Informacje prasowe
-
Interpol wspiera koalicję przeciwko stalkerware w walce z przemocą wspomaganą technologią
Interpol zamierza zwiększyć możliwości organów ścigania na całym świecie, pozwalając na prowadzenie dochodzeń w sprawie wykorzystywania stalkerware i wspieranie ofiar wymagających pomocy. Monitorowanie ofiary przy użyciu jej telefonu lub komputera jest formą przemocy i wywołuje u niej strach. Stalkerware - komercyjne oprogramowanie pozwalające sprawcom potajemnie śledzić innych za pośrednictwem ich własnych urządzeń - stanowi realne i szybko ewoluujące zagrożenie, szczególnie w czasie pandemii COVID-19.
Czytaj dalej > -
Pięć przełomowych zmian we współczesnych atakach ransomware
W ciągu kilku ubiegłych lat metody wykorzystywane przez cyberprzestępców w atakach z użyciem ransomware uległy znacznej zmianie. Podczas gdy dawniej atakujący dążyli do zaszyfrowania danych jak największej liczby użytkowników, obecnie ich działania są znacznie bardziej precyzyjne - przestępcy szczegółowo badają każdy cel, szukając słabych punktów. Zaawansowane cybergangi działają niemal jak dostawcy usług online, stosując tradycyjne mechanizmy marketingowe. Na bazie działań grupy przestępczej Darkside badacze z firmy Kaspersky zidentyfikowali pięć przykładów tej transformacji.
Czytaj dalej > -
Kaspersky prezentuje wyniki finansowe wskazujące na stabilny wzrost w 2020 r.
Firma Kaspersky odnotowała stabilny wzrost w 2020 r., a jej globalne, niezbadane przez biegłego rewidenta, przychody wyniosły zgodnie z międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej 704 miliony*, co stanowi 3% wzrost rok do roku*. W dobie licznych wyzwań związanych z pandemią firma wypracowała pozytywne wyniki, chroniąc prywatność użytkowników i pomagając przedsiębiorstwom łagodzić cyberzagrożenia w warunkach coraz większej cyfryzacji.
Czytaj dalej > -
Kaspersky uzyskał miano "Vendor to Watch" w dziedzinie pojazdów opartych na oprogramowaniu
W swoim raporcie zatytułowanym "Market Trends: Software-Defined Vehicles Will Disrupt the Automotive Supply Chain" Gartner określił firmę Kaspersky mianem "Vendor to Watch" w związku z jej autorskim systemem KasperskyOS. Raport stanowi analizę trendów w dziedzinie pojazdów przyszłości i jest adresowany do najnowszej kategorii dostawców usług technologicznych rewolucjonizujących łańcuch dostaw w sektorze motoryzacyjnym.
Czytaj dalej > -
Wzrost popularności głosowania z wykorzystaniem technologii blockchain
W okresie od grudnia 2020 r. do lutego 2021 r. trzykrotnie wzrosła w stosunku do poprzedniego roku liczba głosowań za pośrednictwem Polys - opartej na technologii blockchain platformie do głosowania online stworzonej przez Kaspersky Innovation Hub. Dwa dominujące wcześniej sektory - placówki edukacyjne oraz organizacje pozarządowe - nadal znajdują się na prowadzeniu pod względem udziału w łącznej liczbie głosowań za pośrednictwem tego narzędzia, jednak udział pozostałych sektorów uległ wyraźnym zmianom.
Czytaj dalej > -
Kaspersky wykrywa lukę dnia zerowego w systemowym procesie Desktop Window Manager
Na początku 2021 r. badacze z firmy Kaspersky, po wnikliwej analizie szkodliwego modułu cybergangu BITTER wykorzystującego znaną już podatność CVE-2021-1732, zidentyfikowali kolejną lukę dnia zerowego. Eksperci nie są obecnie w stanie powiązać aktywności cyberprzestępców stojących za narzędziem wykorzystującym tę lukę w procesie Desktop Windows Manager systemu Windows z żadnym znanym cybergangiem.
Czytaj dalej > -
Kaspersky zaprezentuje swoje pierwsze cyberodporne urządzenie podczas targów Hannover Messe
Podczas targów Hannover Messe zaprezentowane zostanie rozwiązanie Kaspersky IoT Secure Gateway 100 oparte na systemie KasperskyOS. Rozwiązanie to łączy urządzenia i czujniki z usługami platformy Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT), zapewniając zaawansowaną wbudowaną ochronę danych gromadzonych na urządzeniu oraz ich bezpieczne przesyłanie do aplikacji.
Czytaj dalej > -
Kaspersky zabezpieczył ponad 9 000 klientów przed atakami z zainfekowanego sklepu z aplikacjami mobilnymi
Eksperci z firmy Kaspersky wykryli szkodliwy kod w wersji 3.17.18 oficjalnego klienta sklepu z aplikacjami APKPure dla systemu Android. Do chwili obecnej zagrożenie zostało wykryte i zablokowane na urządzeniach mobilnych niemal 9 400 użytkowników produktów firmy Kaspersky.
Czytaj dalej > -
Kaspersky uruchamia kurs online poświęcony inżynierii wstecznej zaawansowanych cyberzagrożeń
Firma Kaspersky rozszerza ofertę szkoleń online przeznaczonych dla specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, uruchamiając kurs w zakresie inżynierii wstecznej. Jest to program w formie samokształcenia, adresowany do osób, które posiadają już podstawową znajomość analizy szkodliwego oprogramowania. Dzięki niemu zarówno osoby indywidualne, jak i zespoły będą mogły w zaciszu własnego domu zdobyć umiejętności związane z inżynierią wsteczną, stosując najlepsze praktyki oferowane przez Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT) firmy Kaspersky.
Czytaj dalej > -
Połowa klientów trzymałaby się z daleka od dostawcy usług online, u którego doszło do incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych
Jeden na dwóch klientów (50%) nie chciałby mieć dłużej do czynienia z dostawcą usług online, który padł ofiarą jakiegokolwiek incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych - wynika z badania obejmującego 15 000 klientów na całym świecie przeprowadzonego przez firmę Kaspersky. Respondenci byliby jeszcze bardziej rozgoryczeni, gdyby okazało się, że można było uniknąć takiego incydentu - 63% ankietowanych zrezygnowałoby z korzystania z usług takiego dostawcy z obawy, że ich dane mogłyby zostać sprzedane osobom trzecim. Ponieważ klienci mają coraz większą świadomość spoczywających na firmach obowiązków dotyczących zapewnienia prywatności danych, firmy muszą być bardziej transparentne w zakresie postępowania z danymi użytkowników.
Czytaj dalej > -
Cring, oprogramowanie wymuszające okup, infekuje obiekty przemysłowe
Na początku 2021 r. cyberprzestępcy przeprowadzili serię ataków przy użyciu oprogramowania wymuszającego okup, o nazwie Cring. Poinformował o tym zespół CSIRT szwajcarskiego dostawcy usług telekomunikacyjnych, Swisscom, jednak sposób, w jaki oprogramowanie ransomware infekowało sieć organizacji, pozostawał nieznany. Badanie incydentu, który wystąpił w jednym z zaatakowanych przedsiębiorstw, przeprowadzone przez ekspertów z zespołu ICS CERT firmy Kaspersky, wykazało, że ataki przy użyciu oprogramowania Cring wykorzystują lukę w zabezpieczeniach serwerów VPN. Wśród ofiar znajdują się przedsiębiorstwa przemysłowe w państwach europejskich. W co najmniej jednym przypadku atak z wykorzystaniem ransomware spowodował tymczasowe zamknięcie zakładu produkcyjnego.
Czytaj dalej > -
Cybergangi prowadzące kampanie cyberszpiegowskie w regionie Azji i Pacyfiku podnoszą poprzeczkę w swoim najnowszym ataku
W czerwcu 2020 r. badacze z firmy Kaspersky odkryli zaawansowaną kampanię cyberszpiegowską, w ramach której atakowane były podmioty sektora rządowego i wojskowego w Wietnamie. Ostateczną fazę ataku stanowiła instalacja narzędzia zdalnej administracji zapewniającego pełną kontrolę nad zainfekowanym urządzeniem. Dalsza analiza wykazała, że kampania ta, charakteryzująca się wysokim poziomem wyrafinowania, została przeprowadzona przez ugrupowanie powiązane z aktywnym od co najmniej 2013 r. chińskojęzycznym cybergangiem o nazwie Cycldek.
Czytaj dalej > -
Globalna zmiana w krajobrazie szkodliwego oprogramowania finansowego w 2020 r.
Z nowych danych firmy Kaspersky wynika, że w okresie pandemii krajobraz zagrożeń finansowych uległ znaczącemu przeobrażeniu. Mimo ogólnego spadku liczby zagrożeń rozprzestrzenianych za pośrednictwem komputerów PC lub urządzeń mobilnych, w badanym okresie cyberprzestępcy wykorzystywali do tego celu nowe i zaawansowane techniki. Rozkład geograficzny ataków stał się bardziej zróżnicowany - zwłaszcza jeśli chodzi o mobilne szkodliwe oprogramowanie finansowe. Polska znalazła się na liście dziesięciu krajów, w których mobilne cyberzagrożenia finansowe atakują najczęściej.
Czytaj dalej > -
Ponad połowa ofiar oprogramowania ransomware płaci okup, ale tylko jedna czwarta w pełni odzyskuje swoje dane
Z badania firmy Kaspersky przeprowadzonego wśród 15 000 klientów wynika, że w ubiegłym roku ponad połowa (56%) ofiar oprogramowania ransomware zapłaciła okup w celu odzyskania dostępu do swoich danych. W przypadku 17% z nich zapłata okupu nie zagwarantowała odzyskania skradzionych danych.
Czytaj dalej > -
Doxing w biznesie: wzrost liczby spersonalizowanych ataków za pośrednictwem e-maili
Szkodliwi użytkownicy zrozumieli, że stosowanie niektórych sztuczek typowych dla zaawansowanych cybergangów, takich jak wykorzystywanie oprogramowania ransomware w atakach ukierunkowanych na organizacje, pozwala osiągnąć różne cele. Według badaczy z firmy Kaspersky kolejnym zagrożeniem, na które trzeba uważać, jest tzw. "corporate doxing", czyli gromadzenie poufnych informacji na temat organizacji i jej pracowników bez ich zgody w celu wyrządzenia szkody bądź osiągnięcia zysku. Szybki wzrost ilości dostępnych publicznie informacji, wycieki danych oraz postęp technologiczny sprawiają, że podstępne nakłonienie pracowników do ujawnienia poufnych informacji, a nawet przelania środków pieniężnych, staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Czytaj dalej > -
Cyberzagrożenia przemysłowe w II połowie 2020 r. - większa aktywność atakujących
Po spadku, jaki rozpoczął się w drugiej połowie 2019 r., odsetek komputerów stosowanych w przemysłowych systemach sterowania (ICS), na których zablokowano szkodliwe obiekty, w drugiej połowie 2020 r. zaczął ponownie rosnąć. W skali globalnej odsetek zaatakowanych komputerów ICS wynosił w drugiej połowie 33,4% - co stanowi wzrost o 0,85 proc. Odsetek takich komputerów w sektorze energetycznym zwiększył się o niemal 8%, w sektorze naftowo-gazowym - o prawie 7%, natomiast w sektorze inżynieryjnym oraz integracji ICS - o 6,2%.
Czytaj dalej > -
Kaspersky z tytułem lidera w zakresie usług analizy cyberzagrożeń
Forrester, wpływowa organizacja badawczo-doradcza, przyznała firmie Kaspersky tytuł lidera w zakresie usług analizy zagrożeń w swoim raporcie "The Forrester Wave™: External Threat Intelligence Services Q1, 2021". Raport ten stanowi istotny test porównawczy dla organizacji zainteresowanych usługami analizy zagrożeń na całym świecie.
Czytaj dalej > -
Niemal jedna czwarta użytkowników zawsze zezwala aplikacjom i usługom na dostęp do mikrofonu i kamery
Z nowego badania firmy Kaspersky przeprowadzonego wśród 15 000 osób na całym świecie wynika, że aż 23% użytkowników bez zastanowienia zezwala aplikacjom i usługom na dostęp do mikrofonów i kamer. Jednocześnie 59% osób niepokoi się tym, że ktoś mógłby je ukradkowo podglądać przez kamerę komputera, a 60% obawia się bycia śledzonym za pośrednictwem szkodliwego oprogramowania.
Czytaj dalej > -
Bunt przeciwko maszynom? Europejczycy ujawniają swoje nadzieje i obawy związane z cyborgami przyszłości
Nowe badanie przeprowadzone przez firmę Kaspersky ujawnia różnice w postawach Europejczyków wobec perspektywy przyszłości, w której w kręgu rodzinnym, w pracy, a nawet w życiu prywatnym będziemy mieć do czynienia z osobami, które zostały "udoskonalone" przy użyciu technologii. Badanie pokazuje, że niezrozumienie idei "human augmentation" może powstrzymać obiecujący postęp w tej dziedzinie.
Czytaj dalej > -
Efekt pandemii: covidowy krajobraz cyberprzestępczy
Po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie ogłosiła w połowie marca zeszłego roku, że mamy do czynienia z pandemią, państwa zaczęły pospiesznie podejmować środki mające na celu powstrzymanie jej rozprzestrzeniania się. Popularnym posunięciem w ramach walki z pandemią było przechodzenie firm na tryb pracy zdalnej. Ponieważ działania te były wykonywane w dużym pośpiechu i często bez uprzedniego przygotowania, wiele firm nie miało czasu na wdrożenie właściwych środków, narażając się na wiele nowych zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa. Według badaczy z firmy Kaspersky do najczęstszych należały ataki na protokoły wykorzystywane przez pracowników do uzyskiwania zdalnego dostępu do zasobów firmowych.
Czytaj dalej > -
Kaspersky uplasował się w pierwszej trójce w 81% testów porównawczych w 2020 r.
Ósmy rok z rzędu firma Kaspersky znalazła się na szczycie rankingu TOP3: jej rozwiązania bezpieczeństwa uplasowały się w pierwszej trójce w 50 na 62 niezależne testy, w których wzięły udział w 2020 r. Firma uplasowała się na podium w 81% testów porównawczych. Wynik ten stanowi potwierdzenie, że produkty firmy Kaspersky nieustannie wyprzedzają konkurencję pod względem ochrony zarówno przedsiębiorstw, jak i konsumentów przed znanymi, nieznanymi oraz zaawansowanymi zagrożeniami.
Czytaj dalej > -
Połowa firm zabrania dzielenia się wynikami analizy zagrożeń ze społecznościami zawodowymi
Dwie trzecie (66%) analityków cyberzagrożeń należy do społeczności zawodowych, jednak 52% osób odpowiedzialnych za IT oraz cyberbezpieczeństwo w firmach nie może dzielić się w obrębie takich społeczności wykrytymi artefaktami analizy zagrożeń - wynika z nowego raportu firmy Kaspersky.
Czytaj dalej > -
Firma Kaspersky sponsoruje zespół Aprilia Racing w ramach partnerstwa z Grupą Piaggio
Firma Kaspersky została sponsorem Aprilia Racing - jednego z najczęściej zwyciężających zespołów w historii wyścigów motocyklowych. Jej logo będzie widoczne na motocyklach zespołu przez cały sezon 2021, począwszy od pierwszego wyścigu, który odbędzie się 28 marca w Katarze. Sponsoring wynika z partnerstwa pomiędzy firmą Kaspersky a spółką matką Aprilii - grupą Piaggio, która stanowi największego w Europie producenta skuterów i motocykli.
Czytaj dalej > -
Szczepionki przeciwko COVID-19 do kupienia na czarnym rynku za kwotę od 200 do 1 200 dolarów
Obecnie na całym świecie prowadzona jest jedna z największych i najbardziej skomplikowanych w historii akcji szczepień. W tej sytuacji nie mogło zabraknąć oszustów oraz nielegalnych sprzedawców chcących wzbogacić się na tym procesie. Analizując 15 różnych rynków w Darknecie, badacze z firmy Kaspersky znaleźli reklamy trzech głównych szczepionek przeciwko COVID-19: preparatów firm Pfizer/BioNTech, AstraZeneca oraz Moderna. Pojawili się również sprzedawcy reklamujący niezatwierdzone szczepionki.
Czytaj dalej > -
Budowa zaufania i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni: Kaspersky współprzewodniczy wraz ze stowarzyszeniem Cigref grupie roboczej w ramach inicjatywy Paris Call
Cigref, cyfrowe stowarzyszenie największych francuskich firm oraz administracji publicznych, wraz z działającą w branży cyberbezpieczeństwa firmą Kaspersky, współprzewodniczą Grupie Roboczej 6 (WG6) powołanej w ramach inicjatywy Paris Call for Trust and Security in Cyberspace. Celem grupy jest opracowanie konkretnych propozycji rozwiązań zwiększających poziom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
Czytaj dalej >