• Kaspersky analizuje sytuację dotyczącą oprogramowania stalkerware w 2020 r.

    Stalkerware, czyli oprogramowanie do inwigilacji wykorzystywane w przemocy domowej, nadal stanowi istotny problem - wynika z nowego raportu firmy Kaspersky, który pokazuje, że w 2020 r. ofiarą narzędzi tego typu padło łącznie 53 870 użytkowników urządzeń mobilnych na całym świecie.

    Czytaj dalej >
  • Zaawansowany cybergang Lazarus bierze na celownik przemysł obronny

    Badacze z firmy Kaspersky zidentyfikowali nową, nieznaną wcześniej kampanię, za którą stoi Lazarus - niezwykle aktywne, zaawansowane ugrupowanie cyberprzestępcze działające od 2009 r. i powiązane z wieloma wyrafinowanymi atakami. Od początku 2020 r. cybergang atakował przemysł obronny z pomocą szkodliwego narzędzia o nazwie ThreatNeedle, które rozprzestrzenia się w zainfekowanych sieciach, gromadząc poufne informacje.

    Czytaj dalej >
  • Kobiety w branży technologicznej są coraz częściej oceniane ze względu na umiejętności, a nie płeć, jednak równowaga nie została jeszcze osiągnięta

    Ponad połowa (56%) kobiet z branży technologicznej zauważa poprawę pod względem równości płci w swoich firmach na przestrzeni minionych dwóch lat, a 70% potwierdza, że ich umiejętności oraz doświadczenie stanowiły ważniejszy czynnik niż płeć podczas ubiegania się o pierwszą pracę w branży IT lub technologicznej. Tak duży postęp w tak krótkim czasie stanowi pozytywny krok w kierunku inkluzywności tego sektora. Jednak wyniki nowego raportu firmy Kaspersky dotyczącego kobiet w branży technologicznej pokazują również, że wciąż istnieją obszary do poprawy.

    Czytaj dalej >
  • Eksperci ds. bezpieczeństwa z firmy Kaspersky podzielą się swoją wiedzą w kolejnym spotkaniu online z serii "GReAT Ideas"

    Firma Kaspersky kontynuuje GReAT Ideas, serię wydarzeń online, której celem jest wspieranie środowiska związanego z cyberbezpieczeństwem oraz prezentowanie najnowszych wyników badań dotyczących zagrożeń, jak również praktycznej wiedzy eksperckiej. 25 lutego gośćmi spotkania "GReAT Ideas Green Tea Edition" będą eksperci z Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) z Korei, Japonii oraz Singapuru, którzy porozmawiają na temat najnowszych incydentów oraz nowych kampanii cyberprzestępczych w Azji, a także poprowadzą warsztat na temat inżynierii wstecznej.

    Czytaj dalej >
  • DeStalk: powstał ogólnounijny projekt walki z oprogramowaniem stalkerware oraz cyberprzemocą związaną z płcią

    Od początku 2021 r. pięciu partnerów - European Network for the Work with Perpetrators of Domestic Violence, Fundación Blanquerna, firma Kaspersky, Una Casa per l'Uomo oraz Regione del Veneto - wspólnie pracuje nad ogólnounijnym projektem DeStalk, wspieranym przez Komisję Europejską w ramach jej programu "Prawa, Równość oraz Obywatelstwo". DeStalk podejmuje problemy związane z cyberprzemocą oraz oprogramowaniem stalkerware, które stanowią nowe, szeroko rozpowszechnione i ukryte formy przemocy online związanej z płcią.

    Czytaj dalej >
  • AV-Comparatives przyznaje rozwiązaniu Kaspersky Internet Security tytuł Produkt Roku

    Kaspersky Internet Security - flagowe rozwiązanie zabezpieczające firmy Kaspersky przeznaczone do użytku domowego - już szósty raz z rzędu otrzymuje wyróżnienie Produkt Roku 2020 w corocznym raporcie opublikowanym przez niezależne laboratorium testowe AV-Comparatives. Firma Kaspersky wyprzedziła 16 konkurentów, zdobywając wyróżnienia Advanced+ w siedmiu rygorystycznych testach w ciągu 2020 r.

    Czytaj dalej >
  • Podczas przerwy świątecznej dzieci interesowały się Minecraftem, treściami "zrób to sam" oraz Donaldem Trumpem

    Nowe badanie firmy Kaspersky ujawniło, w jaki sposób dzieci wyrażały swoje zainteresowania podczas przerwy świątecznej 2020-2021. W dobie wprowadzonych na całym świecie restrykcji najmłodsi umilali sobie czas głównie poprzez treści prezentowane w serwisie YouTube (21%) oraz gry (15%), wśród których największą popularnością cieszył się Minecraft. Z kolei spośród znanych osób najwięcej wyszukiwań dotyczyło Donalda Trumpa.

    Czytaj dalej >
  • Liczba incydentów przejęcia kont bankowych zwiększyła się o 20% w porównaniu z 2019 r.

    W 2020 roku przejęcie konta stanowiło co drugą oszukańczą transakcję w branży finansowej - wynika z raportu firmy Kaspersky. Według zanonimizowanych danych statystycznych dotyczących zdarzeń wykrytych przez rozwiązanie Kaspersky Fraud Prevention w okresie od stycznia do grudnia 2020 r., udział tego rodzaju incydentów zwiększył się z 34% w 2019 r. do 54% w 2020 r. Wśród najpopularniejszych sposobów uzyskiwania dostępu do kont bankowych można wyróżnić dwa - "na ratownika" oraz "na inwestora" - które stosowane są od 2019 r.

    Czytaj dalej >
  • Przyszłość jest teraz: oparta na sieci neuronowej platforma firmy Kaspersky odpowiada na pytania dotyczące przyszłości

    Firma Kaspersky uruchomiła platformę Safer Tomorrow, aby lepiej odpowiedzieć na najistotniejsze pytania ludzkości na temat przyszłości. Platforma wykorzystuje sieć neuronową opracowaną przez oddział globalnej agencji reklamowej BBDO. Wybrane codzienne prognozy są transmitowane na żywo przez internet na billboardzie, który znajduje się na wschodnim wybrzeżu Nowej Zelandii - w jednym z tych miejsc, gdzie najwcześniej wstaje nowy dzień i nadchodzi przyszłość.

    Czytaj dalej >
  • Edukacja zdalna: liczba użytkowników atakowanych przez fałszywe narzędzia do nauki online wzrosła w II połowie 2020 r. o 60%

    Ponowne zamknięcie szkół lub wprowadzanie nauczania w systemie hybrydowym (częściowo zdalnie, częściowo w szkołach) w dobie niesłabnącej pandemii sprawiło, że sektor edukacyjny nadal przyciąga uwagę cyberprzestępców. Od lipca do grudnia 2020 r. ponad 270 tysięcy użytkowników zetknęło się z różnymi zagrożeniami podszywającymi się pod popularne platformy edukacyjne - co stanowi wzrost o 60% w stosunku do pierwszej połowy 2020 r. Aby pomóc instytucjom edukacyjnym zadbać o bezpieczeństwo, firma Kaspersky udostępniła cyfrowy zestaw narzędzi, który uczy najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky przedstawia prognozy dotyczące prywatności w 2021 r.

    W ubiegłym roku przekonaliśmy się, jak istotne dla codziennego funkcjonowania społeczeństwa słały się usługi cyfrowe i infrastruktura połączona z internetem. W efekcie zmieniło się podejście do prywatności, jak również jej postrzeganie przez obywateli, organizacje oraz rządy. Eksperci ds. prywatności z firmy Kaspersky przygotowali swoje prognozy dotyczące zmian w tym zakresie, jakie czekają nas w 2021 r. Wśród wyzwań wyraźnie wybija się jeden trend - starcie przeciwnych sił reprezentujących różne interesy. Producenci zaczną gromadzić coraz więcej różnorodnych danych, na co rządy zareagują wprowadzeniem nowych regulacji, a użytkownicy zaczną postrzegać prywatność jako korzyść, za którą są skłonni zapłacić.

    Czytaj dalej >
  • Większa kontrola prywatności dla wszystkich dzięki narzędziu TinyCheck

    W celu zapewnienia lepszej kontroli prywatności danych użytkowników dwóch ekspertów z firmy Kaspersky połączyło wyniki swoich badań i uaktualniło ogólnodostępne narzędzie TinyCheck. Stworzony pierwotnie jako narzędzie wykrywania oprogramowania stalkerware z myślą o organizacjach wspierających ofiary przemocy domowej, TinyCheck pomaga teraz wykrywać wszelkiego rodzaju aplikacje śledzące lokalizację.

    Czytaj dalej >
  • Firmy Kaspersky oraz Waterfall zapewniają kompatybilność swoich rozwiązań w celu udoskonalenia ochrony sieci przemysłowych

    Kaspersky łączy siły z Waterfall Security Solutions w celu lepszego zabezpieczania sieci przemysłowych. Kaspersky Industrial CyberSecurity for Networks wraz z Waterfall for Intrusion Detection Systems umożliwia nieinwazyjną inwentaryzację sieci przemysłowych, wykrywanie zagrożeń oraz wymuszoną sprzętowo ochronę przed atakami sieciowymi.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky przedstawia rekomendacje w zakresie bezpieczeństwa IT dla firm na 2021 r.

    Eksperci z firmy Kaspersky podsumowali trendy na 2021 r. w wyzwaniach związanych z biznesowym cyberbezpieczeństwem. Praca zdalna stanie się katalizatorem przejścia z koncepcji granicy sieci korporacyjnej na certyfikację bezpieczeństwa mikrobiur. Outsourcing funkcji IT oraz cyberbezpieczeństwa będzie kluczowy dla rozwiązania problemu braku wyspecjalizowanej kadry oraz ograniczeń budżetowych. W celu koordynacji dostawców usług zarządzanych konieczne staną się umiejętności kontroli oraz ochrony chmury.

    Czytaj dalej >
  • Ochrona pojazdów: firma Kaspersky uruchamia raporty analizy zagrożeń przeznaczone dla branży motoryzacyjnej

    Firma Kaspersky wprowadziła dostępne wcześniej dla wybranych klientów zindywidualizowane raporty analizy zagrożeń (Threat Intelligence), przeznaczone dla organizacji działających w branży motoryzacyjnej. Raporty te dostarczają producentom samochodów dogłębną analizę specyficznych dla branży cyberzagrożeń i wskazują informacje, które mogą zostać wykorzystane przez przestępców do opracowania ataków na pojazdy, infrastrukturę samochodów połączonych z internetem oraz inne systemy związane z pojazdami.

    Czytaj dalej >
  • Brakujące ogniwo: badacze z firmy Kaspersky łączą atak na firmę SolarWinds z backdoorem Kazuar

    W połowie grudnia 2020 r. firmy FireEye, Microsoft oraz SolarWinds poinformowały o wykryciu dużego, wyrafinowanego ataku na łańcuch dostaw, w którym wykorzystano nieznane wcześniej szkodliwe oprogramowanie - Sunburst - i którego ofiarą padli klienci oprogramowania Orion firmy SolarWinds. Eksperci z firmy Kaspersky zidentyfikowali różne podobieństwa w kodzie pomiędzy szkodnikiem Sunburst oraz znanymi wersjami backdoora Kazuar, zapewniającego atakującym zdalny dostęp do urządzeń ofiar. Nowe ustalenia ujawniają szczegóły, które mogą pomóc badaczom w dochodzeniach związanych z tym atakiem.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky informuje o nabyciu udziałów w kapitale Nexway, czołowej platformy e-handlu i płatności

    Firma Kaspersky nabyła udziały w Nexway, czołowej platformie e-handlu oraz płatności, w celu wzmocnienia swojej pozycji oraz zwiększenia możliwości swojego kanału sprzedaży online. Nexway pozostanie oddzielnym podmiotem, zarządzanym przez dotychczasowy zespół kierowniczy zgodnie z europejskimi przepisami i regulacjami. Rada doradcza firmy Kaspersky będzie zapewniać mu wsparcie w zakresie zarządzania strategicznego, pomagając osiągać dalsze sukcesy w zakresie powiększania bazy klientów, rozszerzania portfolio produktów oraz doskonalenia jakości świadczonych usług.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky ujawnia dwa incydenty cyberprzestępcze dotyczące badań nad szczepionką

    Jesienią 2020 r. badacze z firmy Kaspersky zidentyfikowali dwa incydenty cyberprzestępcze, których celem były podmioty związane z badaniami nad wirusem powodującym COVID-19 - organ jednego z ministerstw zdrowia oraz firma farmaceutyczna. Eksperci stwierdzili z dużym stopniem pewności, że działania te można przypisać niesławnemu cybergangowi Lazarus.

    Czytaj dalej >
  • Firma Kaspersky wyróżniona za innowacyjność przez Global Brands Magazine

    Firma Kaspersky zdobyła tytuł "Most Innovative Cybersecurity Solutions Provider, Global, 2020" przyznany w ramach programu Global Brand Awards prowadzonego przez Global Brands Magazine. Jury wybrało firmę Kaspersky spośród mocnej grupy konkurentów ze względu na jej wyjątkowe oddanie innowacyjności, zaawansowaną analizę zagrożeń, jakość, działania związane z kreowaniem marki, obsługę klientów oraz globalne wyniki.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky publikuje wstępną analizę szkodliwego oprogramowania Sunburst i udostępnia dekoder, by pomóc w wyszukiwaniu potencjalnych ofiar cyberataku

    Kilka dni temu pojawiły się informacje o nowo wykrytym ataku na łańcuch dostawy. Niezidentyfikowani cyberprzestępcy, określani jako UNC2452 lub DarkHalo, umieścili w oprogramowaniu SolarWinds Orion backdoora, który został pobrany przez ponad 18 000 klientów tego rozwiązania. Badacze z firmy Kaspersky przeprowadzili analizę tego backdoora, która ujawniła interesujące i dość unikatowe funkcje.

    Czytaj dalej >
  • Gry wideo, LEGO oraz K-pop wśród fraz wyszukiwanych przez dzieci najczęściej przed Bożym Narodzeniem 2020 r.

    Eksperci z firmy Kaspersky odpowiedzialni za rozwiązanie Kaspersky Safe Kids przeanalizowali zanonimizowane żądania wyszukiwania wpisywane w internecie przez dzieci w listopadzie - w okresie, gdy sporządzają one zwykle listy prezentów, jakie chciałyby otrzymać na Boże Narodzenie. Najpopularniejszą grę stanowił Roblox, najbardziej pożądaną zabawką były klocki LEGO, natomiast najpopularniejsze wyszukiwania dotyczące muzyki to zespoły BTS oraz BLACKPINK reprezentujące nurt K-pop.

    Czytaj dalej >
  • Liczba roku: w 2020 roku każdego dnia badacze z firmy Kaspersky wykrywali 360 000 nowych szkodliwych plików

    W 2020 roku badacze z firmy Kaspersky wykrywali dziennie średnio 360 000 nowych szkodliwych plików - o 5,2% więcej niż w poprzednim roku. Wynikało to w głównej mierze z dużego wzrostu liczby trojanów (szkodliwych narzędzi zdolnych do wykonywania szeregu działań, w tym usuwania danych oraz szpiegowania) oraz backdoorów (szczególny rodzaj trojana, który przekazuje atakującym zdalną kontrolę nad zainfekowanym urządzeniem), wynoszącego odpowiednio 40,5% i 23%.

    Czytaj dalej >
  • Temat roku w cyberbezpieczeństwie: praca zdalna

    W 2020 roku roku okoliczności zmusiły nas, byśmy w większym stopniu wykorzystywali platformy oraz narzędzia cyfrowe - zarówno w pracy, jak i innych aspektach naszego życia. Zasada: "Zostań w domu, bądź bezpieczny" spowodowała, że organizacje dostosowały swoje sieci korporacyjne do nowej sytuacji, a z drugiej strony pojawiły się nowe zagrożenia lub wzmocnieniu uległy te wcześniejsze. Nie oznacza to wzrostu łącznej liczby ataków zidentyfikowanych w 2020 r. - wyraźnie zmienił się jednak rozkład ich poszczególnych rodzajów. Badacze z firmy Kaspersky odnotowali 242% wzrost ataków siłowych na protokoły RDP (związane ze zdalnym dostępem do urządzeń) w porównaniu z poprzednim rokiem, a do tego pojawiło się 1,7 miliona unikatowych szkodliwych plików podszywających się pod aplikacje służące do komunikacji korporacyjnej. Dane te pokazują, że atakujący biorą na celownik użytkowników, którzy pracują zdalnie.

    Czytaj dalej >
  • 1/4 graczy na całym świecie nie mówi swoim rodzicom, ile czasu poświęca na gry wideo

    Jedna czwarta (27%) graczy na całym świecie wstydzi się tego, ile czasu poświęca grom, i ukrywa ten fakt przed rodzicami - wynika z globalnego badania1 firmy Kaspersky. Problem ten stał się tematem dyskusji podczas panelu na żywo "Mums Got Game".

    Czytaj dalej >
  • Praca zdalna: jedna na dziesięć osób lubi pracować z domu w negliżu

    Osoby pracujące z domu podczas pandemii odkryły kilka grzesznych przyjemności, które chciałyby kontynuować - wynika z nowego globalnego badania zleconego przez firmę Kaspersky, w którym przeanalizowano zachowanie 8 tys. pracowników sektora MŚP. Mówiąc o możliwościach, jakie otworzyła przed nimi praca zdalna, 11% respondentów stwierdziło, że lubi pracować bez ubrania. Inne nowe nawyki wskazane przez pracowników obejmowały wylegiwanie się w łóżku w dni powszednie (36%), oglądanie kilku odcinków seriali z rzędu (23%) oraz pracę na świeżym powietrzu - w ogródku lub na balkonie (27%).

    Czytaj dalej >