tegoroczne filmy nominowane do Oscara sugeruje, że osoby liczące na miły wieczorny seans najnowszego przeboju kinowego powinny przygotować się na dodatkowe emocje... związane z możliwością natknięcia się na phishing oraz szkodliwe oprogramowanie.

    Czytaj dalej >
  • Cyberincydenty u podwykonawców mogą mieć poważny wpływ na współpracujące z nimi firmy

    Wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Kaspersky wśród dyrektorów ds. bezpieczeństwa IT pokazują, że niemal trzy czwarte firm stosujących określone zasady bezpieczeństwa w odniesieniu do wykorzystywania danych przekazywanych podmiotom zewnętrznym otrzymało rekompensatę po incydencie, którego ofiarą padli podwykonawcy. Dla porównania, w przypadku organizacji podobnego rozmiaru, które nie stosują takich regulacji, odsetek ten wyniósł jedynie 22%.

    Czytaj dalej >
  • Firma Kaspersky nawiązuje współpracę z EclecticIQ, by oferować firmom bezpośrednią analizę zagrożeń

    Firma Kaspersky udostępnia swoją analizę zagrożeń użytkownikom biznesowym EclecticIQ Platform. W ramach nowego partnerstwa, dzięki źródłom analizy zagrożeń, raportom dot. analizy ataków APT oraz usłudze wyszukiwania zagrożeń klienci EclecticIQ będą mogli uzyskać kluczową wiedzę umożliwiającą lepsze zrozumienie, zapobieganie oraz reagowanie na najnowsze cyberzagrożenia.

    Czytaj dalej >
  • Koronawirus w wersji cyberprzestępczej

    Technologie firmy Kaspersky służące do wykrywania cyberzagrożeń zidentyfikowały szkodliwe pliki ukrywające się pod postacią dokumentów związanych z nowo wykrytym koronawirusem, który stanowi poważne zagrożenie i nie schodzi z nagłówków medialnych. Wykryte zagrożenia mają postać plików PDF, MP4 oraz DOCX. Nazwy sugerują, że dokumenty zawierają instrukcje pozwalające zabezpieczyć się przed wirusem, najnowsze informacje na jego temat, a nawet procedurę zidentyfikowania wirusa. W rzeczywistości pliki te nie zawierają żadnej z tych informacji.

    Czytaj dalej >
  • Szkodliwe oprogramowanie wykorzystuje jako wabik artystów nominowanych do nagrody Grammy

    Cyberprzestępcy aktywnie wykorzystują nazwiska artystów oraz tytuły utworów nominowanych do nagrody Grammy 2020 w celu rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania. W porównaniu z rokiem poprzednim, w 2019 roku technologie zabezpieczające firmy Kaspersky wykryły o 39% więcej ataków (prób pobrania lub uruchomienia szkodliwych plików) wykorzystujących jako przykrywkę utwory nominowanych artystów. Ariana Grande, Taylor Swift oraz Post Malone stanowili ulubieńców cyberprzestępców, którzy w 2019 r. najczęściej wykorzystywali te nazwiska w celu rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania.

    Czytaj dalej >
  • Wskazówki pomagające zapobiegać atakom ransomware

    Czy Twój komputer jest chroniony przed atakami z użyciem ransomware? Przestępcy używają tego złośliwego oprogramowania do wyłudzania od ofiar pieniędzy. Blokuje ono użytkownikom dostęp do urządzenia lub do danych, szyfrując je, a za odzyskanie żąda wpłacenia okupu.

    Czytaj dalej >
  • Jeśli Twoje dane to nowa waluta, czy wiesz, komu sprzedajesz swoją prywatność?

    Z raportu firmy Kaspersky opublikowanego z okazji Dnia Ochrony Danych Osobowych wynika, że ponad połowa internautów (56%) nie wierzy w możliwość zachowania całkowitej prywatności we współczesnym świecie cyfrowym. Nietrudno zrozumieć takie opinie. Dziewięć na dziesięć osób łączy się z internetem kilka razy dziennie. Sieć stała się nierozerwalnie związana ze wszystkim, co robimy - od zakupów po oglądanie filmów, wykonywanie kolejnego kroku w karierze zawodowej, udzielanie się towarzysko czy korzystanie z bankowości. Nasza aktywność online określa nawet rodzaj treści, jakie widzimy w internecie. W rzeczywistości reklamy spersonalizowane sprawiają, że niektórzy czują się, jakby naruszono ich strefę bezpieczeństwa.

    Czytaj dalej >
  • Shlayer: trojan dla systemu macOS rozprzestrzeniany przez tysiące stron internetowych

    W 2019 roku przynajmniej 1 na 10 urządzeń wykorzystujących rozwiązanie firmy Kaspersky przeznaczone dla Maców stanowiło cel ataku trojana Shlayer - który tym samym stanowił najczęstsze zagrożenie dla użytkowników systemu macOS. Szkodnik ten rozprzestrzenia się za pośrednictwem przestępczej sieci partnerskiej, rozrywkowych stron internetowych, a nawet serwisu Wikipedia, co pokazuje, że użytkownicy odwiedzający wyłącznie legalne i zaufane strony także potrzebują dodatkowej ochrony online.

    Czytaj dalej >