Informacje prasowe
-
Kaspersky Smart Home Security: nowe rozwiązanie do ochrony urządzeń Internetu Rzeczy w inteligentnych domach
Firma Kaspersky wprowadza nowe rozwiązanie - Kaspersky Smart Home Security - które pomoże operatorom telekomunikacyjnym odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie klientów na ochronę urządzeń używanych w inteligentnych domach. Produkt zapewnia wszechstronną ochronę przed szerokim wachlarzem potencjalnych zagrożeń - awariami urządzeń, atakami cyberprzestępczymi, podsłuchiwaniem, podglądaniem itp. Rozwiązanie jest instalowane na routerze przez operatora telekomunikacyjnego, a użytkownik musi jedynie pobrać aplikację na smartfon, aby kontrolować i monitorować bezpieczeństwo swoich urządzeń.
Czytaj dalej > -
Zagrożenia dla przemysłowych systemów sterowania: więcej spyware i szkodliwych skryptów w pierwszej połowie 2021 r.
Według zespołu ICS CERT firmy Kaspersky niemal jeden na trzy komputery przemysłowe stanowił cel szkodliwej aktywności w pierwszej połowie 2021 r. W okresie tym cyberprzestępcy intensywnie wykorzystywali różne rodzaje oprogramowania spyware oraz szkodliwych skryptów podczas przeprowadzania swoich ataków. Tego rodzaju zagrożenia stanowią duże wyzwanie dla przemysłowych systemów sterowania.
Czytaj dalej > -
Bankowy trojan QakBot w natarciu - liczba ataków rośnie
Liczba użytkowników atakowanych trojanem bankowym QakBot wzrosła w pierwszych siedmiu miesiącach 2021 r. o 65% (do niemal 17,5 tysiąca) w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Ten wzrost aktywności skłonił badaczy z firmy Kaspersky do przeanalizowania zmian w nowych wersjach tego szkodliwego programu.
Czytaj dalej > -
Trzy najczęstsze scenariusze ataków na firmowe skrzynki e-mail
Badacze z firmy Kaspersky obserwują coraz więcej ataków na biznesowe skrzynki e-mail (ang. Business E-mail Compromise, BEC). W okresie od maja do lipca 2021 r. rozwiązania firmy zablokowały ponad 9,5 tysiąca takich niebezpiecznych działań cyberprzestępców, łącznie z atakami na firmy z branży transportowej, przemysłowej, detalicznej, IT czy dostawczej. Ataki BEC wymagają od cyberprzestępców znacznych zasobów i przygotowań, które mogą trwać od kilku tygodni do miesięcy. Jeden udany atak może doprowadzić do milionowych strat.
Czytaj dalej > -
Album Donda Kanye'ego Westa - premiera muzyczna wyczekiwana nie tylko przez fanów, ale również cyberoszustów
W ostatnich miesiącach fani Kanye'ego Westa śledzili postępy w produkcji jego najnowszego albumu - Donda. Najpierw artysta wynajął cały stadion i zamknął się w nim, by dokończyć pracę nad płytą. Następnie urządził prawdziwe show, podczas którego nie zabrakło efektów specjalnych oraz lewitacji pod dachem stadionu. Cały ten szum wokół mającego niebawem ukazać się krążka skłonił firmę Kaspersky do zbadania, czy cyberprzestępcy wykorzystują to wydarzenie do rozprzestrzeniania szkodliwych plików oraz ataków phishingowych.
Czytaj dalej > -
FMWhasapp: szkodliwy kod rozprzestrzenia się za pośrednictwem nieoficjalnej modyfikacji popularnego komunikatora internetowego
Badacze z firmy Kaspersky wykryli FMWhasapp - szkodliwą wersję popularnej, nieoficjalnej modyfikacji dla komunikatora WhatsApp. Rozprzestrzenia ona trojana mobilnego Triada, który pobiera inne szkodliwe narzędzia, wyświetla uciążliwe reklamy, dodaje użytkowników do płatnych subskrypcji i przechwytuje wiadomości SMS.
Czytaj dalej > -
Ciemna strona grania podczas lockdownu: ponad 5,8 mln ataków
W okresie od III kwartału 2020 r. do II kwartału 2021 r. Kaspersky wykrył i powstrzymał ponad 5,8 miliona ataków z wykorzystaniem szkodliwego oraz niechcianego oprogramowania podszywającego się pod popularne gry. Wzrost liczby tego rodzaju ataków może mieć związek z szybkim zwiększeniem się aktywności graczy podczas pandemii. Przytoczone dane pochodzą z najnowszego raportu firmy Kaspersky dotyczącego cyberzagrożeń związanych z grami, w którym badacze ocenili zmiany w zakresie tego rodzaju zagrożeń w czasie pandemii.
Czytaj dalej > -
Kaspersky Hybrid Cloud Security oferuje doskonalszą ochronę dla systemu Linux oraz zarządzanie bezpieczeństwem jako usługę
Kaspersky informuje o aktualizacjach w dwóch komponentach rozwiązania do ochrony wirtualizacji oraz środowisk chmury Kaspersky Hybrid Cloud Security - Kaspersky Endpoint Security for Linux oraz konsoli zarządzania Kaspersky Security Center. Nowa wersja Kaspersky Endpoint Security for Linux wzmacnia ochronę przed exploitami oraz atakami ransomware. Rozszerza również ochronę dla osób tworzących oprogramowanie o obsługę nowych środowisk konteneryzacji oraz skuteczniejszą ochronę kontenerów narzędzia Docker. Konsola zarządzająca Kaspersky Security Center Cloud działa teraz z platformami chmury publicznej w celu zapewnienia wygodniejszego zarządzania ochroną zasobów przechowywanych online.
Czytaj dalej > -
Rozbicie gangu Emotet: Kaspersky publikuje nowy film dokumentalny o likwidacji największej na świecie działalności cyberprzestępczej
Tomorrow Unlocked, wytwórnia filmów dokumentalnych firmy Kaspersky, zapowiada kolejny odcinek z serii hacker:HUNTER zatytułowany "Emotet vs The World Police". Film ujawnia szczegóły międzynarodowej operacji, która doprowadziła do rozbicia gangu Emotet, stojącego za jednym z najniebezpieczniejszych botnetów oraz jednymi z najniebezpieczniejszych usług cyberprzestępczych minionej dekady. Premiera wspomnianego dokumentu odbędzie się 18 sierpnia na kanale YouTube Tomorrow Unlocked. Jest to piąty odcinek z serii hacker:HUNTER.
Czytaj dalej > -
Spam i phishing w II kwartale 2021 r.: fałszywe powiadomienia od kurierów i spam na Whatsappie
Badacze z firmy Kaspersky przyjrzeli się ewolucji spamu i phishingu w drugim kwartale bieżącego roku. Od ponad roku oszuści intensywnie wykorzystują chaos związany z przesyłkami, aby skłonić użytkowników do otwarcia odnośników w phishingowych wiadomościach e-mail. W minionym kwartale trend ten utrzymał się. Co więcej, cyberprzestępcy stali się bieglejsi w tłumaczeniu swoich treści spamowych na różne języki. Wzrosła liczba fałszywych faktur, które były wystawiane na całym świecie i dotyczyły wszelkich płatności, od cła po koszty wysyłki. W przypadku takich wiadomości ofiary były często przekierowywane na fałszywą stronę internetową, gdzie mogły nie tylko stracić pieniądze, ale również ujawnić swoje dane dotyczące karty kredytowej.
Czytaj dalej > -
Od wybuchu pandemii badacze z firmy Kaspersky zidentyfikowali ponad 5 000 stron phishingowych związanych z COVID-19
Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób oszuści wykorzystują obecne wyzwanie epidemiologiczne, eksperci z firmy Kaspersky przeanalizowali wiadomości spamowe związane z pandemią oraz strony phishingowe przygotowane przez cyberprzestępców w celu kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników. Od marca 2020 r. do lipca 2021 r. technologie firmy Kaspersky udaremniły ponad milion prób odwiedzenia takich stron przez użytkowników.
Czytaj dalej > -
Operacja GhostEmperor: zaawansowane cyberataki na chińskojęzyczne cele przy użyciu nieznanego rootkita
Zaawansowane cybergangi nieustannie szukają nowych, bardziej wyrafinowanych sposobów przeprowadzania ataków. Dlatego badacze z firmy Kaspersky monitorują ich działania mające na celu odświeżanie i uaktualnianie szkodliwych zestawów narzędzi. W najnowszym raporcie poświęconym ewolucji ataków APT badacze z firmy Kaspersky ujawniają m.in. szczegóły unikatowej, długotrwałej operacji GhostEmperor, w której wykorzystano luki w zabezpieczeniach Microsoft Exchange w celu atakowania dużych podmiotów. W operacji użyto zaawansowanych narzędzi i nie wykazywała ona podobieństwa do działania żadnego znanego ugrupowania cyberprzestępczego.
Czytaj dalej > -
Piąte urodziny inicjatywy No More Ransom pomagającej w walce z ransomware
Mija pięć lat od powstania inicjatywy "No More Ransom", która została uruchomiona w 2016 r. przez organy ścigania oraz firmy z branży bezpieczeństwa IT, m.in. Kaspersky, aby pomóc ofiarom oprogramowania ransomware odzyskać swoje dane. Efekty inicjatywy można podsumować następującymi liczbami: ponad 900 milionów dolarów udaremnionych nielegalnych zysków oraz ponad 6 milionów osób, które pobrały bezpłatne narzędzia deszyfrujące.
Czytaj dalej > -
5 najpopularniejszych oszustw stosowanych przez cyberprzestępców w związku z Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi 2020
Z rocznym opóźnieniem rozpoczęły się Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio. Tym razem wszystkie konkurencje rozegrają się bez udziału widzów. W ten sposób ograniczone zostaną zagrożenia fizyczne - z punktu widzenia zdrowia oraz cyberbezpieczeństwa (takie jak kradzież danych z wykorzystaniem luk w zabezpieczeniach publicznej sieci Wi-Fi w obiektach sportowych). Jednak kibice sportowi powinni mieć się na baczności, ponieważ cyberprzestępcy będą stosowali różne oszustwa online wykorzystujące ich chęć obejrzenia igrzysk olimpijskich. Aby uzyskać pełniejszy obraz tego, w jaki sposób oszuści próbują zarobić na zainteresowaniach widzów, eksperci z firmy Kaspersky przeanalizowali strony phishingowe związane z igrzyskami, które zostały stworzone w celu kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników.
Czytaj dalej > -
Co dziesiąty incydent naruszenia cyberbezpieczeństwa w firmach jest uznawany za poważny
Ze zanonimizowanych metadanych dostarczonych dobrowolnie przez klientów usługi Kaspersky MDR wynika, że jeden na dziesięć (9%) możliwych do uniknięcia incydentów naruszenia cyberbezpieczeństwa może spowodować poważne zakłócenia lub nieautoryzowany dostęp do zasobów klienta. Przeważająca większość incydentów (72%) miała średni poziom krytyczności. To oznacza, że zagrożenia te, gdyby nie zostały wykryte przez technologie bezpieczeństwa, wpłynęłyby na wydajność zasobów lub mogłyby doprowadzić do nadużycia danych.
Czytaj dalej > -
Co szósty użytkownik aplikacji do randkowania online padł ofiarą doxingu
Od kilkudziesięciu lat świat szybko podąża w kierunku cyfryzacji, która wkracza również do sfery randkowania. W niektórych państwach aplikacje randkowe stały się najpopularniejszym sposobem na poznanie nowych osób. Trudno też wyobrazić sobie komunikację współczesnych par bez mediów społecznościowych. Istnieje jednak druga strona medalu: kiedy miłość przenosi się do świata cyfrowego, powstaje zagrożenie związane z gromadzeniem i publicznym ujawnieniem danych osobowych (zjawisko to nosi nazwę "doxing"). Specjaliści z firmy Kaspersky przeprowadzili ankietę, aby dowiedzieć się, jakie są główne zagrożenia i obawy użytkowników podczas randkowania online. Okazało się, że co szósty z nich doświadczył doxingu.
Czytaj dalej > -
LuminousMoth: nietypowa zaawansowana kampania cyberprzestępcza w Azji Południowowschodniej
Eksperci z firmy Kaspersky odkryli unikatową, przeprowadzoną na szeroką skalę kampanię cyberprzestępczą wymierzoną w użytkowników w Azji Południowowschodniej, głównie w Birmie oraz na Filipinach. Cyberprzestępcy zidentyfikowali około 100 ofiar w Birmie i 1400 na Filipinach, wśród których znalazły się również podmioty rządowe. Infekcja odbywa się za pośrednictwem spersonalizowanych wiadomości phishingowych zawierających szkodliwy dokument Worda. Pobrany do systemu szkodnik może rozprzestrzeniać się do innych hostów za pośrednictwem nośników USB.
Czytaj dalej > -
Phishing w komunikatorach internetowych
Badacze z firmy Kaspersky przyjrzeli się atakom phishingowym przeprowadzanym z użyciem komunikatorów na urządzeniach z Androidem. Najwięcej szkodliwych odsyłaczy wykrytych w okresie od grudnia 2020 r. do maja 2021 r. wysłano za pośrednictwem aplikacji WhatsApp (89,6%) oraz Telegram (5,6%). Na trzecim miejscu znalazł się Viber (z udziałem 4,7%) oraz Hangouts (z udziałem poniżej jednego procenta). Wśród państw z najwyższą liczbą ataków phishingowych znalazła się Rosja (46%), Brazylia (15%) oraz Indie (7%). Na całym świecie odnotowywano 480 prób ataków dziennie.
Czytaj dalej > -
Cyberprzestępcy coraz bardziej interesują się grami wideo
W 2020 roku, gdy państwa na całym świecie zmuszone były wprowadzić lockdown, gwałtownie wzrosła liczba graczy, co naturalnie przyciągnęło uwagę cyberprzestępców, którzy szukali sposobów wykorzystania tego trendu dla osobistych korzyści. Badacze z firmy Kaspersky przyjrzeli się ewolucji tych zagrożeń na przestrzeni półtora roku.
Czytaj dalej > -
Wzrasta oszukańcza aktywność tuż przed premierą długo oczekiwanego filmu o superbohaterce
Po kilkukrotnej zmianie daty premiery z powodu pandemii świat w końcu będzie mógł obejrzeć długo oczekiwany film pt. "Czarna Wdowa". W obliczu restrykcji nałożonych w związku z koronawirusem organizatorzy zdecydowali się na istotny krok - premiera Czarnej Wdowy odbędzie się jednocześnie w kinach oraz serwisach streamingowych. Badacze z firmy Kaspersky informują, że przeniesienie premiery do internetu wzmogło zainteresowanie tym filmem nie tylko wśród kinomaniaków, ale również oszustów.
Czytaj dalej > -
Wieloplatformowe szkodliwe oprogramowanie ugrupowania WildPressure atakuje systemy macOS na Bliskim Wschodzie
Od sierpnia 2019 roku badacze z firmy Kaspersky obserwują Milum - trojana wykorzystywanego przez zaawansowany cybergang WildPressure działający na Bliskim Wschodzie. Badając jeden z najnowszych ataków wymierzony w sektor przemysłowy, eksperci odkryli nowsze wersje szkodnika Milum, napisane w innych językach programowania. Jedna z nich potrafi infekować i uruchamiać się zarówno w systemach Windows, jak i macOS.
Czytaj dalej > -
Ransomware REvil: Kaspersky wykrył ponad 5 000 prób ataków w ramach kampanii przeprowadzonej w 22 krajach
2 lipca stało się jasne, że gang ransomware REvil przeprowadził duży atak na dostawców usług zarządzanych (MSP) oraz ich klientów na całym świecie. W rezultacie tysiące firm potencjalnie padło ofiarą oprogramowania ransomware. Badacze z firmy Kaspersky zaobserwowali jak dotąd ponad 5 000 prób infekcji w Europie oraz Ameryce Północnej i Południowej.
Czytaj dalej > -
Tatsuno, światowy producent sprzętu dla branży paliwowej, chroni swoje dystrybutory paliwa przy pomocy rozwiązania firmy Kaspersky
Tatsuno Corporation, japoński producent dystrybutorów paliwa oraz innych rozwiązań dla klientów działających na globalnym rynku sprzedaży detalicznej paliwa, wybrał rozwiązanie Kaspersky Embedded Systems Security w celu zapewnienia ochrony systemom terminali płatniczych zainstalowanych w swoich dystrybutorach paliwa. Kluczowe korzyści oferowane przez to rozwiązanie obejmują: obsługę systemu Windows XP, wysoki poziom bezpieczeństwa przez długi okres oraz kompatybilność ze sprzętem charakteryzującym się mniejszą wydajnością.
Czytaj dalej > -
Kaspersky uaktualnia Polys - platformę do głosowania online opartą na technologii blockchain
Polys, oparta na technologii blockchain platforma do głosowania stworzona w ramach Kaspersky Innovation Hub, została wzbogacona o nowe sposoby głosowania, wychodząc naprzeciw życzeniom klientów. Ponadto dzięki aktualizacji o nowe funkcje platforma ułatwia organizowanie i zarządzanie głosowaniami.
Czytaj dalej > -
Aplikacje randkowe w 2021 r.: technicznie bezpieczniejsze, ale wciąż istnieje ryzyko stalkingu i doxingu
Od robotów do towarzystwa po wybór idealnego partnera przy pomocy sztucznej inteligencji - technologia stała się nierozerwalnie związana z randkowaniem i szukaniem miłości, zwłaszcza dzisiaj, gdy półtora roku lockdownu sprawiło, że jedynym możliwym rodzajem kontaktów są często te cyfrowe. Aby sprawdzić, co ten trend oznacza dla bezpieczeństwa, badacze z firmy Kaspersky przeprowadzili szczegółowe badanie dziewięciu popularnych aplikacji randkowych pod kątem ich bezpieczeństwa.
Czytaj dalej >