• Odpowiedź Kaspersky Lab na niezweryfikowane zarzuty opublikowane przez New York Times 10 października 2017 r. i wykorzystane przez inne media na całym świecie

    Firma Kaspersky Lab nie była zaangażowana w sytuację omawianą w artykule, ani nie posiada żadnej wiedzy na ten temat.

    Czytaj dalej >
  • Interpol i Kaspersky Lab umacniają współpracę wraz z nową umową dot. wymiany danych o cyberzagrożeniach

    Kaspersky Lab podkreśla swoje zaangażowanie w globalną współpracę w ramach walki z cyberprzestępczością, podpisując z Interpolem umowę dot. dzielenia się informacjami na temat zagrożeń IT. Umowa ta wiąże się z ustanowieniem platformy do wymiany danych o najnowszych działaniach cyberprzestępczych między Kaspersky Lab a Interpolem.

    Czytaj dalej >
  • Fałszywe profile i cyberoszuści: Kaspersky Lab ujawnia brutalną prawdę o randkach online

    Chociaż z internetowych serwisów i aplikacji randkowych korzysta mniej więcej jedna osoba na trzy, nie każdy ma związane z nimi pozytywne doświadczenia. Nowe badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab sugeruje, że osoby, które szukają partnera online, mogą być rozczarowane - wiele z nich trafiło na fałszywe informacje i zdjęcia, szkodliwe odsyłacze, oszustów próbujących wyłudzić informacje lub inne osoby kłamiące odnośnie tego, czego szukają w związku.

    Czytaj dalej >
  • Nasila się niszczycielski wpływ ataków DDoS na firmy - tak wynika z badania firmy Kaspersky Lab

    Rośnie liczba ataków DDoS mających na celu utrudnienie lub zatrzymanie funkcjonowania systemów informatycznych: w 2017 r. celem tego rodzaju ataków była ponad jedna trzecia (33%) organizacji, podczas gdy w 2016 r. - 17%. Cyberprzestępcy w coraz większym stopniu stosują ataki DDoS już nie tylko po to, aby sparaliżować serwisy swojej ofiary, ale również w celu uzyskania dostępu do cennych i lukratywnych danych korporacyjnych. Szybki rozwój krajobrazu cyberzagrożeń oznacza, że wszystkie firmy stanowią potencjalne cele ataków DDoS - od tych bardzo małych po korporacje.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky Lab podejmuje współpracę z firmą Marsh w celu rozszerzenia rynku ubezpieczeń o eksperckie audyty cyberbezpieczeństwa

    Kaspersky Lab oraz Marsh - lider w dziedzinie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz innowacyjnych rozwiązań w zakresie zarządzania ryzykiem - podpisali protokół ustaleń obejmujący ubezpieczanie organizacji przemysłowych. Pierwszy krok w ramach partnerstwa będzie dotyczył współdziałania w zakresie audytu cyberbezpieczeństwa, łącznie z usługami wstępnej analizy i dochodzenia po incydencie, w celu umożliwienia korekty składek ubezpieczeniowych w następstwie incydentów naruszenia cyberbezpieczeństwa w dużych przedsiębiorstw przemysłowych.

    Czytaj dalej >
  • Wojny szpiegów: jak ugrupowania cyberprzestępcze wspierane przez rządy okradają i naśladują siebie nawzajem

    Zaawansowani cyberprzestępcy aktywnie przeprowadzają ataki na inne ugrupowania w celu kradzieży danych ofiar, "pożyczania" narzędzi i technik oraz ponownego wykorzystywania cudzej infrastruktury - co według Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) z Kaspersky Lab jeszcze bardziej utrudnia badaczom bezpieczeństwa dokładną analizę zagrożeń.

    Czytaj dalej >
  • Data dolar: nowa waluta oparta na wartości poufnych informacji

    Sklep Data Dollar Store, otwarty w ramach eksperymentu działającej w branży cyberbezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab, wywołał poruszenie w sercu londyńskiej stolicy technologicznej na Old Street. Klienci, którzy od wczesnych godzin porannych ustawiali się w kolejce, aby zdobyć ekskluzywne plakaty za nietypową walutę, reagowali początkowo zaskoczeniem, ale również wykazywali chęć oddania swoich cennych zdjęć lub filmów jako zapłatę za towar, zwiastując nadejście waluty "data dolar". Otwierając ten sklep, Kaspersky Lab chce zwrócić uwagę na rzeczywistą wartość danych i zaapelować do innych graczy na rynku, aby włączyli się do tej kampanii poprzez stosowanie symbolu data dolar.

    Czytaj dalej >
  • Krajobraz cyberzagrożeń przemysłowych w I połowie 2017 r.

    Z nowego raportu Kaspersky Lab poświęconego ewolucji cyberzagrożeń przemysłowych wynika, że w pierwszej połowie roku na ataki najbardziej narażone były firmy produkcyjne: znajdujące się w nich komputery tworzące przemysłowe systemy sterowania (ICS) stanowiły cel około jednej trzeciej wszystkich działań cyberprzestępców. Największa aktywność atakujących miała miejsce w marcu, po czym w okresie od kwietnia do czerwca odsetek atakowanych komputerów odnotował stopniowy spadek.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky Lab zaprasza badaczy z całego świata do testowania bezpieczeństwa wirtualnej rafinerii ropy

    Kaspersky Lab ogłasza międzynarodowy konkurs Capture the Flag (CTF) w zakresie bezpieczeństwa przemysłowego, w którym uczestnicy otrzymają możliwość włamania się do modelu zakładu produkcyjnego rafinerii ropy. Finały odbędą się 24 października 2017 r. w Szanghaju.

    Czytaj dalej >
  • Tanio, a skutecznie: w jaki sposób cyberprzestępcy przeprowadzają skomplikowane ataki niskim kosztem

    Badacze z Kaspersky Lab obserwują nowy i dość istotny trend dotyczący sposobu działania zaawansowanych cyberprzestępców. Coraz częściej zamiast wyrafinowanych i kosztownych technik ataków, takich jak luki dnia zerowego, stosują oni ściśle ukierunkowane kampanie socjotechniczne w połączeniu ze znanymi, skutecznymi i sprawdzonymi "szkodliwymi" metodami. W efekcie atakujący są w stanie przeprowadzać szkodliwe kampanie, które są niezwykle trudne do wykrycia przy użyciu tradycyjnych rozwiązań bezpieczeństwa klasy korporacyjnej.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky Lab wchodzi na rynek EDR (Endpoint Detection and Response) ze swoim nowym rozwiązaniem dostępnym w ramach programu pilotażowego

    Rozwój zaawansowanych cyberzagrożeń wymaga od przedsiębiorstw rewizji dotychczasowych ekosystemów bezpieczeństwa IT i położenia większego nacisku na wczesną identyfikację trwających ataków oraz reagowanie na incydenty. W świecie, w którym żadna sieć nie jest całkowicie bezpieczna, firmy muszą szukać oznak włamania w swoich infrastrukturach w sposób proaktywny. Aby pomóc organizacjom wyjść poza klasyczną ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem i zautomatyzować polowanie na zagrożenia, Kaspersky Lab wprowadza kompleksowe rozwiązanie typu EDR zorientowane na wykrywanie i reagowanie, które oferuje wyróżniane nagrodami, wielopoziomowe mechanizmy identyfikowania zagrożeń oraz zautomatyzowane korygowanie parametrów całej sieci.

    Czytaj dalej >
  • Od uścisku dłoni do spłacania długu: koszty niedopatrzeń w zakresie cyberbezpieczeństwa osób trzecich

    Nowe badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab i B2B International wykazało wzrost średniego kosztu incydentu naruszenia cyberbezpieczeństwa mimo ciągle zwiększającego się poziomu inwestycji w ochronę IT w firmach. Przyczyną najkosztowniejszych zdarzeń okazały się być osoby trzecie, co oznacza, że firmy powinny nie tylko inwestować we własną ochronę, ale również zwracać uwagę na zabezpieczenia stosowane przez swoich partnerów biznesowych.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky Lab wprowadza na polski rynek nowe produkty z linii 2018

    Wraz ze zmianą charakteru współczesnego domu nastaje nowa era gospodarstwa domowego 2.0, w której na jeden dom przypada średnio* 2,4 osoby, 0,3 zwierzęcia, a teraz również 6,3 urządzenia połączonego z internetem. Mając na uwadze znaczącą rolę urządzeń w przeciętnym domu, Kaspersky Lab wprowadził uaktualnione wersje Kaspersky Internet Security oraz Kaspersky Total Security, aby pomóc ludziom zadbać o swoje urządzenia w takim samym stopniu, jak dbają o bliskich i zwierzęta domowe, z którymi mieszkają pod jednym dachem.

    Czytaj dalej >
  • (Nie)udokumentowana funkcja: atakujący wykorzystują biurowy edytor dokumentów w celu profilowania potencjalnych ofiar ataków ukierunkowanych

    Eksperci z Kaspersky Lab wykryli funkcję w popularnym oprogramowaniu do tworzenia dokumentów, która została wykorzystana przez cyberprzestępców do przeprowadzania skutecznych ataków ukierunkowanych. Dzięki wykorzystaniu szkodliwej aplikacji, która aktywuje się w momencie otwarcia prostego dokumentu biurowego, do atakujących zostają automatycznie wysłane, bez interakcji ze strony użytkownika, informacje dotyczące oprogramowania zainstalowanego na urządzeniu ofiary. Dzięki takim danym przestępcy dowiadują się, jaki typ szkodliwego programu należy wykorzystać, aby włamać się do danego urządzenia.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky Lab uzyskuje status "CVE Numbering Authority" przyznawany przez MITRE Corporation

    Organizacja non-profit MITRE Corporation, która prowadzi system Common Vulnerabilities and Exposures (CVE) identyfikujący luki w zabezpieczeniach oprogramowania, włączyła Kaspersky Lab do listy organizacji CVE Numbering Authorities (CNA). Kaspersky Lab jest szóstą firmą na świecie, która uzyskała status badacza luk w zabezpieczeniach.

    Czytaj dalej >
  • Stanowisko Kaspersky Lab w sprawie opublikowania dyrektywy 17-01 przez Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych

    Biorąc pod uwagę fakt, że Kaspersky Lab nie posiada żadnych nieetycznych więzi z jakimkolwiek rządem, firma jest rozczarowana decyzją Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych, a jednocześnie wdzięczna za możliwość udzielenia dodatkowych informacji tej agencji w celu potwierdzenia, że przedmiotowe zarzuty nie mają poparcia w faktach. Żadna osoba ani organizacja nie przedstawiła jakiegokolwiek wiarygodnego dowodu, a oskarżenia bazują na fałszywych twierdzeniach i domysłach, łącznie z zarzutami o wpływie rosyjskich regulacji na funkcjonowanie firmy. Kaspersky Lab zawsze potwierdzał, że oferuje odpowiednie produkty i usługi organizacjom rządowym na całym świecie w celu zapewniania ochrony przed cyberzagrożeniami, jednak nie posiada żadnych nieetycznych więzi z jakimkolwiek rządem, łącznie z rządem rosyjskim.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky Lab oraz AVL Software and Functions GmbH przygotowują grunt dla bezpiecznych samochodów połączonych z internetem

    W odpowiedzi na coraz większe wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa stojące przed branżą autonomicznych i połączonych z internetem samochodów, firmy Kaspersky Lab oraz AVL Software and Functions GmbH zaprezentowały Secure Communication Unit (SCU) podczas trwającej we Frankfurcie wystawy New Mobility World / IAA 2017. Ten prototyp rozwiązania bezpieczeństwa demonstruje możliwości odpornej na ingerencję komunikacji między komponentami pojazdu, samochodem a jego zewnętrzną infrastrukturą chmurową, dzięki czemu nowoczesne pojazdy mogą być projektowane z uwzględnieniem aspektów cyberbezpieczeństwa.

    Czytaj dalej >
  • Botnety wydobywające kryptowalutę wróciły i infekują tysiące komputerów, generując setki tysięcy dolarów dla cyberprzestępców

    Zespół Kaspersky Lab zajmujący się badaniami nad ochroną przed szkodliwym oprogramowaniem zidentyfikował dwie sieci złożone z komputerów zainfekowanych szkodliwym oprogramowaniem (tzw. botnety), które ukradkiem instaluje legalne oprogramowanie typu "miner" wykorzystywane do "kopania" wirtualnych walut w oparciu o technologię łańcucha bloków. W jednym z przypadków badacze zdołali oszacować, że złożona z 4 000 maszyn sieć może przynieść swoim właścicielom dochód sięgający nawet 30 000 dolarów miesięcznie, w innym przypadku zidentyfikowali zarobek wynoszący ponad 200 000 dolarów, który przestępcy uzyskali dzięki botnetowi złożonemu z 5 000 komputerów PC.

    Czytaj dalej >
  • Krok w kierunku bezpiecznego przemysłu: Kaspersky Lab i Nornickel nawiązują współpracę

    Kaspersky Lab oraz grupa Nornickel podjęły decyzję o współpracy w sferze bezpieczeństwa informacji. Celem partnerstwa jest stworzenie wszechstronnego systemu ochrony sieci korporacyjnych i przemysłowych, jak również integracja najnowocześniejszych technologii w celu zwalczania cyberzagrożeń i zwiększenia ogólnego poziomu bezpieczeństwa jednej z największych na świecie firm z branży wydobywczej i metalurgicznej.

    Czytaj dalej >
  • Nowa generacja Kaspersky Private Security Network: skuteczna analiza zagrożeń bez wysyłania danych poza firmową sieć

    Kaspersky Lab wprowadza nową generację Kaspersky Private Security Network, prywatnej wersji chmury Kaspersky Security Network. Rozwiązanie pozwala przedsiębiorstwom przyspieszyć wykrywanie działań cyberprzestępców dzięki dostępowi w czasie rzeczywistym do globalnych danych dotyczących zagrożeń, pochodzących z 80 milionów sensorów, bez udostępniania danych poza sieć korporacyjną. Nowa wersja Kaspersky Private Security Network oferuje dodatkowe możliwości personalizacji, spełniając wymagania klientów korporacyjnych. Rozwiązanie pozwala firmom usprawnić analizę zagrożeń poprzez dodanie do Kaspersky Private Security Network spersonalizowanych list adresów URL oraz reputacji plików - obejmujących wewnętrzne źródła i niezależnych dostawców.

    Czytaj dalej >
  • Rozruszniki serca z lukami w zabezpieczeniach - komentarz Kaspersky Lab

    Według doniesień medialnych z końca ubiegłego tygodnia amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zidentyfikowała poważne luki w zabezpieczeniach uaktualnienia rozruszników serca "Abbott". W rezultacie ponad 450 000 takich urządzeń musi zostać przeprogramowanych, a kilka podatnych na ataki modeli zostało wycofanych z rynku. Kaspersky Lab zajmuje się badaniem problemów inteligentnego sprzętu medycznego od dłuższego czasu i ujawnił wysoki poziom podatności wynikający z coraz większej liczby urządzeń podłączonych do internetu.

    Czytaj dalej >
  • Luka w portalu społecznościowym Instagram wykorzystana przez cyberprzestępców: badacze z Kaspersky Lab dostarczają szczegóły techniczne

    Jak poinformował wczoraj serwis Instagram, cyberprzestępcy wykorzystali błąd w tym serwisie do kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników, łącznie z celebrytami. Badacze z Kaspersky Lab, którzy zauważyli tę lukę, poinformowali administrację Instagrama 29 sierpnia i podzielili się krótką analizą techniczną.

    Czytaj dalej >
  • Trojany mobilne wracają do starych technik, kradnąc pieniądze użytkowników za pośrednictwem usług WAP Billing

    Badacze z Kaspersky Lab wykryli nietypowy wzrost liczby mobilnych trojanów, które kradną pieniądze użytkowników systemu Android za pośrednictwem WAP Billing - rodzaju bezpośredniej płatności mobilnej, która nie wymaga rejestracji. Trend ten nie był widoczny przez jakiś czas, jednak w II kwartale 2017 r. niespodziewanie zaczął się rozpowszechniać - ofiarą tego zagrożenia padły tysiące użytkowników w wielu państwach na świecie.

    Czytaj dalej >
  • Świetny interes: w II kwartale spamerzy oszukiwali, oferując fałszywe usługi ochrony przed WannaCry

    W II kwartale 2017 r. cyberprzestępcy zajmujący się rozprzestrzenianiem spamu żerowali na powszechnych obawach, jakie pojawiły się w maju wraz z wybuchem epidemii oprogramowania ransomware WannaCry. Wiedząc, że wiele osób zostało zainfekowanych tym oprogramowaniem i szuka sposobów odzyskania zaszyfrowanych przez szkodnika danych, oszuści wysyłali wiadomości spamowe i phishingowe, oferując użytkownikom różne usługi w ramach walki z tą epidemią. Jest to jedno z głównych ustaleń raportu firmy Kaspersky Lab poświęconego ewolucji spamu i phishingu w II kwartale 2017 r.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky Lab uruchamia polską wersję językową serwisu No Ransom oferującego bezpłatną pomoc ofiarom ransomware

    Kaspersky Lab informuje o uruchomieniu polskiej wersji językowej serwisu online No Ransom, który powstał w celu zapewnienia pomocy ofiarom szkodliwych programów ransomware blokujących dane i żądających zapłacenia okupu. Strona zawiera wszystkie bezpłatne narzędzia Kaspersky Lab, które mogą pomóc ofiarom ransomware odzyskać swoje dane bez płacenia cyberprzestępcom.

    Czytaj dalej >