• Integracja produktów firm Kaspersky oraz SolarWinds pomoże dostawcom usług zarządzanych oferować klientom zautomatyzowaną cyberochronę

    Firma Kaspersky zintegrowała swoje rozwiązania cyberbezpieczeństwa z platformą SolarWinds Remote Monitoring and Management (RMM). Dostawcy usług zarządzanych (MSP) mogą teraz wdrażać i zarządzać produktami firmy Kaspersky dla punktów końcowych u wszystkich swoich klientów za pośrednictwem jednej konsoli zarządzania SolarWinds - zarówno lokalnie, jak i w modelu SaaS - automatyzując codzienne, rutynowe zadania, takie jak monitorowanie bezpieczeństwa czy aktualizowanie antywirusowych baz danych.

    Czytaj dalej >
  • Nowy rodzaj cyberoszustwa: "na rekompensatę za wyciek danych"

    Eksperci z firmy Kaspersky wykryli nowe oszustwo online polegające na sugerowaniu potencjalnym ofiarom, że należy im się odszkodowanie. Pod pozorem oferowania rekompensaty za wycieki danych osobowych oszuści tak naprawdę próbują nakłonić do zakupu "tymczasowych amerykańskich numerów ubezpieczenia społecznego" w cenie około 9 dolarów. Ofiary oszustwa zostały zidentyfikowane między innymi w Rosji, Algierii, Egipcie oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

    Czytaj dalej >
  • Mobilny trojan Shopper publikuje fałszywe recenzje, wystawia oceny aplikacjom i wyświetla reklamy

    Badacze z firmy Kaspersky wykryli trojana mobilnego Shopper, który nęka użytkowników niechcianymi reklamami i zwiększa liczbę instalowanych aplikacji zakupowych - wyprowadzając w pole zarówno użytkowników, jak i reklamodawców. Szkodnik odwiedza sklepy z aplikacjami na smartfonie, pobiera i uruchamia aplikacje, a następnie zostawia w imieniu użytkownika fałszywe recenzje. Wszystko odbywa się bez wiedzy właściciela urządzenia.

    Czytaj dalej >
  • Cybergang Lazarus pokazuje udoskonalony warsztat w ataku AppleJeus mającym na celu kradzież kryptowaluty - także w Polsce

    W 2018 roku badacze z firmy Kaspersky opublikowali wyniki badania dotyczącego AppleJeus - operacji kradzieży kryptowaluty przeprowadzonej przez niezwykle produktywne ugrupowanie cyberprzestępcze Lazarus. Według nowych ustaleń cybergang kontynuuje operację, ale działa z większą ostrożnością, stosując udoskonalone taktyki i procedury, jak również wykorzystując komunikator Telegram jako jeden z nowych wektorów ataków. Wśród ofiar znajdują się osoby z Wielkiej Brytanii, Polski, Rosji oraz Chin, a kilka z nich ma powiązania z podmiotami z branży kryptowaluty.

    Czytaj dalej >
  • Postanowienia noworoczne: wielu użytkowników chce zmienić swój styl życia online w 2020 r.

    Ponad 40% użytkowników z Europy pragnie zmienić swój cyfrowy styl życia w 2020 r. poprzez cyfrowe postanowienie noworoczne. Z badania firmy Kaspersky wynika, że większość zamierza spędzać mniej czasu na korzystaniu z gadżetów cyfrowych.

    Czytaj dalej >
  • Cyberzagrożenia. Odrodzenie: ataki phishingowe i szkodliwe programy wykorzystują premierę nowego epizodu słynnej gwiezdnej sagi

    Popularne filmy są często wykorzystywane przez cyberprzestępców jako przynęta w rozprzestrzenianiu szkodliwego oprogramowania. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej części sagi filmowej rozgrywającej się "w bardzo odległej galaktyce". W tym roku najnowszy, a zarazem ostatni film z trylogii sequeli zwrócił uwagę atakujących jeszcze przed swoją premierą. W efekcie w internecie miał miejsce wysyp fałszywych stron internetowych oraz zainfekowanych plików z filmem, który nie wszedł jeszcze na ekrany.

    Czytaj dalej >
  • Przedpłacone karty bankowe zamiast kryptowaluty - nowa forma płatności okupu w wyłudzeniach online na tle seksualnym

    Zjawisko internetowe określane jako sextortion, czyli wymuszenia na tle seksualnym, nie jest niczym nowym: oszuści grożą potencjalnym ofiarom opublikowaniem rzekomego filmu, który został nagrany przy pomocy ich kamer internetowych, gdy oglądali treści dla dorosłych, lub innych prywatnych informacji. Naturalnie oszuści obiecują, że można tego uniknąć, płacąc okup. Do niedawna cyberprzestępcy żądali zwykle pieniędzy w formie kryptowaluty, która uniemożliwia wyśledzenie transakcji. Jednak ostatnio eksperci z firmy Kaspersky zauważyli próby nakłaniania ofiar do zapłaty przy użyciu przedpłaconej karty debetowej, która może być wykorzystywana do płacenia w niektórych sklepach. Karty te należy zasilić odpowiednią kwotą, sfotografować z obu stron, a następnie wysłać na określone adresy pocztowe.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky Internet Security uzyskuje doskonały wynik w teście ochrony przed zaawansowanymi cyberzagrożeniami

    Pakiet bezpieczeństwa Kaspersky Internet Security zdobył wyróżnienie "Advanced+" przyznane przez AV-Comparatives. Produkt uzyskał maksymalną liczbę punktów w teście "Enhanced Real-World" przeprowadzonym niedawno przez tę niezależną organizację zajmującą się testowaniem oprogramowania antywirusowego. Kaspersky Internet Security zdobył najwyższe oceny we wszystkich 15 scenariuszach testowych, wykazując skuteczność oferowanej ochrony przed exploitami, szkodliwym oprogramowaniem bezplikowym oraz innymi zaawansowanymi cyberzagrożeniami.

    Czytaj dalej >
  • Firma Kaspersky udostępnia publicznie twórcom rozwiązań mobilnych narzędzie do testowania aplikacji dla systemu Android

    Firma Kaspersky udostępniła publicznie swoją platformę do przeprowadzania automatycznych testów aplikacji dla systemu Android. Narzędzie o nazwie Kaspresso oferuje rozbudowane możliwości konfiguracji i jest łatwe w użytkowaniu. Dzięki Kaspresso twórcy aplikacji mobilnych mogą znacząco zredukować czas poświęcany na testowanie aplikacji, nie martwiąc się przy tym, że przeoczą jakiś błąd, a tym samym przyspieszyć proces wydania aplikacji. Narzędzie zebrało już pozytywne opinie na dwóch konferencjach technologicznych - Mobilization IX oraz Codemotion Berlin 2019.

    Czytaj dalej >
  • Badacz z firmy Kaspersky pomaga polskiej gminie odzyskać dane zaszyfrowane przez cyberprzestępców

    Kilka dni temu w polskich mediach pojawiła się informacja o ataku oprogramowania ransomware szyfrującego dane na systemy urzędu gminy Kościerzyna. Atakujący zażądali okupu za odszyfrowanie danych, jednak wójt gminy wykazał się postawą godną naśladowania i postanowił nie płacić pieniędzy przestępcom. Dzięki zaangażowaniu badacza z Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) z firmy Kaspersky powstało narzędzie deszyfrujące, które pozwoliło na odzyskanie danych urzędu.

    Czytaj dalej >
  • Cyberprzestępcy nie próżnują - różnorodność szkodliwego oprogramowania wzrosła w 2019 r.

    W 2019 roku liczba unikatowych szkodliwych obiektów wykrytych przez technologie firmy Kaspersky służące do ochrony ruchu WWW wzrosła ośmiokrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem i wyniosła ponad 24,5 miliona. Było to spowodowane w dużej mierze niemal dwustuprocentowym wzrostem liczby narzędzi osadzających skrypty na stronach celem kradzieży danych finansowych. Zwiększyła się również liczba innych zagrożeń, takich jak backdoory oraz trojany bankowe, podczas gdy obecność kryptokoparek spadła o ponad połowę. Tendencje te wskazują, że cyberprzestępcy aktywnie szukają skuteczniejszych sposobów atakowania użytkowników.

    Czytaj dalej >
  • Oprogramowanie ransomware kontra instytucje miejskie w 2019 r.: liczba ofiar wynosi 174 i wciąż rośnie

    Rok 2019 został określony przez ekspertów ds. bezpieczeństwa z firmy Kaspersky rokiem ataków oprogramowania ransomware na organizacje podległe władzom miejskim. Jak zaobserwowali badacze, w okresie tym celem oprogramowania żądającego okupu były przynajmniej 174 instytucje miejskie oraz ponad 3 000 podległych organizacji. Jest to wzrost o co najmniej 60% w stosunku do 2018 r. Chociaż żądania cyberprzestępców sięgały niekiedy ponad 5 milionów dolarów, rzeczywiste koszty i szkody poniesione podczas takich ataków szacuje się na znacznie wyższą kwotę.

    Czytaj dalej >
  • Firma Kaspersky wykrywa w systemie Windows lukę dnia zerowego, która została wykorzystana w atakach ukierunkowanych

    Zautomatyzowane technologie wykrywania firmy Kaspersky zidentyfikowały w systemie Windows lukę dnia zerowego. Oparty na tej luce szkodliwy program (tzw. exploit) umożliwiał zwiększenie uprawnień na atakowanej maszynie oraz obejście mechanizmów bezpieczeństwa w przeglądarce Google Chrome. Nowo wykryty exploit został wykorzystany w operacji cyberprzestępczej WizardOpium.

    Czytaj dalej >
  • Firma Kaspersky uzyskała tytuł "Strong Performer" w ocenie rozwiązań bezpieczeństwa chmury

    Firma Kaspersky zdobyła tytuł "Strong Performer" w rankingu "The Forrester Wave™: Cloud Workload Security (CWS)" za IV kwartał 2019 roku1. Rozwiązanie Kaspersky Hybrid Cloud Security uzyskało najwyższy z możliwych wyników w 13 kategoriach.

    Czytaj dalej >
  • TUFF: Kaspersky ogłasza swój pierwszy międzynarodowy festiwal filmów na temat technologii

    Tomorrow Unlocked, uruchomiony przez firmę Kaspersky magazyn online poświęcony kulturze cyfrowej, zaprasza do udziału w swoim pierwszym międzynarodowym festiwalu filmów technologicznych. Filmowcy mogą zgłaszać krótkie filmy pokazujące, w jaki sposób technologia kształtuje nasz świat, tworząc lepszą przyszłość. Zwycięzcy otrzymają nagrody w wysokości do 10 000 dolarów. Dzieła dziesięciu finalistów, wyłonionych przez wysoko cenionych jurorów, zostaną wyświetlone podczas wydarzenia Tomorrow Unlocked Film Festival (TUFF), które odbędzie się w Barcelonie 5 kwietnia 2020 r. Wybrane filmy zostaną również zaprezentowane podczas konferencji Security Analyst Summit.

    Czytaj dalej >
  • Połowa rodziców oczekuje od dzieci, że będą w stanie regulować czas spędzany online, mimo że w 70% przypadków sami nie potrafią tego robić

    Z globalnego badania przeprowadzonego niedawno przez firmę Kaspersky wynika, że 52% rodziców, chcąc wykształcić w swoich dzieciach samodyscyplinę online, wierzy, że ich pociechy same będą potrafiły ocenić, kiedy należy odstawić urządzenia cyfrowe. Jednocześnie 70% rodziców przyznaje, że sami spędzają zbyt wiele czasu online, a niemal trzy czwarte (72%) uważa, że korzystanie z internetu i urządzeń przenośnych może poważnie szkodzić życiu rodzinnemu.

    Czytaj dalej >
  • Zagrożenia finansowe w 2020 r.: na celowniku fintechy, bankowość mobilna oraz handel elektroniczny

    Eksperci z firmy Kaspersky przedstawili swoje prognozy dot. rozwoju krajobrazu cyberzagrożeń w 2020 r. Cyberprzestępcy motywowani chęcią zdobycia zysku finansowego mogą zacząć atakować aplikacje inwestycyjne, systemy przetwarzania danych finansowych online oraz przyszłe kryptowaluty, jak również oferować płatny dostęp do infrastruktury banków oraz tworzyć nowe odmiany mobilnego szkodliwego oprogramowania na podstawie kodu źródłowego ujawnionego na skutek wycieku danych.

    Czytaj dalej >
  • Firma Kaspersky zdobyła wyróżnienie Gartner Peer Insights Customers' Choice w kategorii ochrony punktów końcowych

    Firma Kaspersky, lider branży w zakresie ochrony punktów końcowych, po raz kolejny otrzymała wyróżnienie Gartner Peer Insights Customers' Choice w kategorii "platformy ochrony punktów końcowych", zdobywając wysoką ocenę satysfakcji klientów na poziomie 4,6 (maksymalna możliwa ocena to 5). Firma Kaspersky zdobyła tytuł "Wybór Klientów" we wszystkich trzech latach, w których kandydowała do niego.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky współpracuje z projektantem biżuterii w celu zabezpieczenia unikatowych danych biometrycznych w świecie cyfrowym

    Co zrobić, aby ludzie nadal stosowali uwierzytelnienia biometryczne na swoich ulubionych urządzeniach, nie martwiąc się, że ich unikatowe dane zostaną skradzione lub wykorzystane do niewłaściwych celów? Aby odpowiedzieć na to pytanie, firma Kaspersky połączyła siły z projektantem biżuterii i akcesoriów ze Sztokholmu, tworząc wspólnie biżuterię na granicy technologii i sztuki - niepowtarzalny pierścień służący jako przedłużenie tożsamości cyfrowej osoby, mający na celu ochronę unikatowych danych biometrycznych użytkowników.

    Czytaj dalej >
  • Jeden na trzy komputery przetwarzające dane biometryczne stanowi cel próby kradzieży danych lub zdalnej kontroli

    W III kwartale 2019 r. 37% komputerów - serwerów i stacji roboczych - wykorzystywanych do gromadzenia, przetwarzania i przechowywania danych biometrycznych (takich jak odciski palców, geometria dłoni, wzorzec twarzy, głosu czy tęczówki), na których zainstalowane są produkty firmy Kaspersky, zetknęło się z co najmniej jedną próbą infekcji szkodliwym oprogramowaniem. Łącznie zablokowano na takich urządzeniach znaczną liczbę konwencjonalnych próbek szkodliwego oprogramowania, w tym współczesnych trojanów zdalnego dostępu (5,4%), szkodliwego oprogramowania wykorzystywanego w atakach phishingowych (5,1%), oprogramowania ransomware (1,9%) oraz trojanów bankowych (1,5%).

    Czytaj dalej >
  • Ewolucja cyberzagrożeń w III kwartale 2019 r.: oprogramowanie ransomware atakuje dane w kopiach zapasowych

    Badacze z firmy Kaspersky zidentyfikowali nowy, coraz popularniejszy rodzaj ataku ransomware. Ponieważ celem szkodnika są sieciowe urządzenia magazynujące dane (NAS), stanowi on bezpośrednie zagrożenie dla kopii zapasowych, które zwykle są przechowywane na takich urządzeniach. Technologia NAS uważana jest w większości za bezpieczną, dlatego użytkownicy często nie są przygotowani na możliwość infekcji, narażając tym samym swoje dane na większe ryzyko.

    Czytaj dalej >
  • RevengeHotels: cyberprzestępcy kradną dane dotyczące kart kredytowych klientów z recepcji hotelowych na całym świecie

    Badanie przeprowadzone przez firmę Kaspersky dotyczące kampanii RevengeHotels, której cel stanowiła branża hotelarska, potwierdziło, że ponad 20 hoteli w Ameryce Łacińskiej, Europie oraz Azji padło ofiarą ataków ukierunkowanych przy użyciu szkodliwego oprogramowania. W rzeczywistości liczba ta może być jeszcze wyższa. Dane podróżujących dotyczące ich kart kredytowych, które są przechowywane w hotelowym systemie administracyjnym, łącznie z tymi otrzymywanymi z internetowych biur podróży, są narażone na kradzież i sprzedaż cyberprzestępcom na całym świecie.

    Czytaj dalej >
  • Niemal trzy czwarte podejrzanych obiektów to faktyczne cyberzagrożenia

    Eksperci z firmy Kaspersky przeanalizowali zanonimizowane i zagregowane dane statystyczne dotyczące żądań wysyłanych do Kaspersky Threat Intelligence Portal, usługi oferującej dostęp do kilku petabajtów globalnych, uaktualnianych na bieżąco danych dot. cyberzagrożeń. Analiza wykazała, że gdy badacze bezpieczeństwa żądali dodatkowych szczegółów dotyczących podejrzanego obiektu, w 72%1 przypadków okazywał się on szkodliwy i gdyby nie został zbadany, mógł stanowić zagrożenie dla firm.

    Czytaj dalej >
  • Nowe rozwiązanie Kaspersky Sandbox automatyzuje ochronę przed zaawansowanymi cyberzagrożeniami

    Firma Kaspersky wprowadziła nowe rozwiązanie Kaspersky Sandbox wspomagające organizacje w zwalczaniu zaawansowanych zagrożeń, które próbują uniknąć wykrycia przez platformy ochrony punktów końcowych (EPP). Rozwiązanie automatycznie analizuje nowe podejrzane pliki i przesyła wynik do zainstalowanej platformy EPP. Dzięki temu organizacje wzmacniają swoją ochronę przed nieznanymi wcześniej zagrożeniami, nawet jeśli nie posiadają zespołu doświadczonych analityków zagrożeń lub dysponują ograniczonymi zasobami.

    Czytaj dalej >
  • Liczba oszustw wykorzystujących powiadomienia przeglądarki wzrosła trzykrotnie w pierwszych trzech kwartałach 2019 r.

    Według badaczy z firmy Kaspersky na popularności zyskuje wykorzystywanie fałszywych powiadomień w przeglądarkach do celów phishingowych oraz reklamowych. Świadczy o tym fakt, że liczba użytkowników dotkniętych tym problemem rosła w tym roku z miesiąca na miesiąc - z ponad 1,7 mln w styczniu do ponad 5,5 mln we wrześniu 2019 r. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 r. produkty firmy Kaspersky ochroniły łącznie ponad 14 milionów użytkowników przed próbami zezwolenia stronom internetowym na wyświetlanie niechcianych powiadomień. Mimo że zagrożenie to nie należy do wyrafinowanych, warto poświęcić mu więcej uwagi, ponieważ ofiarą może stać się każdy użytkownik internetu.

    Czytaj dalej >