Informacje prasowe
-
Kaspersky oraz ownCloud nawiązują partnerstwo w celu ochrony platformy współpracy
Firmy Kaspersky oraz ownCloud ogłaszają dzisiaj początek partnerstwa technologicznego mającego na celu integrację technologii Kaspersky Scan Engine z platformą współpracy ownCloud Enterprise. Integracja ta dokonywana jest za pośrednictwem opartego na otwartym standardzie protokołu ICAP. Pozwala to przenieść skanowanie na oddzielny serwer w celu zachowania wydajności platformy, jak również umożliwia skalowalność, łatwą konfigurację oraz utrzymanie.
Czytaj dalej > -
Kaspersky oraz Fnatic ogłaszają globalne partnerstwo
Kaspersky, międzynarodowa firma z branży cyberbezpieczeństwa i prywatności cyfrowej, oraz Fnatic, wysokiej klasy marka w dziedzinie e-sportu, ogłaszają globalne partnerstwo. Przedmiotem współpracy będzie prowadzenie wspólnych inicjatyw, łącznie z wielokanałowymi kampaniami, w ramach których prezentowane będą treści cyfrowe, oraz cyklami wydarzeń. Ponadto nazwa "Kaspersky" pojawi się na koszulkach sportowych zespołu Fnatic Rising League of Legends.
Czytaj dalej > -
Nowe rozwiązanie Kaspersky Machine Learning for Anomaly Detection pozwala przewidywać awarie procesów produkcyjnych
Kaspersky informuje o wprowadzeniu na rynek Kaspersky Machine Learning for Anomaly Detection (MLAD) - rozwiązania umożliwiającego wykrywanie odchyleń w procesach produkcyjnych na wczesnym etapie. Wspomagany algorytmami uczenia maszynowego, które analizują telemetrię z czujników maszyn, ostrzega o awariach urządzeń poprzez wyświetlanie alertów, gdy tylko parametry procesu produkcyjnego zaczną przybierać niespodziewane wartości. Kaspersky MLAD posiada bogaty w funkcje interfejs graficzny umożliwiający szczegółową analizę anomalii, jak również narzędzia, które mogą zintegrować produkt z istniejącymi systemami w celu dostarczania alertów na panele sterujące operatorów.
Czytaj dalej > -
Kaspersky odkrywa detale ataków ransomware na firmy w Korei Południowej prowadzone przez cybergang Andariel
Wcześniej tego roku badacze z firmy Kaspersky wykryli szkodliwy dokument Worda, w którym zastosowano nowatorski schemat infekcji wykorzystujący trzyetapową szkodliwą funkcję. Celem ataków były wybrane branże w Korei Południowej. Początkowe ustalenia wskazywały, że były one dziełem cybergangu Lazarus. Jednak dalsza analiza wykazała, na podstawie kilku wyraźnych wskazówek w kodzie oraz sposobie uruchamiania, że atak został w rzeczywistości przeprowadzony przez podgrupę Lazarusa - Andariel.
Czytaj dalej > -
Kaspersky odkrywa 6-letnią kampanię cyberszpiegowską prowadzoną na Bliskim Wschodzie
Badacze z firmy Kaspersky odkryli długotrwałą kampanię cyberszpiegowską wymierzoną w perskojęzyczne osoby w Iraku. Stojące za nią ugrupowanie - określone jako Ferocious Kitten - działa od co najmniej 2015 r. i rozprzestrzenia niestandardowe szkodliwe oprogramowanie o nazwie MarkiRAT, które kradnie dane i potrafi wykonywać polecenia na maszynie ofiary. Szkodnik posiada również wersje, które potrafią przejmować kontrolę nad przeglądarką Chrome oraz aplikacją Telegram użytkownika zainfekowanego urządzenia.
Czytaj dalej > -
Kaspersky przedstawia przemysłową grę symulacyjną w rzeczywistości wirtualnej
W ramach swojej strategicznej gry symulacyjnej dla biznesu firma Kaspersky oferuje teraz możliwość rozegrania scenariusza opartego na elektrowni w rzeczywistości wirtualnej. Zastosowanie technologii VR pozwala osobom decyzyjnym w firmach oraz kierownikom wyższego szczebla wcielić się w specjalistów ds. bezpieczeństwa informatycznego. Dzięki temu mogą oni bezpośrednio doświadczyć, jak decyzje związane z cyberbezpieczeństwem wpływają na firmę, oraz zobaczyć związek między jej ochroną a efektywnością.
Czytaj dalej > -
Kaspersky wykrywa szkodliwe aplikacje podszywające się pod popularną grę
Minecraft, najlepiej sprzedająca się gra wszech czasów, przyciąga uwagę nie tylko graczy, którzy oddają się jej z entuzjazmem, ale również oszustów. W ubiegłym roku badacze z firmy Kaspersky wykryli ponad 20 narzędzi reklamowanych w sklepach z aplikacjami, które rzekomo oferowały dodatkowe funkcje do Minecrafta. Chociaż szkodniki te zostały usunięte z oficjalnych sklepów, eksperci z firmy Kaspersky zidentyfikowali nowe niebezpieczne aplikacje, wykorzystujące tę znaną grę do oszukańczych celów.
Czytaj dalej > -
Luki dnia zerowego w systemie Windows oraz przeglądarce Chrome wykorzystane w serii zaawansowanych cyberataków
W kwietniu eksperci z firmy Kaspersky wykryli wiele ataków precyzyjnie wycelowanych w liczne firmy. Użyto w nich nieznanego wcześniej łańcucha szkodliwych narzędzi wykorzystujących luki dnia zerowego w przeglądarce Google Chrome i systemie Microsoft Windows. Jedno z tych narzędzi służy do zdalnego wykonywania szkodliwego kodu w przeglądarce, a drugie pozwala na zwiększanie uprawnień w atakowanym systemie. Luki zostały już załatane przez firmę Microsoft.
Czytaj dalej > -
Kaspersky pomaga firmie z branży przemysłowej oszczędzić 1,7 mln dolarów - wynika z niezależnego badania
Dzięki swojemu rozwiązaniu Kaspersky Industrial CyberSecurity for Networks firma Kaspersky pomogła jednemu z klientów zaoszczędzić 1,7 miliona dolarów, co stanowiło 135% zwrot z inwestycji (ROI) - wynika ze zleconego przez nią badania Total Economic Impact™ (TEI) przeprowadzonego przez Forrester Consulting. Na podstawie wywiadu z klientem firmy Kaspersky, dostawcą energii elektrycznej z 400 stacjami elektroenergetycznymi, Forrester wyliczył wysokość oszczędności na podstawie korzyści, kosztów oraz ryzyka związanych z inwestycją, a następnie dokonał analizy finansowej dla okresu trzech lat. Od momentu wdrożenia rozwiązania, dzięki jego skutecznemu działaniu, badane przedsiębiorstwo nie doświadczyło żadnych incydentów naruszenia bezpieczeństwa.
Czytaj dalej > -
TikTok, Roblox i gry wideo: czego szukały dzieci online w okresie 2020-2021 r.
Rok 2020 okazał się jednym z najbardziej bezprecedensowych dla współczesnych dzieci. Z powodu pandemii wiele powszechnych aktywności, takich jak nauka, spotkania z przyjaciółmi i rodziną, rozrywka oraz rekreacja, wyglądało zupełnie inaczej. Aby dowiedzieć się, jak w tych nowych warunkach zmieniły się zainteresowania i potrzeby dzieci, firma Kaspersky przeanalizowała zanonimizowane dane dobrowolnie dostarczane przez użytkowników oprogramowania Kaspersky Safe Kids w okresie 2020-2021 r., takie jak wyszukiwane zapytań, najpopularniejsze aplikacje dla systemu Android oraz kategorie otwieranych stron internetowych.
Czytaj dalej > -
Cyberprzestępcy polują na kryptowalutę: liczba nowych modyfikacji szkodliwych koparek w marcu 2021 r. wzrosła ponad czterokrotnie w stosunku do poprzedniego miesiąca
Z raportu firmy Kaspersky poświęconego ewolucji szkodliwego oprogramowania w pierwszym kwartale 2021 r. wynika, że cyberprzestępcze koparki kryptowalut wracają do gry po ponadrocznym spadku aktywności.
Czytaj dalej > -
Od masowych kampanii po polowanie na "grubego zwierza": jak oprogramowanie ransomware JSWorm wyewoluowało w ciągu zaledwie dwóch lat
Ukierunkowane oprogramowanie ransomware wciąż nęka firmy na całym świecie, dlatego warto przyjrzeć się bliżej operacjom konkretnych cybergangów. Dzięki temu będzie można lepiej je zrozumieć, a także opracować bardziej zaawansowaną ochronę przed ich atakami. Badacze z firmy Kaspersky rozłożyli na czynniki pierwsze i zbadali ciekawy okaz (a dokładniej - okazy) należący do grupy JSWorm, który pokazuje, jak sprawnie potrafi ona aktualizować swój zestaw narzędzi. Ugrupowanie to, które wcześniej koncentrowało się na operacjach przeprowadzanych na skalę masową, zdołało szybko zaadaptować się oraz rozwinąć wysoce ukierunkowaną operację w ciągu zaledwie dwóch lat, tworząc ponad osiem odrębnych "marek" szkodliwych narzędzi.
Czytaj dalej > -
Kaspersky wykrywa kolejnego brazylijskiego trojana bankowego atakującego na skalę globalną
Badacze z firmy Kaspersky wykryli nowe szkodliwe oprogramowanie bankowe z Brazylii o nazwie Bizarro, które zaatakowało 70 banków w różnych państwach Europy i Ameryki Południowej. W zeszłym roku eksperci zauważyli, że kilka trojanów bankowych z Ameryki Południowej (Guildma, Javali, Melcoz oraz Grandoreiro) rozszerzyło swoje operacje na cały świat. Określane łącznie jako Tetrade, rodziny te stosowały szereg nowych, innowacyjnych i wyrafinowanych technik. Podobną tendencję zaobserwowano w 2021 r. - nowy gracz lokalny, Bizarro, zaczął działać na skalę globalną.
Czytaj dalej > -
Operatorzy ransomware i gdzie ich znaleźć: Kaspersky rzuca nieco światła na ekosystem cyberprzestępczy
Za każdym razem, gdy pojawia się temat cyberzagrożeń dla firm, jednym z pierwszych przykładów jest ransomware. Cyberprzestępcy wypracowali dobrze działające mechanizmy, a ich poczynania jeszcze nigdy nie były tak śmiałe, o czym świadczą nieustanne doniesienia medialne o atakach na organizacje z wykorzystaniem oprogramowania wymuszającego okup. Aby pomóc organizacjom zrozumieć, jak działa ten ekosystem oraz jak można z nim walczyć, na potrzeby najnowszego raportu badacze z firmy Kaspersky zagłębili się w fora darknetu, przyjrzeli się dokładnie cybergangom Revil i Babuk oraz rozwiali kilka mitów dotyczących ransomware.
Czytaj dalej > -
Powrót do normalności: po styczniowym wzroście liczba ataków DDoS w I kwartale 2021 r. wraca do poziomu sprzed lockdownu
W pierwszych trzech miesiącach 2021 r. liczba ataków DDoS spadła o 29% w stosunku do analogicznego okresu w 2020 r. oraz zwiększyła się o 47% w porównaniu z IV kwartałem 2020 r. - wynika z danych pochodzących z rozwiązania Kaspersky DDoS Protection. Wzrost ten spowodowany był nietypowym, nagłym skokiem w styczniu, który odpowiadał za 43% wszystkich ataków w analizowanym kwartale, podczas gdy pozostałe dwa miesiące nadal były spokojne.
Czytaj dalej > -
Eksperci ds. bezpieczeństwa z firmy Kaspersky podzielą się swoimi umiejętnościami technicznymi w nowym spotkaniu online z cyklu "GReAT Ideas"
Kaspersky zaprasza na kolejną sesję z cyklu "GReAT Ideas" - serii tematycznych wydarzeń online, w ramach których firma wspiera społeczność związaną z cyberbezpieczeństwem oraz dzieli się swoim doświadczeniem, jak również wynikami najnowszych badań dotyczących cyberzagrożeń. Gośćmi sesji zaplanowanej na 13 maja będą eksperci z Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) firmy Kaspersky, którzy omówią najnowsze wiadomości związane z cyberbezpieczeństwem i poprowadzą warsztaty na temat inżynierii wstecznej oraz analizy głównych przyczyn ataków.
Czytaj dalej > -
Operacja TunnelSnake: nieznany wcześniej rootkit wykorzystywany do kontrolowania sieci firm w Azji i Afryce
Badacze z firmy Kaspersky wykryli TunnelSnake - aktywną kampanię APT prowadzoną od 2019 r., której celem były regionalne placówki dyplomatyczne w Azji oraz Afryce. Atakujący zastosowali nieznanego wcześniej rootkita o nazwie Moriya. Szkodnik ten, posiadający niemal całkowitą kontrolę nad systemem operacyjnym, umożliwił atakującym przechwytywanie ruchu sieciowego oraz ukrywanie szkodliwych poleceń wydawanych zainfekowanym hostom. W efekcie przestępcy przez kilka miesięcy potajemnie kontrolowali sieci atakowanych organizacji.
Czytaj dalej > -
Automatyczne uczenie, zarządzanie lukami w zabezpieczeniach i więcej usprawnień w nowej edycji rozwiązania Kaspersky Industrial CyberSecurity for Networks
Kaspersky wprowadza nową edycję Kaspersky Industrial CyberSecurity for Networks - platformy zapewniającej cyberochronę sieci przemysłowych. Oprócz monitorowania ruchu technologii operacyjnej (OT), które pozwala zidentyfikować nieautoryzowaną aktywność, Kaspersky Industrial CyberSecurity for Networks oznacza teraz luki w zabezpieczeniach sprzętu oraz przedstawia zalecenia dotyczące działań zaradczych. Dzięki dodaniu obsługi protokołu BACnet rozwiązanie może skutecznie chronić systemy inteligentnych budynków. Ponadto tryb automatycznego uczenia dla monitorowania ruchu, płynne aktualizacje protokołów, jak również nowa konsola administracyjna online upraszczają zarządzanie i zapewniają skuteczniejsze zwalczanie zagrożeń przemysłowych.
Czytaj dalej > -
Kaspersky odnotował nasilenie cyberataków związanych ze szczepionkami przeciwko COVID-19
Oszuści nieustannie szukają nowych sposobów kradzieży danych użytkowników, a w ubiegłym roku pojawiła się zupełnie nowa sposobność dokonywania intratnych oszustw. Powszechnie stosowano wiadomości spamowe oraz strony phishingowe związane z pandemią wirusa powodującego COVID-19, aby czerpać korzyści z najbardziej niepokojących i nagłośnionych wiadomości pojawiających się mediach. Według najnowszego raportu firmy Kaspersky poświęconemu ewolucji spamu i phishingu w I kwartale 2021 r., oszuści nadal wykorzystują do swoich celów pandemię, a w szczególności szczepienia.
Czytaj dalej > -
Kaspersky publikuje poradnik podpowiadający, jak chronić się przed doxingiem
Udostępnianie i geotagowanie zdjęć, przesyłanie dokumentów do chmury, instalowanie nowej aplikacji czy nawet przeglądanie sklepów internetowych - codziennie zarządzamy naszymi danymi osobowymi, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie. Jednocześnie często nie do końca wiemy, co tak naprawdę udostępniamy, i co ważniejsze - do kogo trafiają ostatecznie dane, które mogą sprawić, że będziemy podatni na ataki. Jednym z zagrożeń, na jakie narażeni są użytkownicy internetu niezależnie od wieku, profesji czy wykształcenia, jest doxing, który polega na gromadzeniu informacji osobowych w celu upublicznienia ich lub wykorzystania w inny sposób, po to by zaszkodzić danej osobie. Aby pomóc użytkownikom odzyskać kontrolę nad swoimi danymi i chronić się przed doxingiem, eksperci ds. prywatności z firmy Kaspersky opracowali wyczerpujące wskazówki podpowiadające, w jaki sposób odpowiedzialnie postępować ze swoimi prywatnymi danymi.
Czytaj dalej > -
Zaawansowane cybergangi coraz częściej wykorzystują luki w zabezpieczeniach
Eksperci z firmy Kaspersky podsumowali ewolucję zaawansowanych cyberataków w I kwartale 2021 r. W ostatnich trzech miesiącach największe fale aktywności APT napędzane były atakami na łańcuch dostaw oraz lukami dnia zerowego. W wyniku złamania zabezpieczeń w oprogramowaniu Orion firmy SolarWinds służącym do monitorowania infrastruktur IT w ponad 18 000 sieciach klientów zainstalowany został niestandardowy trojan dający zdalny dostęp, z kolei luka w zabezpieczeniach Microsoft Exchange Server spowodowała nowe kampanie ataków w Europie, Rosji oraz Stanach Zjednoczonych.
Czytaj dalej > -
Era ściśle wycelowanych ataków ransomware: olbrzymi wzrost w okresie 2019-2020 r.
W okresie od 2019 r. do 2020 r. liczba użytkowników produktów firmy Kaspersky stanowiących cel ukierunkowanych ataków ransomware, w ramach których cyberprzestępcy wyłudzają pieniądze od korporacji i organizacji publicznych, zwiększyła się o niemal 770%. Wzrostowi temu towarzyszył 29% spadek łącznej liczby użytkowników, którzy stanowili cel dowolnego rodzaju oprogramowania ransomware, a WannaCry nadal stanowił najpopularniejszą rodzinę takich szkodników. To jedne z najistotniejszych ustaleń zawartych w raporcie firmy Kaspersky dotyczącym krajobrazu ransomware w latach 2019-2020.
Czytaj dalej > -
Kaspersky identyfikuje oszustwa wykorzystujące najpopularniejsze na świecie nagrody filmowe
W najbliższą niedzielę, 25 kwietnia, po kilkukrotnej zmianie daty z powodu pandemii, odbędzie się 93 ceremonia wręczenia Nagród Akademii Filmowej 2021, znana też jako Oscary. Mimo nałożonych w związku z pandemią restrykcji organizatorzy dokładają starań, aby wirtualna ceremonia była możliwie najbardziej ekscytująca. Po raz pierwszy w historii konkursu wydarzenie odbędzie się nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w otwartych "centrach" w Londynie i Paryżu. Tymczasem w świecie online oszuści wykorzystują zainteresowanie tym wydarzeniem, rozprzestrzeniając szkodliwe pliki jako tytuły nominowane w kategorii najlepszy firm. Badacze z firmy Kaspersky zidentyfikowali różne strony phishingowe oferujące, przed ogłoszeniem nagród, bezpłatne strumieniowe odtwarzanie filmów nominowanych do Oscarów, które w rzeczywistości mają na celu kradzież danych uwierzytelniających użytkowników.
Czytaj dalej > -
Kaspersky wprowadza rozwiązanie Endpoint Security Cloud uaktualnione o funkcję EDR dla małych i średnich firm
Nowa wersja Kaspersky Endpoint Security Cloud została wyposażona w funkcję wykrywania i reagowania na incydenty na punktach końcowych (endpoint detection and response, EDR). Rozwiązanie zapewnia administratorom IT widoczność zainfekowanych punktów końcowych oraz łańcucha etapów cyberataku, co umożliwia analizę parametrów oraz głównych przyczyn incydentów, a następnie podjęcie proaktywnych działań w celu zwiększenia ogólnego bezpieczeństwa firmy.
Czytaj dalej > -
Interpol wspiera koalicję przeciwko stalkerware w walce z przemocą wspomaganą technologią
Interpol zamierza zwiększyć możliwości organów ścigania na całym świecie, pozwalając na prowadzenie dochodzeń w sprawie wykorzystywania stalkerware i wspieranie ofiar wymagających pomocy. Monitorowanie ofiary przy użyciu jej telefonu lub komputera jest formą przemocy i wywołuje u niej strach. Stalkerware - komercyjne oprogramowanie pozwalające sprawcom potajemnie śledzić innych za pośrednictwem ich własnych urządzeń - stanowi realne i szybko ewoluujące zagrożenie, szczególnie w czasie pandemii COVID-19.
Czytaj dalej >